Оборудки на ринку нерухомості під час війни

На українському ринку нерухомості існує велика кількість шахрайських схем, які особливо  активізувалися під час воєнного стану.

Однією з найпоширеніших схем махінацій з майном під час війни – є продаж квартир людей, які виїхали з України. Зловмисники вибирають квартири,  за якими не дивляться родичі чи сусіди, або в яких проживали одинокі люди. За підробними документами через «чорних нотаріусів» оформлюється угода купівлі-продажу квартири.

При першому продажу покупець завжди фіктивний, щоб провести відчуження квартири максимально швидко. Якщо законний власник не виявив злочин і не вчинив дій щодо повернення майна – квартира спокійно продається на ринку в пошуку сумлінного покупця. Після декількох перепродажів він набуває статусу «доброчесного набувача» майна.

До речі, шахраї можуть перепродавати квартиру фіктивному покупцю один чи більше разів. Це робиться, щоб заплутати сліди та завадити проводити кримінальне провадження.

«Чорні нотаріуси» роблять  злочинні з продажем квартир легальними. Часто вони діють у змові з державними органами. Без них шахраям неможливо було б отримати копії необхідних документів, підробити паспорт або гальмувати перебіг розслідування. Тому отримати назад свою законну нерухомість дуже складно. Це може зайняти роки», — каже Олексій Мартинов, адвокат.

Варіанти шахрайських схем «чорних нотаріусів»

У 20223 році у Харкові група з шести людей незаконно заволодівала квартирами. За даними прокуратури, члени групи обирали власників житла з алкогольною залежністю та психічними розладами.

«Зловмисники підшукували людей, які мають у власності нерухоме майно, вводили їх в оману, погашали борги, дооформлювали всі документи на право власності. Знаходили реальних або фіктивних покупців, після чого відбувалось укладення потерпілою особою під безпосереднім контролем злочинної групи договору відчуження свого нерухомого майна», — повідомили в прокуратурі.

Наприклад, одна з учасниць групи під виглядом співробітниці соціальної служби увійшла у довіру до 71-річного пенсіонера й оформила із ним фіктивний шлюб. Після цього зловмисники насильно вивезли чоловіка в інше помешкання з гіршими умовами та, застосовуючи фізичне насилля, змусили відмовитися від квартири на користь іншої особи. Згодом квартиру пенсіонера за фіктивними документами продали, а прибуток розділили між собою.

На жаль, в нашому законодавстві є прогалини, які дають змогу забирати майно у законних власників. Це може бути продаж  квартири за  підробленими документами на право власності чи особистими документами власника, які, наприклад, були загублені чи вкрадені.

Купують нерухомість і за   сфальшованими дорученнями або отриманими обманним шляхом. Ще один спосіб – власники житла продають його, навіть якщо у ньому зареєстровані інші люди. При цьому виселити зареєстрованого мешканця можна лише за його згодою чи за рішенням суду.

Злочинниці продають нерухомість без згоди іншого співвласника у спільній частковій власності, або вона знаходиться у заставі або під арештом і може бути об’єктом численних судових суперечок.

«Квартири з «поганою історією», як правило, виставляють на продаж за низькою ціною. На жаль, покупці часто купуються на такі суми та забувають перевірити житло», – зазначила рієлтор Олена Квасовська.

Як підстрахуватися?

Перевірити власника об’єкта нерухомості можна у Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Варто враховувати, що  реєстр містить дані про нерухомість внесені лише після 2013 року. Документи попередніх років здебільшого є лише у паперовому вигляді, тому перевірити їхню оригінальність набагато важче. І краще це робити з юристом.

Документи, що підтверджують особу власника перевіряють на сайті Державної міграційної служби України за базою недійсних документів. Крім того, їх можна пошукати серед викрадених та втрачених паспортів на сайті Міністерства внутрішніх справ України.

Автор: Наталя Толуб

Фото ілюстративне

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.