Усов Костянтин Глібович

Усов Костянтин Глібович

заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень

Політик, екснардеп.

 

Місце проживання

Місто Київ.

Дата і місце народження

Народився 9 липня 1988 року у місті Кривий Ріг Дніпропетровської області.

Родина

Одружений з Оленою Михайлівною Романчук, яка займалась підприємницькою діяльністю як ФОП у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, а також консультуванням з питань оподаткування.

Разом вони виховують синів: Лева та Теодора.

Батько – Усов Гліб Олегович, гірничий інженер.

Мати – Усова Ольга Анатоліївна, інженер-технолог у галузі машинобудування.

 

Освіта

2005 р. — закінчив Центрально-Міську гімназію у Кривому Розі зі срібною медаллю.

2009 р. — отримав диплом журналіста Київського національного університету імені Шевченка.

2012 р. — завершив навчання за програмою IVLP Державного департаменту США Fight Against Corruption.

2013 р. — отримав диплом юриста КНУ ім. Шевченка.

Кар’єра

2006 р. — стажувався в українській редакції BBC World Service у Лондоні. Працював у «Телекритиці», на «Новому каналі», СТБ, «Фокусі» та «Дзеркалі тижня».

2007 р. — став кореспондентом «Комерсант-Україна».

2009 р. — працював журналістом-розслідувачем на телеканалі ТВі.

2013 р. — став головою Наглядової ради телекомпанії «Перший міський телеканал. Одеса».

Квітень 2014 р. — став радником голови Одеської обласної державної адміністрації.

2014 р. — разом із Максимом Цимбалюком заснував ГО «Центр захисту Одеситів». Керівником був Єгор Прокопчук. Після переїзду Усова з Одеси до Кривого Рогу Прокопчука було призначено генеральним директором ДП «Кривбаспромводопостачання».

2014 р. — разом із Максимом Цимбалюком є ​​засновником ГО «Мій дім Одеса», директор – Максим Катаржук, та ГО «Центр захисту криворіжан», директор – Юлія Баняс.

З 2016 р. — заступник члена постійної делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи. Член комітету рівності та недискримінації ПАРЄ.

З 2018 р. — член комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи з питань обрання суддів Європейського суду з прав людини.

Вересень 2019 – лютий 2021 рр. — працював директором з розвитку бізнесу та правових питань в Адвокатському об’єднанні «EVERLEGAL».

Грудень 2019 р. — Executive education в Гарвардській школі державного управління ім. Дж. Ф. Кеннеді.

Травень 2020 р. — купив регіональне медіа у Кривому Розі.

З лютого 2021 р. — заступник голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень.

 

Політична діяльність

У 2014 році став депутатам Верховної Ради від Кривого Рогу по 33 мажоритарному виборчому округу в м. Кривий Ріг і водночас наймолодшим мажоритарником парламенту 8-го скликання. У Верховній Раді працював на посадах заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку та секретаря Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації.

Був заступником члена Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи.

У січні 2018 року Костянтин Усов увійшов до складу комітету з юридичних питань та прав людини ПАРЄ, який займається формуванням складу Європейського суду. Загалом до комітету обирають 40 фахівців-юристів з-поміж майже тисячі делегатів ПАРЄ.

З 25 грудня 2018 року знаходиться під санкціями РФ.

На місцевих виборах 2020 року був обраний депутатом Київської міської ради 9-го скликання.

9 лютого 2021 року мер Києва Віталій Кличко призначив Усова заступником голови КМДА.

Факти та скандали

26 жовтня 2014 року у Кривому Розі невідомі впритул розстріляли машину кандидата у депутати ВР VIII скликання Костянтина Усова. Були поранені двоє перехожих, але Усов залишився живим.

22 січня 2016 року Мін’юстом було зареєстровано політичну партію «Європейський Кривий Ріг». 28 грудня 2017 року її очолив Олександр Стрибайло, який тоді працював штатним помічником-консультантом нардепа Усова.

У 2018 році НАБУ розпочало розслідування діяльності народного депутата Костянтина Усова, якого підозрювали у привласненні частини коштів, виділених на ремонт будинку культури «Карачуни» (первісна вартість 25 млн грн) та реконструкцію Гданцівського парку у Кривому Розі (41 млн грн), а також на ремонт та реконструкцію шкіл та дитячих садків Центрально-Міського, Металургійного та Інгулецького районів Кривого Рогу (15 млн грн).

ЗМІ пишуть, що протягом п’яти років через фірми, підконтрольні Усову, з бюджету в офшори було виведено близько 30 млн гривень. Багатомільйонні підряди від державних структур отримували компанії-прокладки, фактичним бенефіціаром яких нібито був нардеп від БПП Усов: ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», ТОВ «Акард» та інші.

31 травня 2018 року стався напад на депутата криворізької міськради від партії «Сила людей» Андрія Немченка. Як повідомляли криворізькі ЗМІ, низка фактів прямо вказувала на те, що вона була інспірована нардепом Костянтином Усовим. Метою було нібито підставити лідера криворізького УКРОПА Миколу Колесника, який відкрито викривав багатомільйонні розкрадання державних коштів, що освоював депутат у Кривому Розі. Про це заявив і сам Микола Колесник, відверто звернувшись до керівництва поліції області.

