Ексклюзив

Джерело:

27 Гру, 08:00

179

Нерви та паніка: як виплачують кошти на житло за програмою «єВідновлення» на практиці

Програма уряду України «єВідновлення» надає українцям компенсації за зруйноване чи пошкоджене через військові дії житло. За її умовами можна отримати житловий сертифікат, який може бути використаний для інвестування в нерухомість або придбання житла на первинному чи вторинному ринку. Така програма досить нова, тому не всі фахівці на ринку нерухомості, у банківській та юридичних сферах повністю розуміють її тонкощі.

«Уважно вивчайте деталі, інакше можна потрапити у неприємну історію. Причиною цього стане не збій банківської системи, відсутність коштів у держави чи скасування програми, а звичайна помилка виконавця або «людський фактор». Так вважає Іван Кудояр, Голова правління Спілки консультантів з нерухомості. Він розповів про свій карколомний досвід від угоди в межах «єВідновлення».

Багато учасників ринку нерухомості чули про програму «єВідновлення». Це та програма, де держава виплачує кошти за зруйноване житло під час війни. Хочу поділитися своїми враженнями від угоди в межах цієї програми.

Звісно, у програми є кілька нюансів. Перший, принциповий. Він «трохи» лякає продавця нерухомості, адже спочатку оформлюється договір купівлі-продажу квартири, потім квартира реєструється в реєстрі майнових прав на ім’я покупця, і лише протягом п’яти днів кошти мають надійти на рахунок продавця.

Другий, технічний. Зняття гривні з банківського рахунку та обмін гривні на долари тягнуть за собою додаткові витрати часу і коштів, що також «напружує» продавця.

Простіше кажучи, не кожен продавець готовий брати на себе ризики, які пропонує програма.

Але є ще один важливий нюанс, який також варто врахувати. Назвемо його «людський фактор».
Коли квартиру знайдено, вартість обговорено, продавець зважився на участь у програмі, а сертифікат на купівлю квартири для покупця активовано, починається оформлення угоди. Опишу, як це відбувалося у нас.

Рієлтор із продавцем квартири пішли до найближчого відділення «Ощадбанку» зі словами: «Ми продаємо квартиру за програмою «єВідновлення»!» попросили менеджера банку відкрити рахунок.

Представник банку, не дуже заглиблюючись у деталі, але з коментарем:

«Що ви всі сюди бігаєте, все одно держава грошей не дає», таки відкрив рахунок, видав власнику квартири жовту кредитну картку «єВідновлення» і аркуш паперу з банківськими реквізитами.

Потім продавець поїхав до нотаріальної контори і передав нотаріусу документи на квартиру та реквізити банку для складання договору.

Наступного дня сторони зібралися в нотаріальній конторі. Договір купівлі-продажу квартири всі уважно прочитали, сторони його підписали, нотаріус зареєстрував право власності на ім’я покупця та активував сертифікат.

Здавалося, справу зроблено, усі можуть розслабитися, спокійно йти додому і чекати грошей. Але ні, найцікавіше тільки починається!

Минуло п’ять днів, а гроші на рахунок продавця так і не надійшли. На шостий день з’ясувалося, що гроші все ж надійшли на рахунок продавця, але банківська система їх не пропустила через неправильно вказане призначення платежу, і вони повернулися назад на «Укрпошту».

Звісно, сторони в угоді занервували, але вирішили, що це лише технічна помилка банку через відключення світла або співробітник «Укрпошти» натиснув не ту кнопку. Однак замість того, щоб розібратися у справжній причині збою транзакції, нотаріус поспішив і вдруге активував сертифікат для оплати.

Вдруге гроші теж не надійшли.

Почалася паніка! Продавець почав приймати заспокійливе та нарікати:

«Поверніть мою квартиру, я хочу розірвати угоду».

Усі почали гарячково шукати причину, і вона знайшлася. Виявляється, у програми «єВідновлення» є два різні напрями:

  • Перший – компенсація коштів за повністю зруйноване житло шляхом купівлі нового житла на ім’я постраждалого.
  • Другий – виплата коштів власнику нерухомості на відновлення пошкодженого житла.

У нашому випадку продавець квартири відкрив не зовсім звичайний рахунок в «Ощадбанку» для отримання коштів, а спеціальний рахунок «єВідновлення» для відновлення житла, з якого не можна зняти гроші, а можна лише розрахуватися карткою за будівельні матеріали в магазині.

Підсумок: гроші надійшли аж на 24-й день! У результаті – емоції, фінансові втрати і взаємні звинувачення. Довелося оформляти додаток до договору купівлі-продажу квартири, змінювати номер рахунку. А нотаріус втретє активував сертифікат для оплати. І все це на тлі чуток, що кошти на програму «єВідновлення» вже закінчилися. Теоретично наші мільйони «Укрпошта» могла переказати будь-якому іншому постраждалому, позбавивши нас другого і третього шансу їх отримати.

Порада: програма «єВідновлення» досить нова, і не кожен рієлтор, нотаріус, юрист чи банкір із нею стикався. Уважно вивчайте деталі, інакше можна потрапити у неприємну історію. Причиною цього стане не збій банківської системи, відсутність коштів у держави чи скасування програми, а звичайна помилка виконавця або «людський фактор».

P.S. ситуація відбулася до зламу державних реєстрів.

Довідка:

Програма уряду України «єВідновлення» — це ініціатива щодо надання компенсацій українцям за зруйноване чи пошкоджене внаслідок військових дій житло. Програму розпочато 10 травня 2023 року. «єВідновлення» спочатку давала можливість отримати максимум 200 тисяч гривень, які можна було використовувати на придбання будівельних матеріалів чи послуг підрядників, зареєстрованих в програмі.

На початку серпня 2023 року програму «єВідновлення» значно розширили, представивши нову можливість отримання житлового сертифіката як компенсації. Цей сертифікат може бути використаний для інвестування в нерухомість або придбання житла на первинному чи вторинному ринку, за умови відсутності регіональних обмежень.

Подати звернення на отримання компенсації можуть різноманітні категорії осіб, такі як учасники бойових дій, особи, які отримали інвалідність внаслідок участі у війні, ветерани, члени сімей загиблих військовослужбовців, мобілізовані особи, багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю першої та другої категорій, вихователі дитячих будинків сімейного типу, опікуни та піклувальники, усиновлювачі та патронатні опікуни, а також неповнолітні сироти та діти, що перебувають без батьківського піклування.

Для участі в програмі «єВідновлення» необхідно подати заявку через сервіс «Дія», або в центрах надання адміністративних послуг. Пізніше ця можливість стане доступною у нотаріусів та у відділах соціального захисту. Запит на таке оновлення був від громадян уже давно. У людей на прифронтових територіях, наприклад, можуть бути проблеми з доступом до інтернету.

У грудні цього року Президент України Володимир Зеленський підписав закон про отримання внутрішніми переселенцями компенсації за програмою «єВідновлення» за знищене майно.

ВПО, зокрема, отримають пріоритетне право на житлові сертифікати, за критеріями, визначеними Кабміном.

Записала: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: У зоні турбулентності: підсумки ринку первинної нерухомості у 2024 році