Ексклюзив

Чи готові українці брати житло в кредит у 2024 році?

В Україні стали активніше брати іпотеку: лише за вересень банки видали кредитів на 1,2 млрд грн.
Майже всі кредити були надані у межах програми пільгової іпотеки «єОселя». При цьому чимало наших громадян все ще не готові купувати житло. «Нерухомість 24/7» розповідає про ставлення українців до іпотеки, та які економічні фактори зараз впливають  на ринок нерухомості.

OLX Нерухомість провели опитування, щоб дізнатись настрої українців щодо купівлі житла, зокрема, у кредит, та ставлення до програми «єОселя».  Майже половина респондентів (48,4%) зазначили, що поки не планують купувати житло. Однак 15,5% планують здійснити покупку протягом наступного року. Ще 11,8% і 14,1% хочуть придбати нерухомість у наступні 2-3 та 3-5 років відповідно.

Ті, хто вже зробив покупку, поділилися, що 11,9% придбали житло за останні 2-3 роки, 6,4% — за останній рік, а ще 2,7% перебувають на етапі оформлення документів.

Серед тих українців, хто нещодавно придбав нерухомість, 69% обрали квартири, 21,8% — будинки, а 8,4% зазначили варіант «інше», де включили склади, дачі або земельні ділянки.

Щодо вартості житла, то 36% витратили від 30 до 70 тисяч доларів США, 33% — до 30 тисяч доларів, 12% — від 70 до 150 тисяч доларів, а у 7% «гаманець збіднів» на понад 150 тисяч доларів.

Кредит на житло: чому українці вагаються?

За даними опитування OLX Нерухомість, серед тих, хто вже купував житло, 17,6% скористалися кредитом. Більшість із них (49%) придбали квартири, 46,6% — будинки. Основні причини вибору такого способу фінансування: 65% вказали на нестачу власних коштів для повної оплати, 39,1% — можливість поступово виплачувати суму без фінансових втрат для родини, 13% — бажання інвестувати в нерухомість без витрачання всіх заощаджень, а 13% скористалися пільговим кредитом по програмі «єОселя».

«Попри це, тільки 8% респондентів точно розглядають можливість покупки житла в кредит у майбутньому, тоді як 36% виключають цю опцію. Серед основних переваг кредитування українці зазначили можливість отримати власне житло без накопичення повної суми, поступові виплати та вигідні відсоткові ставки», — розповіли в OLX.

Проте є й серйозні перешкоди: 36% українців не хочуть сплачувати відсотки по кредиту, 35% побоюються фінансових ризиків та нестабільності ринку, 23% вважають, що нинішні умови кредитування є занадто невигідними, а 23% не довіряють кредитам взагалі. Деякі (5,8%) мають негативний досвід кредитування або чекають на покращення умов (5,8%).

Щодо кредитних ставок, абсолютна більшість опитаних (75,6%) вважає, що ставка має бути до 5% річних. Ще 17,5% респондентів зупинили свій вибір на ставці 6-8% річних.

«єОселя» розвиває ринок нерухомості

Згідно з вищезгаданим дослідженням, 41% респондентів добре обізнані про програму «єОселя» та її деталі. Ще 39% мають лише загальне уявлення про неї, 14% — чули, але не знають подробиць, і лише 4% ніколи не чули про цю програму.

У майбутньому скористатися «єОселею» для покупки житла планують 12% українців, 29% розглядають цю можливість, а ще 29% вагаються, чи варто їм це робити.

Загалом 12 974 родини вже отримали кредити на суму понад 20,8 млрд грн у рамках урядової програми «єОселя» з моменту її старту. До кінця року частка житла на первинному ринку, придбаного за програмою «єОселя», може сягнути 12-15% від загальної кількості виданих іпотечних кредитів. Адже, за даними учасників фінансового ринку, на початку року в загальній кількості виданих кредитів частка первинного ринку не перевищувала 2,6%, а вже на середину серпня вона становила понад 8,1%.

«Програма «єОселя» стала важливим інструментом для активного залучення потенційних покупців на ринок нерухомості в Україні. Ця ініціатива держави спрямована на підтримку українців, які прагнуть поліпшити житлові умови, але не мають достатньо фінансових ресурсів для цього. Основною перевагою «єОселі» є можливість отримання пільгового кредиту на купівлю власного житла під значно нижчі відсоткові ставки, ніж ті, які пропонуються банками на комерційних умовах», — підкреслив Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість».

Він додав, що програма робить ринок нерухомості доступнішим для молодих сімей, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб та інших соціально вразливих категорій громадян. Крім того, участь у програмі робить процес купівлі житла більш прозорим і безпечним для покупців. Оскільки «єОселя» співпрацює з банками та надійними забудовниками, це допомагає уникнути багатьох ризиків, пов’язаних з купівлею нерухомості, таких як шахрайство чи проблеми з документами.

Нацбанк хоче внести зміни в «єОселю»

Тенденцію збільшення кредитів, виданих за програмою пільгової іпотеки «єОселя» підтверджує і Нацбанк.

«Ми вважаємо за необхідне внести зміни у програму кредитування «єОселя», — зазначила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

За її словами, «єОселя» дає змогу купити житло в кредит за занадто малою ставкою. Світовий досвід свідчить про те, що іпотека не працюватиме, якщо ставки перевищуватимуть 15%.

«До прикладу, в Польщі середня ставка за іпотекою становить 4,75%, у Німеччині – 3,5%. В Україні найближчими роками вона точно не знизиться до рівня 3%. Щонайменше через рівень інфляції: НБУ має середньострокову ціль з інфляції 5%. За таких умов іпотека має коштувати 10–11%»,  – пояснила Рожкова.

Крім того, у Нацбанку повідомили, що іпотека є традиційною основою банківського роздрібного портфеля. При цьому в Україні співвідношення іпотечних кредитів та ВВП нижче 1% – найнижчий показник в Європі;

– зараз кредити надаються під пільгову ставку 3% або 7%, порівняно із середніми ставками за іпотечними кредитами на рівні близько 14% до повномасштабної війни;

– середній строк позик наприкінці 2021 року становив близько 15 років, тепер іпотеку беруть на довший термін;

– раніше найчастіше іпотеку брали позичальники 35-45 років зі стабільними доходами, зараз з’явилося більше позичальників, які молодші 30 років.


Як розвиватиметься іпотека до кінця року?

Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління Глобус банку вказала основні  фактори, що впливатимуть на розвиток іпотеки до кінця 2024 року:

  1. Загальний економічний розвиток країни: розмір облікової ставки, яка формує ставки за кредитами (наразі вона складає 13%), рівень інфляції та відповідно курс валют.
  2. Ситуація в банківській сфері: розвиток кредитування, потенційне розширення кількості банків-партнерів програми «єОселя».
  3. Темпи будівництва та стратегія девелоперів, спрямована на розширення механізмів придбання житла на стадії зведення (програми розтермінування, спільні іпотечні програми з банками, участь в державній іпотечній програмі «єОселя» тощо).
  4. Будівельні ризики: фінансова здатність девелопера здійснювати будівництво в умовах можливого зростання собівартості, дотримання термінів здачі об’єктів в експлуатацію попри перебої з енергопостачанням, загальний рівень попиту на житло в стадії зведення.
  5. «Воєнні» ризики: «географія» бойових дій, ефективна протидія ворогу, подолання наслідків ворожої агресії.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: Оновлення «єОселі»: як змінилася програма доступної іпотеки? 

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашійFacebook-сторінці і в Telegram-каналі.