
Цією весною прогнозують будівельний бум завдяки програмі «єВідновлення»
Верховна Рада схвалила закон, який дає можливості придбати власне житло у кредит через програму «єОселя» та дозволяє використовувати сертифікати державної програми «єВідновлення» як перший внесок. Таким чином, держава розширює можливості житлових сертифікатів для компенсації за знищене житло, підтримує громадян, чиї домівки постраждали від повномасштабної агресії рф, а також дає додатковий стимул до розвитку ринку нерухомості в Україні.
Зазначається, що ця ініціатива поєднує дві ключові програми, надаючи українцям, які втратили житло внаслідок війни, шанс отримати нові домівки.
«Втратили житло через війну й отримали житловий сертифікат «єВідновлення». А квартира, яку ви хочете придбати, – дорожча? Невдовзі ви зможете взяти кредит на нову домівку за програмою «єОселя», а частину вартості покрити сертифікатом «єВідновлення»», – йдеться в повідомленні «Дії».
За даними Міністерства відновлення, понад 900 українських родин вже придбали нові оселі на заміну втрачених через агресію росії, саме завдяки житловим сертифікатам.
Загальна сума використаних сертифікатів – 1,8 млрд гривень. На цей день вже було сформовано 3368 житлових сертифікатів на суму в 6 млрд гривень. У роботі ще понад 10 тисяч заяв.
У більшості, заяви надходять з Харківської, Київської та Миколаївської областей. Зазвичай, родини обирають житло у межах свого регіону. Йдеться як про квартири, так і про приватні будинки. До речі, перший житловий сертифікат реалізувала родина з Гостомеля. В обмін на нього вона отримала новий будинок у Бучі.
Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість» підкреслив:
«У 2023 році завдяки суттєвому зниженню облікової ставки з 25% до 15% та резапуску державної іпотечної програми «єОселя» були закладені основи для активного розвитку банківських іпотечних продуктів з важливим акцентом на придбання житла на стадії зведення. Це стабілізує настрої на ринку нерухомості та заохочує потенційних покупців до більш активних дій. Можливість отримання житлового сертифіката «єВідновлення» для придбання житла у поєднанні з державною програмою пільгової іпотеки «єОселя» надасть ще один додатковий поштовх до зміцнення первинного ринку нерухомості в Україні».
Зауважимо, що у 2024 році очікується поступова переорієнтація «єОселя» на первинний ринок, що може значно посилити «іпотечну» конкуренцію між банками.
Відбудова на своїй земельній ділянці: стартував новий тип компенсації за зруйноване житло
Українці, чий приватний будинок був повністю зруйнований, теж зможуть отримати компенсацію на відбудову на власній земельній ділянці через «єВідновлення».
«Відтепер у рамках компенсації за зруйноване житло доступна не лише можливість отримати кошти на придбання нового помешкання, але й на те, щоб повністю відбудуватися на своїй землі. При цьому воно може знаходитися будь-де на території України, крім тимчасово окупованих територій чи зони бойових дій. Це необовʼязково має бути та сама земля, де знаходився знищений будинок», – розповів віцепремʼєр з відновлення України Олександр Кубраков.
Він підкреслив, що нині потрібно аби максимальна кількість українців могли повернутися додому. Крім того, важливо, що гроші на допомогу циркулюють в українській економіці та посилюють її.
«Власники приватних будинків чекали, коли розпочнеться цільова програма і можна буде отримати грошові кошти та витратити їх або на будівельні роботи, або на будівельні матеріали й відбудувати свій будинок», – повідомила голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.
Вона прогнозує, що цієї весни в Україні можна очікувати будівельний бум, коли українці будуть відновлювати свої приватні будинки на земельних ділянках.
«Я дуже багато зараз подорожую регіонами, зустрічаюсь з представниками комісій, які створені при органах місцевого самоврядування, і безпосередньо з тими людьми, хто вже має досвід отримання житлових сертифікатів та взагалі роботи з компенсаційною програмою. У людей величезне бажання відбудовуватися саме там, де такі будинки були», – резюмувала Шуляк.
Головні причини, через які відмовляють у компенсації за пошкоджене житло
У першому випадку житло не підпадає під саму послугу, тобто воно не пошкоджене, а, наприклад, зруйноване. Тому ці заявки проходитимуть за іншою класифікацією – відшкодування за вщент знищені житлові об’єкти.
Друга причина – коли заявник подає неправдиву інформацію про пошкодження свого житла і його ступінь.
Третя причина – заявник сам відмовився від компенсації, адже очікує запуску наступних етапів програми, коли почнуть виплачувати компенсації в понад 200 тис. грн.
Четверта причина – заява стосується місця загального користування, тобто пошкодженні, наприклад, спільний простір в багатоповерхівках.
П’ята причина – коли об’єкт нерухомого майна був вже відновлений коштом донорів/своїми силами та інше.
Шоста причина те, що, на жаль, через низький коефіцієнт розрахунку вартості 1 м² зруйнованих квартир старого житлового фонду (до 1991 року) іноді власникам не вистачає коштів на купівлю нової нерухомості, тому вони відмовляються від таких виплат.
Наприклад, під час засідання 27 лютого виконавчий комітет міськради Ірпеня прийняв 20 скасувань житлових сертифікатів за програмою «єВідновлення». Про це повідомляє мер Ірпеня.
Водночас виконавчий комітет погодив 19 відбудов на власній ділянці на понад 86 мільйонів гривень. Також затвердили видачу 36 житлових сертифікатів на купівлю нових помешкань на 114 мільйонів гривень.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Freepik
Читайте також: Розплата за «зайві квадратні метри»: який податок на нерухомість треба сплатити у 2024 році?
Поділитися новиною: