Київсміськбуд

«Київміськбуд» не може добудувати двадцять ЖК у столиці для 20 тисяч інвесторів

Холдингова компанія «Київміськбуд», на яку припадає третина ринку первинної нерухомості Києва, наразі не може відновити роботи на більшості своїх об’єктів через брак коштів. Посадовці «Київміськбуду» вже попросили для добудови з міського бюджету столиці 1 мільярд гривень. Нині у компанії проходить аудиторська перевірка EY Ukraine, її результати мають оголосити у середині жовтня.

Пресслужба «Київміськбуду» (КМБ) повідомила, що для завершення будівництва 20 ЖК необхідно 17,7 млрд грн. Вони включають 4,5 млрд грн, необхідних на добудови ЖК, які компанія отримала від збанкрутілого конкурента «Укрбуд». У компанії зазначили, що у разі необхідності продажу усієї наявної нерухомості «Київміськбуд» матиме плюсовий баланс у понад 5 млрд грн.

Нагадаємо, що «Київміськбуд» прийняв на добудову 18 ЖК «Укрбуду» у 2019 році. На 17 з них будівництво було відновлено повною мірою. Закінчити потрібно ще девʼять ЖК, а в одному (ЖК Art House) триває оформлення земельної ділянки. Загальна кількість введених в експлуатацію КМБ квадратних метрів у житлових комплексах «Укрбуду» становить понад 390 000 кв. м.

ЖК Київміськбуду

ЖК «Art House»

Боротьба інвесторів за свої квартири 

Близько 20 000 інвесторів «Київміськбуду» чекають квартири по кілька років, тому 10 липня 2023 року ініціативна група інвесторів КМБ зустрілася з заступником мера Києва Владиславом Андроновим. Адже 80% акцій компанії належать громаді Києва в особі Київради. У КМДА створили тимчасову контрольну комісію для перевірки діяльності забудовника.

Інвестори девелопера зробили численні звернення у різні інстанції та мітинги під Київрадою з вимогою добудувати їх житло. Наприклад, боєць Окремої Президентської Бригади Іван Ярмоленко публічно звернувся до Президента України з приводу блокування будівництва ЖК «ART HOUSE» у м. Києві. «Тут багато квартир призначені військовим, які зараз стоять на захисті державності України. А інвестори вже 4 роки чекають на початок будівництва», – заявив боєць.

Чому виникли проблеми?

Розв’язати проблему КМБ без «додаткової фінансової допомоги» нині складно, оскільки фінансування будівництва ЖК відбувається коштом приватних інвесторів. Влітку компанія вела роботи лише на чотирьох обʼєктах КМБ.

Основна проблема забудовника типова для українського будівельного ринку – він багато років працював за моделлю перехресного фінансування, коли будівництво здійснюється виключно коштом нових інвесторів. Така схема відрізняється чималими ризиками – внесені інвесторами кошти не мають цільового призначення та ніким не контролюються. Тому забудовник може перекидати їх з одного обʼєкту на інший.

Війна поламала відпрацьовану схему роботи. Адже нині, залежно від локації, стану готовності, класу та якості об’єкта, рівень попиту на житло в середньому щонайменше в 3 рази менший за пропозицію. Лише в окремих об’єктах, зведення яких наближається до завершення (зі ступенем готовності від 80% і вище та з орієнтовним терміном введення в експлуатацію протягом 6-8 місяців), попит на 40-50% менший за пропозицію.

Окрім проблем з фінансуванням «Київміськбуд» має труднощі через борги інвесторів перед ним. Через війну чимало людей не мають можливості оплачувати своє майбутнє житло.

Також до війни КМБ, як і багато інших українських забудовників, регулярно розраховувався за послуги своїх підрядників квартирами за собівартістю. Тепер підрядники не погоджуються на таку схему, оскільки продати житло через наднизький попит дуже складно.

«Ситуація з «Київміськбудом» нічим, власне, не відрізняється від усіх великих будівельних компаній, які працюють зараз у Києві. Вони всі зіткнулися з величезними проблемами, враховуючи загальну ситуацію на будівельному ринку під час війни», – підкреслив Микола Поворозник перший заступник голови КМДА.

Він додав, що у багатьох забудовників наразі є питання по обігових коштах. Тому аудиторська компанія з «Великої четвірки» має надати відповіді на всі запитання: що потрібно робити, як потрібно реорганізовувати й налаштовувати роботу «Київміськбуду» для того, щоб виходити з кризи. Причому до уваги потрібно брати ситуацію на ринку загалом, а не аналізувати роботу тільки однієї компанії. Результати перевірки будуть доведені до відома наглядової ради компанії та ТКК Київради з питань перевірки діяльності компанії та  громадськості.

ЖК Київміськбуд

ЖК «Art House»

Позиція «Київміськбуду»

Колишній СЕО девелопер Ігор Кушнір пропонував два сценарії розв’язання проблем. Перший – викуп столичною владою нерухомості на 300 млн грн. Другий – докапіталізацію компанії на 1 млрд грн.

Після виходу розслідування Bihus.Info щодо виїзду 52-річного посадовця за кордон за довідкою про інвалідність, в офісі КМБ та вдома у Кушніра пройшли обшуки.

«Окрім перевірок, аудитів та комісій, сьогодні правоохоронні органи проводять слідчі дії на обʼєктах, повʼязаних з «Київміськбудом». Менеджмент компанії в усьому сприяє правоохоронцям, надаються усі необхідні документи тощо. Зазначу, що компанія працює виключно у правовому полі, тож ми переконані, що результати як аудиту, так і відповідних розслідувань та перевірок, будуть позитивними. «Київміськбуд» продовжує роботу у штатному режимі, будівництво триває. Впевнений, що все буде добре!» – написав у соціальних мережах Ігор Кушнір.

Попри оптимістичні заяви,  Кушнір був відсторонений від виконання обовʼязків. Про це повідомив мер столиці Віталій Кличко.

«На мою вимогу відбулося спільне засідання Наглядової ради та Правління ПрАТ «Київміськбуд», де було ухвалене рішення про проведення аудиту діяльності компанії із залученням однієї з провідних міжнародних аудиторських фірм. На цей час керівник «Київміськбуду» Ігор Кушнір відсторонений від виконання обовʼязків», – сказав мер.

Тим часом у забудовника заявили, що будуть докладати максимум зусиль для проведення повноцінної аудиторської перевірки: «Відповідно до рішення Наглядової ради, з 1 серпня підписано договори на проведення спеціальної перевірки фінансової діяльності «Київміськбуду» великими міжнародними аудиторськими компаніями. Колектив «Київміськбуду» усіляко сприяє проведенню перевірки. Надаються усі необхідні документи, звіти, договори тощо. Впевнені, що компанія отримає дієві рекомендації, які допоможуть покращити ситуацію на підприємстві та відновити роботу на будівельних майданчиках повною мірою», – зазначено на сайті компанії.

Автор: Наталя Толуб

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.