Чи виросте вартість житла на первинному ринку столиці та області?

У II півріччі 2023 року, залежно від перебігу воєнних дій та економічної ситуації в країні, вартість житла на первинному ринку може зрости в середньому на 10-15% в гривневому еквіваленті. На даний час для різкого зростання вартості квадратних метрів немає ані економічних, ані кон’юнктурних передумов.

Проте як тільки буде закінчена війна та  зрозуміла ситуація з компенсаційними сертифікатами за зруйноване житло українців, це призведе до відчутного підняття цін.

Рівень інфляції за підсумками року може скласти від 15,3% до 15,6%. А за перші 5 місяців 2023 року інфляція не перевищила 4%. Водночас МВФ прогнозує, що ВВП країни у 2023 році максимально зросте до 3%, тобто є хиткий оптимізм щодо подальшої економічної ситуації в країні.

«Розуміємо, що інфляція для первинного ринку насамперед віддзеркалюється у вартості будівельних матеріалів та будівельно-монтажних робіт: але наразі ціни виробників виставлені, так би мовити, «із запасом» у 10-15% (на випадок ймовірного стрибка інфляції, що перевищить прогнози НБУ щонайменше на 5-10%). Цілком слушно, що виробники підготувалися до можливих негативних сценаріїв. Однак у випадку більш-менш стабільної економіки та поступовому її зростанні, ціни на будматеріали залишатимуться на сталому рівні», – каже Володимир Семенцов, співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development.

Своєю чергою, Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість» вважає, що ціни на житло будуть змінюватися: «Ми проводимо перерахунок цін майже кожний квартал. Основна причина – постійне збільшення вартості будівельних матеріалів за відсутності  значного попиту, як до війни».

Він підкреслив, що  дешева ціна на квартиру може призвести до трагічних наслідків. Адже побудувати об`єкт за довоєнними цінами сьогодні неможливо.

Цінові аспекти

 За інформацією СЕО інвестиційної групи «Молодість»,  торік собівартість первинного житла виросла на 46%. Водночас, за даними ЛУН, у 2022 році медіанна ціна в грн за м2 у новобудові виросла на +38% у Києві та на +33% в області в грн.

За 2022 у Києві медіанна ціна в грн за м2 на новобудови економ класу виросла на 35%, комфорт +37%, бізнес +32%, преміум +69%.

Зростання середньої вартості найдешевшої квартири у житловому комплексі у Києві за рік:

  • 1-кімнатна – 2.33 млн грн +66%.
  • 2-кімнатна – 3.26 млн грн +70%.
  • 3-кімнатна – 4.4 млн грн +76%.

Середня ціна за м² на кінець квітня 2023 року у Києві становила 51 351 грн (враховуючи усі типи квартир за кількістю кімнат). Найнижча вартість м² в столиці була у Солом’янському районі — 19 656 грн, а найвища — 227 216 грн/м² у Печерському.

Станом на квітень у Київській області вартість м² стартувала від 31 450 грн, найдорожчий м² в області — 132 300 грн.

Для порівняння: за підрахунками аналітиків, середня ціна квадратного метра первинки наразі в Ужгороді складає 36 900 грн, в Запоріжжі – 34 900 грн, Вінниці – 34 000 грн, Чернівцях – 33 000 грн, Полтаві – 31 000 грн, Луцьку – 29 000 грн.

Вартість квадратного метра на первинному ринку житла в Рівному і Харкові складає 27 900 грн, в Сумах та Чернігові – 25 000.

В Житомирі і Тернополі ціна житлового квадратного метра на первинці становить 24 800 та 24 500 грн відповідно, в Хмельницькому та Черкасах – 23 000 грн за квадратний метр.

Що чекає ринок новобудов у майбутньому?

Станом на кінець квітня 2023 року, в Україні відкрито 73% відділів продажу новобудов. Протягом останніх двох місяців в Україні здали в експлуатацію чотири новобудови, три з них у Києві та одна у Львові.

Отже, вітчизняний житловий ринок потроху нарощує оберти. А продавці помешкань пропонують якомога вигідніші умови продажу, щоб привабити покупців.

Водночас Антон Мирончук прогнозує підвищення цін на житло після закінчення війни. Адже на ринку буде дуже великий відкладений попит. Наприклад, нині лише в Ірпені зареєстровано понад 22 тисячі переселенців.  Це все потенційні покупці. Плюс на сьогодні в Україні є багато зруйнованого житла і громадяни очікують компенсації. Це так само потенційні клієнти нового житла.

Як тільки буде зрозуміла ситуація з компенсаційними сертифікатами, це теж призведе до підняття ціни квадратних метрів. Забудовники будуть намагатися вирівнювати свою рентабельність. Відповідно, це вплине на ціну житла на первинному ринку нерухомості.

Автор: Наталя Толуб

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.