Ексклюзив

Скільки років та у якій професії варто працювати, аби швидко придбати квартиру в Україні?

Українцям в середньому треба працювати 12 років для того, щоб купити нову однокімнатну квартиру у Києві, та лише 2 роки  для отримання ключів від житла у Кіровоградській області.

Які професії вибирати, щоб швидко купити квартиру та скільки часу вам знадобиться відкладати кошти, щоб придбати житло у різних регіонах нашої країни розповідає «Київщина 24/7».

Нині чимало українців можуть дозволити собі лише оренду житла. Оскільки ціна за квадратні метри в Україні залишається високою навіть попри війну. Так, наприклад, без урахування амортизації та супутніх витрат, у Києві середня вартість квартири у новобудові еквівалентна 15 рокам її оренди. У Львові цей показник – 11 років, в Одесі – 17.

Водночас українці вже купили 404 тисячі об’єктів нерухомості торік. За даними Опендатамедіа, ринок нерухомості поступово відновлюється після початку повномасштабного вторгнення. Проте він все ще в 1,6 раза менше, ніж у 2021 році.

Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість» підкреслив:

«За період повномасштабної війни нові квартири не лише не втратили у вартості, а, й навпаки в окремих регіонах України, здорожчали і у гривневому, і у валютному еквіваленті. Попри війну, призупинення будівництва деяких об’єктів, ризики, що майно може постраждати від обстрілів, інвестори продовжують купувати нерухомість на первинному ринку житла».

Щоб проаналізувати фінансові можливості українців відповідно до тенденції зростання вартості житла, маркетплейс нерухомості DIM.RIA та платформа пошуку роботи robota.uа представили аналітичне дослідження. У його межах вони проаналізували, скільки часу та у яких сферах потрібно працювати, щоб купити квартиру в Україні.

«До розгляду брали вартість первинної та вторинної нерухомості та середню заробітну плату в країні», – зазначили дослідники.

Порівняння середньої заробітної плати до вартості житла

Первинний ринок

Обласні центри

Найбільша середня зарплата станом на початок 2024 року фіксується у Києві – 23 600 гривень, де середня вартість нової однокімнатної квартири становить 3 299 336 гривень. Тобто вартість житла складає 140 повних заробітних плат фахівця, які конвертуються у 12 років. У цей час у Львові період купівлі однокімнатного житла, орієнтуючись на середню зарплату, складає 11 років, а у Дніпрі – 10 років.

Області без обласних центрів

Дослідження співвідношення середніх доходів та вартості житла в областях без врахування обласних центрів показало, що у лідерах серед цін на нерухомість Івано-Франківська, Закарпатська та Черкаська області. Так, середня ціна однокімнатної квартири в Івано-Франківській області складає 1 839 190 грн, а заробітна плата – 17 848 грн. Відповідно для купівлі квартири потрібно 103 повних зарплати, що складає 9 років.

У Закарпатській та Черкаській областях потрібно 8 років для купівлі житла у новобудові. Найкоротший період для купівлі зафіксовано у Чернігівській області – 5 років.

Вторинний ринок

За даними ЛУН, минулого року регіони віддалені від зони бойових дій, на вторинці виросли в ціні. Ймовірно, це повʼязано з міграційними процесами.

«У той час, коли на первинному ринку нерухомості столиці та області рівень попиту складає максимум ⅓ від довоєнного рівня, на вторинці ситуація інша – покупці готові купувати житло. Тут найбільшою увагою користуються однокімнатні квартири з вартістю квадратного метра на рівні 50 400 гривень», – розповів рієлтор Олександр Крилов.

Обласні центри

Згідно з даними DIM.RIA та robota.ua, Київ, Львів та Ужгород мають найбільшу середню ціну за однокімнатну квартиру. У столиці необхідно 11 років накопичення середньої місячної заробітної плати для купівлі квартири вартістю 3 070 637 грн. У Львові  це займе 10 років, у Вінниці та Ужгороді – 9 років.

Області без обласних центрів

Серед лідерів за тривалістю накопичення коштів на купівлю однокімнатної квартири на вторинному ринку відповідно до середньої заробітної плати є також Івано-Франківська, Закарпатська та Черкаська області. У Івано-Франківській області ціна житла зафіксована на рівні  2 337 188 грн, а середній дохід – 17 848 грн. Період заощадження складає 11 років. У Кіровоградській області у найкоротші терміни можна придбати квартиру на вторинному ринку – 2 роки.

Найпопулярніші професії та порівняння їх доходу до вартості квартири 

Продавець-консультант у столиці накопичить на квартиру на вторинному ринку за 16 років, а на первинному – за 18 років. У Львові такому фахівцю необхідно 15 років для купівлі житла. Водію у Львові із середньою заробітною платою 26 500 грн  –  8 років. А такому ж спеціалісту у Дніпрі  –  5 років, щоб придбати житло на вторинному ринку і 7 років – на первинному ринку.

Натомість технічному лідеру команди із доходом 78 880 грн у Києві знадобиться накопичувати близько 4-х років на квартиру у новобудові та 3 роки – на квартиру на вторинному ринку. У Львові середня заробітна плата цього фахівця складає 73 753 грн, що конвертується у 2 роки купівлі житла на вторинному ринку і 4 роки – на первинному. Серед переліку професій нетехнічною є вакансія Chief Marketing Officer (СМО), дохід якої прирівнюється до 4 років для купівлі квартири у Києві та Львові.

Загалом, за даними сайту Work.ua, найбільше зростання середніх зарплат, які вище, ніж середня зарплата в Україні, у 2023 році відбулось у категоріях:

до 33 000 грн (+6%) «Нерухомість»;

до 32 500 грн (+8%) «Топменеджмент, керівництво вищої ланки»;

до 22 500 грн (+5%) «Продаж, закупівля»;

до 21 000 грн (+5%) «IT, комп’ютери, інтернет»;

до 20 000 грн (+11%) «Страхування», (+5%) «Управління персоналом, HR»;

до 19 950 грн (+5%) «Сільське господарство, агробізнес»;

до 18 500 грн (+6%) «Краса, фітнес, спорт».

Сімка найвищих зарплат за посадами (не керівні, не з ІТ):

53 000 грн отримував медіабаєр;

42 500 грн  –  водій-міжнародник;

38 750 грн  –  бізнес-аналітик;

36 250 грн  –  ендодонтист;

35 000 грн  –  рієлтор;

32 500 грн  –  координатор зі збуту, рихтувальник

30 000 грн  –  3D-візуалізатор, автоелектрик, автомеханік, бурильник, головний бухгалтер, дизеліст, технолог меблів.

Найнижчі зарплати від 6 750 до 11 000 грн за посадами у консьєржів, санітарів, прибиральників, посудомийників, асистентів ветеринарного лікаря, інтерв’юерів.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Читайте також: Цією весною прогнозують будівельний бум завдяки програмі «єВідновлення»