17 червня 2018 року у столиці України відбувся «Марш рівності» Київпрайд-2018. У заході взяли участь кілька десятків криворіжан. Народний депутат Костянтин Усов підтримав учасників руху ЛГБТ та виступив з ініціативою проведення гей-параду у Кривому Розі. Про це він офіційно заявив на сторінці у Фейсбук, що викликало різкі відповіді у соцмережах від мешканців міста металургів та гірників на свою адресу.

Проте, один із близьких соратників тодішнього нардепа – криворізький лідер партії «За життя» Єгор Прокопчук на сайті «Першого міського телеканалу Кривого Рогу», який належить Усову, заявив, що єдиним способом заборонити чи перешкодити проведенню «параду рівності» може стати рішення суду. Одночасно 26 червня 2018 року за позовом Усова суд заборонив міськраді розглядати петицію, яку подали криворіжці про заборону проведення у місті гей-параду.

Тодішній колега Усова по парламенту та тодішній мер Кривого Рогу від «ОПЗЖ» Костянтин Павлов звинуватив його у нетрадиційній сексуальній орієнтації та скаржився, що підконтрольні Усову ЗМІ запрошують городян на гей-парад від імені мера.

15 січня 2019 року під час погоджувальної ради ВР, голова комітету ВР VIII скликання з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, представник фракції ВО «Батьківщина» Андрій Кожем’якін заявив про звіряче побиття активіста партії «Батьківщина», депутата Центрально-Міської райради у Кривому Розі – Вадима Мірзояна. За словами Кожем’якіна, замовником злочину був депутат Костянтин Усов. Серед організаторів нападу були названі прізвища помічника Усова Сергія Дранова та заступника голови райради Центрально-Міського району Андрія Кириленка.

На президентських виборах 2019 року Усов очолював міський штаб кандидата у Президенти Петра Порошенка у Кривому Розі та був його офіційним спостерігачем на виборчому окрузі №33, за яким раніше сам обирався у нардепи.

У ЗМІ пишуть, що штаб Усова займався поширенням фейкових видань місцевої «Домашньої газети», запускав наклепницькі чутки, клеїв компрометуючі листівки, роздавав комікси тощо.

У червні 2021 року заступник голови КМДА Костянтин Усов отримав двох радників. Розпорядженням Київського міського голови від 10 червня 2021 року №466 радником став експерт у сферах медичної реформи, освітньої реформи, медіаграмотності та урбаністики Віталій Селик, який на виборах до Київради восени 2020 року у Подільському районі обіцяв працювати над оновленням транспортної інфраструктури Києва. Розпорядженням мера від 22 червня 2021 року №525 радником Усова став Віктор Сасін, колишній радник ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна.

З червня 2021 року під керівництвом Костянтин Усова у КМДА почали відбуватись заходи, спрямовані на зміни в галузі системи столичного паркування та організації міських пасажирських перевезень, які викликали негативну реакцію учасників ринку. Сам Усов зіткнувся зі звинуваченнями у здирництві, пікетами та масовими акціями протесту. Складається враження, що одночасно із впровадженням прогресивних змін будувались корупційні схеми нового рівня.

Крім того, неодноразово вказувалось на те, що близьким товаришем Усова є ексміністр МВС, ексгенпрокурор, екснардеп Юрій Луценко.

Під час повномасштабної війни у липні 2022 року виїхав з України до США на навчання у Гарварді.

За повідомленнями ЗМІ, в той самий час правоохоронці розслідували діяльність Усова, пов’язану із систематичними поборами з маршрутників Києва, які незадовго до повномасштабного вторгнення скликали кілька пресконференцій з цього приводу.

За час перебування закордоном політик також продовжив займати свою посаду заступника Кличка у КМДА, хоча за понад рік Усов жодного разу не зʼявився на робочому місці. Він повідомив, що профільний підрозділ Міноборони України підписав спеціальний дозвіл на перетин ним українського кордону.

Восени 2023 року Усов повернувся з-за кордону, чим викликав черговий скандал і обурення активістів та народу.

 

Відзнаки та нагороди

У 2012 році отримав спецприз у конкурсі «Честь професії» та премію ім. Кривенка «За поступ у журналістиці».

Пов’язані матеріали

Пов’язані
матеріали

Читайте також про

Читайте
також про

“Київщина 24/7” запускає нову рубрику “Досьє”

Швидкий Олег Васильович

Депутат Борщагівської сільської ради від «ОПЗЖ»
“Київщина 24/7” запускає нову рубрику “Досьє”

Левченко Олександр Іванович

Депутат Борщагівської сільської ради від «Європейської солідарності»
Колодій Олександр, депутат КОР

Колодій Олександр Миколайович

Адвокат, депутат Київської обласної ради, ВО «Батьківщина»