
Оновлення «єОселі»: як змінилася програма доступної іпотеки?
«єОселя» стала найуспішнішою іпотечною програмою на українському ринку. Адже з 2024 року кількість акредитованих девелоперів до участі в «єОселі» зросла майже в 5 разів: станом на зараз банки-партнери акредитували 78 забудовників, що зводять 151 будинок по всій Україні.
Останнім часом уряд вніс чимало змін у цю програму. Вони стосуються покращення умов для молоді, ВПО також уточнено вимоги до житла та процентну ставку тощо. Детальніше — читайте у статті «Нерухомості 24/7».
Що змінилося?
Уряд ухвалив наступні зміни до програми «єОселя»: зменшено перший внесок по іпотеці до 10% для громадян віком до 25 років включно, — зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Молоді родини матимуть більші можливості для купівлі нерухомості та забезпечення власного добробуту», — підкреслив чиновник.
Сертифікати «єВідновлення»:
Через 30 днів з дня опублікування постанови сертифікати «єВідновлення» можна буде використовувати як перший внесок по «єОселі».
Нові можливості для ВПО:
Члени сім’ї внутрішньо переміщеної особи (ВПО) першого ступеня споріднення (батьки, подружжя, їхні діти) зможуть взяти пільговий кредит під 7% для придбання житла своїм родичам — переселенцям. Можливість запрацює через 120 днів з дня опублікування цієї постанови.
Відсоткова ставка:
Протягом 10 років з дати укладення кредитного договору базова процентна ставка залишається 7 % річних. Проте, починаючи з першого календарного дня 11-го року дії кредитного договору — 10 % річних. Компенсація частини процентної ставки для військовослужбовців ЗСУ за контрактом та силовиків, медиків, педагогів і науковців залишається. Це запрацює через 30 днів з дня опублікування цієї постанови.
Участь в інших державних програмах:
Можна буде взяти участь в «єОселі», навіть якщо кандидат та/або повнолітні члени його сім’ї отримували грошову компенсацію за житлові приміщення або мають діючі та/або припинені договори (погашені кредити) на придбання житла, що розташоване на територіях активних бойових дій або окупованих, та знищене або пошкоджене. Це запрацює через 30 днів з дня опублікування цієї постанови.
За даними Мінекономіки, за програмою «єОселя» наразі видано кредитів на понад 20 мільярдів гривень.
Цифри про результати роботи програми:
- всього видано: 12 505 кредитів;
- «єОселя» під 3 %: 9 507 родин;
- «єОселя» під 7 %: 2 998 родин;
- середня сума кредиту: 1,6 млн грн;
- середня площа нерухомості: 56,6 кв. м;
- середня сума першого внеску: 26 % від вартості житла;
- середня вартість нерухомості: 2, 19 млн грн;
- «єОселя» в обласних центрах: 34% угод;
- «єОселя» у містах та селах: по 23% угод;
- «єОселя» у столиці: 19% угод;
- 94% угод укладено на 15-20 років.
«єОселя» домінує на іпотечному ринку
Понад 65% від усіх продажів житла на первинному ринку здійснюється за допомогою програм розтермінування, близько 30% — придбання за повну вартість і від 5% за допомогою іпотеки — державної програми «єОселя» та спільних іпотечних програм банків і девелоперів. Про це заявила Маріанна Бігунець, директорка з продажів Будівельної компанії GAZDA.
За даними експертки, до початку повномасштабного вторгнення співвідношення придбань житла за різних фінансових механізмів було таким: програми розтермінування складали до 35-40% від загальної кількості продажів, за повну вартість оселі зафіксовано понад 50% продажів, частка іпотеки складала 10-15%.
Вона вважає, що зростання частки придбань житла за програмами на виплат прямо пов’язана з кількома чинниками.
«На тлі економічної «непевності» та інфляційних процесів, які також зачіпають первинний ринок житла, громадянин має змогу, по-перше, придбати житло за мінімального першого внеску (від 10% до 30% вартості квартири чи, приміром, таунхаусу) та з фіксацією ціни, що убереже його заощадження від знецінення. А по-друге, його щомісячні витрати на обслуговування розтермінування залежно від вартості житла та суми першого внеску не перевищать 36-55 тис. грн», — аргументує фахівчиня.
Практичний приклад виплат з «єОселі»
Розглянемо приклад програми безвідсоткового розтермінування за першого внеску 30% вартості оселі й терміном до 3 років. Так, за 2-кімнатну квартиру площею 60 м2 середньою вартістю від 2 млн до 3 млн грн покупець заплатить перший внесок у розмірі від 700 тис. до 1 млн грн, а щомісячні платежі можуть скласти від 36 тис. грн до 55 тис. грн.
Також Маріанна Бігунець повідомила, що станом на серпень найбільш розповсюдженими є програми розтермінування терміном на 3 роки з початковим внеском від 10% до 30% з фіксацією ціни. Найчастіше за допомогою програм на виплат купують 1,2-кімнатні квартири площею від 40 м2 до 60 м 2 та смартквартири площею до 30 м2. При цьому поволі повертається тенденція до вкладання коштів на ранніх етапах будівництва, коли ціна для покупця в середньому на 35% менша, ніж на стадії введення будинку в експлуатацію.
Участь у «єОселі» — це своєрідний «знак якості» забудовника
«єОселя» стала не лише найуспішнішою іпотечною програмою на українському ринку, а й створює конкурентне середовище для банків, які змагаються за клієнта. «єОселя» стимулює банки розвиватись, диджиталізуватись та оптимізовувати процес прийняття рішень, щоб стати партнером програми», — зауважив Євген Мецгер, голова правління ПрАТ «Українська фінансова житлова компанія».
З ним згоден Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість». Він розповів:
«Участь забудовника в програмі «єОселя» є підтвердженням його надійності для покупців. Це своєрідний «знак якості».
Антон Мирончук підкреслив, щоб мати змогу отримати акредитацію, забудовник має відповідати критеріям, які встановлюють ці банки-партнери програми.
Критерії включають:
- наявність ліцензій, дозвільної документації, відповідність законодавству;
- наявність земельної ділянки та її цільове призначення;
- історію успішної реалізації попередніх проєктів;
- фінансову стабільність компанії;
- ринкову репутацію.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: 90% будматеріалів для відбудови країни може вироблятися в Україні
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: