Ексклюзив

Джерело:

21 Лют, 08:00

72

Кількість нових іпотечних кредитів перевищила довоєнні показники

Згідно з даними Державної служби статистики України, за більш як 6 років вартість будівництва житла зросла в середньому на 200%. При цьому індекс цін продажу житла на первинному ринку за цей період дорівнював 197%, а на вторинному — 160%. Тому іпотечне кредитування стає найбільш актуальним для громадян, що не мають достатніх коштів на придбання житла за повну вартість.

«Нерухомість 24/7» розповідає які банки входять до лідерів за обсягом іпотечних кредитів та за якими програмами українці стали частіше брати кредити на житло.

Згідно з даними звіту НБУ про фінансову стабільність, у 2024 році співвідношення кількості нових іпотечних кредитів до кількості договорів купівлі-продажу житла перевищило довоєнні показники. Так у першому кварталі 2024 року воно склало 5,4% (проти 3% за аналогічний період 2021 року), в другому кварталі — 5,3% (проти 3,9% за аналогічний період 2021 року), в третьому — 3,3% (проти 3,6% за третій квартал 2021 року) та в жовтні-листопаді — 4% (проти 3% за результатами 4-го кварталу 2021 року).

 «Ціна продажу квартир зростає більш повільно, ніж собівартість будівництва. Але купівля квартири, як і раніше, потребує від громадян значних ресурсів, що сукупно дорівнюють сумі середньої зарплати за 10 років», — зауважила Діляра Мустафаєва, керівниця аналітичного департаменту «Фінансового пульсу».

За даними експертки, станом на 01.11.2024 іпотечний портфель фізичних осіб в національній валюті мали 45 банків. Загальний обсяг портфеля склав 29,98 млрд грн. А видачу іпотечних кредитів протягом січня-жовтня 2024 року здійснювали 39 банків.

До трійки лідерів іпотечного кредитування за обсягом кредитного портфеля входять 3 державні банки: «Ощадбанк», «ПриватБанк» та «Укргазбанк». Станом на 01.11.2024 їх сукупний портфель іпотечних кредитів, виданих фізичним особам в національній валюті, склав 83% від загального обсягу портфеля всіх банків.

До десятки лідерів входять також наступні банки: «Кредобанк», «Сенс Банк», «Правекс Банк», Банк «Глобус», банк «Кредит Дніпро», «Укрсиббанк» та «Скай Банк».

За обсягом іпотечних кредитів, виданих протягом 10 місяців 2024 року, лідирує «Ощадбанк», на другому місці «Укргазбанк», на третьому — «ПриватБанк». До десятки лідерів за цим показником входять: «Сенс Банк», «Скай Банк», Банк «Кредит Дніпро», Банк «Глобус», «Таскомбанк», «Укрексімбанк» та «Укрсиббанк».

Діляра Мустафаєва також зосередила увагу на розвитку державної іпотечної програми «єОселя». На її думку, ця програма у 2025 році залишиться  одним з рушіїв ринку іпотечного кредитування.

Вона нагадала, що згідно з даними звіту НБУ про фінансову стабільність, протягом січня-жовтня 2024 року обсяг кредитів, виданих в рамках цієї програми, склав 97,02% від загального обсягу іпотечних кредитів, виданих за цей період.

Українці стали частіше брати іпотеки

452 тис. договорів купівлі-продажу нерухомості засвідчили нотаріуси торік. За рік угод по нерухомості побільшало на 12%, але це все ще на 28% менше, ніж до повномасштабного. Про це повідомили в Опендатабот.

60% усіх договорів укладено щодо земельних ділянок — це 273 тисячі угод. За рік попит на земельні ділянки зріс на 18%.

А ось вкладатися у житло українці не поспішають: за рік таких угод побільшало лише на 3%. Наразі показник купівлі-продажу квартир та будинків залишається в 1,8 раза нижчими, ніж до повномасштабного вторгнення.

Водночас українці стали частіше брати іпотеки — майже 13 тис. об’єктів. Переважно, відновлення попиту на квартиру під виплату відбулося коштом державної програми «єОселя»: 70% або 8,5 тисяч іпотек на житло торік оформили саме через «єОселю».

За даними компанії «Укрфінжитло», найбільша частка придбаного житла за програмою «єОселя» припала на вторинний ринок (67%), частка готового житла від забудовника склала 24%, а житла на стадії будівництва – 9%. Для порівняння: у 2023 році частка житла на стадії будівництва становила всього 1,8%.

Водночас зростанню частки виданих іпотечних кредитів за програмою «єОселя» в новобудовах посприяла поступова переорієнтація держпрограми на первинний ринок житла. Зокрема було обмежено до 3 років вік житла, яке можна придбати за держпрограмою, також дія програми поширилася на придбання приватних будинків на стадії будівництва тощо.

«Придбання житла на етапі будівництва в умовах війни є досить ризикованим, однак «Укрфінжитло» стимулює попит на об’єкти в стадії зведення, мінімізуючи ризики шляхом ретельного відбору будівельних компаній для участі в програмі», — підкреслила Діляра Мустафаєва.

Нині за обсягом кредитів, виданих в рамках програми «єОселя», лідирує «Ощадбанк»: станом на 20.12.2024 банк видав 39% від загальної кількості кредитів в рамках державної програми та 38% від загального обсягу іпотек. На другому місці «ПриватБанк» (29% та 27%, відповідно), на третьому — «Укргазбанк» (25% та 26,5% відповідно). Також портфель кредитів, наданих в рамках даної програми, мають: «Скай Банк», «Сенс Банк», Банк «Кредит Дніпро», Банк «Глобус», «Таскомбанк», «Укрексімбанк» та «Бізбанк».

«У 2025 році ключову роль продовжуватиме відігравати розширення можливостей доступного кредитування для придбання житла на первинному ринку. Це дозволить більшій кількості українців купити власне житло.  Одним із важливих чинників цього процесу є державна програма «єОселя», яка забезпечує вигідні умови кредитування для різних категорій населення. Завдяки програмі попит на нерухомість зростає, це, своєю чергою, сприяє розширенню ринку житлового будівництва, створенню нових робочих місць та загальному зміцненню економіки України», — розповів Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість».

В Україні створять комплексну стратегію розвитку іпотеки

На думку голови НБУ Андрія Пишного, іпотечний ринок не може функціонувати лише коштом субсидійованих програм, таких як «єОселя». Тому Рада фінансової стабільності, до якої входять Національний банк України, Міністерство фінансів, Міністерство економіки та Національна комісія з цінних паперів, працює над створенням комплексної стратегії розвитку іпотечного кредитування.

«Пільгова програма «єОселя» підтримала ринок і позичальників у критичний момент, але розвиток іпотеки має бути комплексним», – вважає Пишний.

Відтак, Нацбанк ініціює створення стратегії, подібної до вже реалізованої Стратегії розвитку кредитування.

Пишний зазначив, що над цим питанням уже почали працювати профільні асоціації – Незалежна асоціація банків України та Асоціація українських банків.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: Яку частку зарплати потрібно віддати за купівлю або оренду житла в Україні?

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.