
Паркомісце за ціною квартири: киянам пропонують місця для машин майже за мільйон гривень
Проблема паркування є однією з найгостріших у столиці, адже тут їздить понад мільйон автівок. Для вирішення ситуації міська адміністрація Києва вживала радикальних заходів: переглядала зони паркування та змінювала їх вартість у столиці. На окремих вулицях спальних районів навіть запроваджували платне паркування. Експеримент провалився, оскільки кияни не сприйняли такі «нестандартні» нововведення біля своїх будинків.
Місць для паркінгу автівок все ще не вистачає, а ціни на них б`ють всі рекорди. «Нерухомість 24/7» дослідила, як змінився прайс на паркомісця по всій Україні, який на них попит та до чого призводить хаотична парковка автівок у дворах під час війни.
Одним із важливих елементів благоустрою ЖК є достатня кількість місць для паркування. Наприклад, зараз найбільшу кількість паркомісць серед нових житлових комплексів у столиці мають ЖК у Печерському, Голосіївському, Подільському та Шевченківському районах, здебільшого преміум- та бізнес-класу.
У комфорт- та економсегментах ситуація поки що гірша. У середньому у новобудовах Києва на одне паркомісце припадає приблизно на п’ять квартир. При цьому, за даними експерта з транспортного планування Дмитра Беспалова, у Києві 70% автомобілів паркується з порушеннями, оскільки їм не вистачає паркомісць.
Таку статистику підтверджує і комунальне підприємство «Київтранспарксервіс». За його аналітикою, у великих містах Європи кількість паркувальних місць у середньому становить близько 16-17% від кількості жителів міста. Виходячи з європейського досвіду, потреба Києва в паркувальних місцях становить не менше 500 000 машиномісць, тоді як забезпеченість міста машиномісцями ними у два рази нижче.
Без достатньої кількості паркомісць для автівок двори та прилеглі вулиці перетворюються на хаотичну стоянку, а під час війни така ситуація несе загрозу життю. Кияни, і не лише вони, вщент запарковують власні подвір’я, наражаючи себе на смертельну небезпеку під час проведення рятувальних операцій. Тому пожежники не завжди можуть під`їхати до будинку, щоб загасити пожежу після російських дронових та ракетних атак. Так, нещодавно у двох районах Києва, на Березняках і на Виноградарі, після ураження шахедів сталися пожежі відразу в кількох квартирах. Спецтехніка ДСНС не змогла оперативно потрапити на місце загоряння, адже їй заважали автівки самих же мешканців, щільно припарковані на ніч у дворах будинків. Люди горіли живцем у квартирах, або стояли годинами на кондиціонерах, рятуючись від полум’я. На жаль, врятувати всіх не вдалося.
Паркінги: стабільний попит і зростання вартості
Аналітики OLX Нерухомість дослідили, як змінилися ціни на придбання паркомісць та динаміку попиту й пропозиції у 2024–2025 роках у різних містах України. Розглядали два сегменти: паркінги (криті та підземні стоянки) та парковки (відкриті майданчики).
Станом на лютий 2025 року медіанна ціна місця на паркінгу в Україні складає 708 383 грн, що на 8,7% вище, ніж у 2024 році. Попит на такі об’єкти зріс на 18%, тоді як пропозиція, навпаки, зменшилася на 4,6%.
Найбільший інтерес до паркінгів зафіксовано у Києві. Столиця утримує лідерство за кількістю оголошень та відгуків на них. У 2025 році пропозиція у місті знизилася на 3,8%, проте попит виріс на 11,9%. Щодо вартості, медіанна ціна паркомісця становить 879 796 грн, що на 1,8% менше, ніж у лютому 2024 року.
Загалом у більшості українських міст ціни на паркінги зростають, а найбільші зміни спостерігаються:
Одеса – +14,7% (з 543 555 грн до 623 558 грн);
Львів – +10% (з 567 256 грн до 624 071 грн);
Дніпро – +8% (з 748 581 грн до 808 619 грн).
Парковки: падіння попиту та зниження цін
Попит на відкриті парковки у 2025 році значно скоротився – на 27,6%. Медіанна ціна місця на парковці теж зменшилася на 3% та наразі становить 40 000 грн. Також знизилася кількість пропозицій – на 11,6%.
Найпомітніше зменшення вартості паркувальних місць зафіксовано в містах, де раніше було найбільше пропозицій:
Дніпро – -88,2% (з 169 358 грн до 20 000 грн);
Київ – -38,2% (з 97 012 грн до 60 000 грн);
Одеса – -9,8% (з 39 292 грн до 35 423 грн).
Однак у Львові ситуація інша: це місто лідирує за вартістю місця на парковці. Середня ціна тут досягла 564 013 грн, що на 13% більше, ніж у лютому 2024 року.
Щодо попиту на парковки, найбільший спад спостерігається:
Суми – -88%;
Одеса – -57%;
Київ – -31,6%;
Львів – -20,9%.
«Загальні тенденції на 2025 рік показують зростання попиту та вартості місць у критих та підземних паркінгах. Натомість ринок відкритих парковок демонструє зниження інтересу покупців та зменшення цін у більшості регіонів України», – резюмували в OLX Нерухомість.
Цікавий факт
У 2025 році у Києві планують встановити 8100 тисяч обмежувальних антипаркувальних стовпчиків протягом року. Активісти ГО «Пасажири Києва» вважають, що цієї кількості не достатньо для боротьби зі стихійним паркуванням.
За їх інформацією, «Київавтодор» хоче обмежити паркування авто на 16 км тротуарів в усіх районах столиці. Це менше, ніж довжина тротуарів на Берестейському проспекті. Крім того, 2 тисячі стовпчиків заплановані у престижному Печерському районі. Натомість для обмеження паркування у великих районах їх заплановано лише 600.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: Житлова криза в столиці: місто потерпає від дефіциту квартир
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: