Ексклюзив

Первинка VS вторинка: де вище попит в Україні?

З початку повномасштабного вторгнення на ринку первинної нерухомості України домінує покупець: девелопери привертають його сучасними технологіями, гнучкою ціновою політикою, розвиненою інфраструктурою ЖК тощо. Проте чимало людей нині боїться інвестувати свої кошти у будівництво через воєнні ризики, тому вибирають житло на вторинці.

«Нерухомість 24/7» дослідила, де краще купують житло: у новобудовах чи старому житловому фонді, та як правильно визначити ціну своєї нерухомості під час продажу.

Аналітики DIM.RIA повідомили, що  протягом серпня було зафіксовано значне пожвавлення інтересу до первинного житла серед користувачів з усіх областей, проте у масштабі року збереглась тенденція зниження активності. Вона оминула лише Київську область, де українці робили в півтора раза більше пошукових запитів порівняно з серпнем 2023, та Житомирську область, де пошуки також дещо зросли.

«Перебої з енергопостачанням на деякий час негативно впливають на настрої громадян: потенційні покупці надто чутливі до змін, до дискомфорту, тому змушені ситуативно, на певний час відтермінувати придбання житла. Водночас і перехід з екстрених на стабілізаційні відключення світла, що спостерігається з настанням осені, та поступове призвичаєння громадян до обмежень електропостачання, поступово поновлює активність на первинному ринку», — констатує Маріанна Бігунець, директорка з продажів Будівельної компанії GAZDA.

За її прогнозами, найближчим часом близько ⅔ покупців сконцентрується на якісних житлових комплексах з високим ступенем готовності, що зводяться у більш безпечних і захищених переважно західних регіонах країни, зокрема на Закарпатті, Львівщині, Буковині, Івано-Франківщині, Волині, а також у Києві та Київському регіоні.

За даними фахівців ринку нерухомості, тут у середньому квартири в новобудовах (залежно від регіону та категорії ЖК) продаються від 20 днів і більше.

«Вторинний ринок в Україні нині може запропонувати житло за вигіднішими цінами, особливо якщо квартира розташована в малонаселеному районі або потребує ремонту. З іншого боку, новобудови мають кращу якість житла, сучасні технології будівництва та інфраструктури. Тому житло у новобудові має ряд переваг перед старим житловим фондом», — вважає рієлтор Володимир Гасько.

Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість» розповів чому покупці вибирають нерухомість на первинному ринку. Вони відмовляються від квартир на вторинному ринку, тому що там є:

  • старий підʼїзд з пофарбованими стінами радянських часів та часто з неприємним запахом;
  • стіни в старих будинках холодні, якщо купувати таку квартиру, треба одразу ззовні її утепляти;
  • у таких будинках не завжди є пандус, що незручно для родин з маленькими дітьми;
  • старі каналізація та електропроводка;
  • маленькі ліфти та кухні.

Квартиру в Києві можна продати за 1,5 місяця

Аналітики ЛУН порахували за скільки в середньому продається квартира на вторинці в Києві, Одесі та Львові.

У Києві в серпні середня кількість днів, за які можна продати квартиру була 51 день, від моменту опублікованого оголошення до продажу. У липні це було 52 дні, на початку року 63 дні, в серпні 2023 року квартиру можна було продати в середньому за 35 дні.

Нагадаємо, що медіана вартості столичного житла залежить від кімнатності та району розташування. Для прикладу однокімнатна квартира в Деснянському районі в середньому коштує без ремонту 36 100$, з ремонтом – 40 000$, а в Печерському 116 200$ без ремонту і 129 500$ з ремонтом. Загалом за останні пів року вартість вторинки в столиці знизилась на 8% в доларах.

Своєю чергою, в  Одесі в серпні середня кількість днів, за які можна було продати квартиру склала 54 дні, від моменту опублікованого оголошення до підписання документів. У червні це було 72 дні, на початку року 60 днів, в серпні 2023 року квартиру можна було продати в середньому за 28 днів.

Для прикладу, в  Пересипському районі Одеси вартість однокімнатної квартири на вторинці без ремонту 24 400$, а з ремонтом квартиру можна придбати в середньому за 28 000$. Тоді як в найдорожчому районі міста Приморському з ремонтом однушка коштуватиме 55 000$, а без ремонту – 42 000$.

У середньому вартість вторинки в Одесі за останні пів року знизилась на 10% в доларах.

Щодо Львова, то тут в серпні 2024 року продати квартиру можна в середньому за 45 днів. Це на 6 днів швидше, ніж в Києві.

Цікаво, що різниця вартості квартири на вторинці не сильно відрізняється в центрі і на околицях. До прикладу, однокімнатна без ремонту в Залізничному районі коштує 51 800$, а в Сихівському 59 400$.

Середня вартість вторинки у Львові за останні пів року зросла на 3% в доларах, що також на думку експертів з ЛУН свідчить про високий попит, особливо враховуючи швидкість продажу.

Як правильно визначити ціну?

«Звісно ж, якщо поставити нижче ринку, квартира продасться швидко, а якщо поставити вище, то є ризик, що вона буде дуже довго висіти і не буде зацікавлених у переглядах. Тож варто в першу чергу перевірити середню вартість у вашому районі міста, порівняти ціну з ремонтом і без, тверезо оцінити будинок та прилеглу територію, інфраструктуру поруч, транспортну розвʼязку, віддаленість від критичних та військових обʼєктів, наявність бомбосховища  – все це впливає на фінальну вартість квартири», —  зазначила Людмила Кірюхіна, керівниця ЛУН Статистики.

Вона додала, що чим більше переваг, тим більше може ваша ціна буде відрізнятись від середнього показника на сайті. Також не зайвим буде погортати оголошення та порівняти фото квартир, які наразі наявні на ринку з вашою. Також для визначення ціни квартири можна звернутись до рієлтора, але зайвим не буде і самостійно перевірити всі фактори та зважити ризики.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: Де жити студентам, якщо немає місць у гуртожитку?

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.