
Спадкування нерухомості під час війни: що змінилося?
Війна — це не лише надзвичайно важке випробування для кожної людини, але й вагомий фактор, що впливає на різні аспекти правового життя. Одним із них є питання спадкування майна.
«Нерухомість 24/7» запитала в експертів основні правила спадкування нерухомості під час війни, а також можливі варіанти захисту прав спадкоємців та оформлення спадщини в умовах кризової ситуації.
Наталія Іваненкова, адвокат, експерт з сімейного права та права власності
— Які зміни внесли у законодавство у питанні спадкування спадщини під час війни?
— Початок повномасштабної війни 24.02.2022 року зробив майже неможливим своєчасний вступ у спадщину, а тому п. 3 Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» в редакції від 06.03.2022 року було установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
У даний пункт вказаної постанови вносились неодноразово зміни. Останні з них стосувалися зупинення строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Серед правників були спори чи можливо постановою Кабінету міністрів вносити зміни в Цивільний кодекс України та 09.05.2023 року вказаний пункт постанови було виключено.
Наразі строк прийняття спадщини — 6 місяців з дати смерті спадкодавця. Якщо смерть спадкодавця зареєстрована пізніше ніж через 1 місяць з дня смерті такої особи або дня, з якого її оголошено померлою, вказаний строк обчислюються з дня державної реєстрації смерті особи.
— Які загалом є важливі моменти під час оформлення спадщини?
— По-перше, самим важливим є зіставлення боргів спадкодавця та майна, яке отримуєте у спадок. Якщо боргів значно більше – немає сенсу спадкувати — бо спадкується і майно, і боргові зобов’язання по яких ви, як спадкоємець, маєте відповідати.
По-друге, це — подання заяви про вступ у спадщину. Якщо така заява не подана у строк для прийняття спадщини, то ви вважаєтесь таким, що відмовились від прийняття спадщини.
Якщо пропустили строк прийняття спадщини — його можна поновити або за згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, або через суд, якщо причина пропуску строку поважна.
Якщо спадкова справа вже заведена певним нотаріусом за заявами інших спадкоємців, то вашу заяву необхідно подавати саме до такого нотаріуса. За загальним правилом спадкову справу веде той нотаріус, який перший відкрив спадкову справу.
Якщо в процесі оформлення спадщини виникають певні труднощі та нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину — можна звернутись до суду і усунути перешкоди, які унеможливлюють видачу свідоцтва нотаріусом.
— Якщо людина знаходиться за кордоном, як їй оформити спадщину? Які труднощі можуть виникнути?
— Варіант 1. Можна самостійно скласти заяву про прийняття спадщини, підписати та направити поштою нотаріусу. Він зобов’язаний відкрити спадкову справу та запросити особисто заявника, щоб пересвідчитись у вашій особі та намірах (або можете згодом надіслати заяву з нотаріально посвідченим підписом).
Такий варіант підійде тим, хто наразі не може приїхати до України або оформити нотаріально посвідчену заяву, проте згодом така можливість буде.
Варіант 2. У посольстві України в країні перебування скласти посвідчену заяву про прийняття спадщини та направити її також поштою до нотаріуса або державної нотаріальної контори. В такому разі нотаріус також зобов’язаний відкрити спадкову справу, проте відсутня необхідність додатково приїздити для підтвердження своєї особи та волевиявлення.
Забороняється приймати заяви про прийняття спадщини, про відмову від неї або заяви про їх відкликання, складені від імені спадкоємців їх представниками, що діють на підставі довіреностей.
Оформляти спадщину краще у супроводі кваліфікованого адвоката
Сергій Клюца, партнер Crowe Mikhailenko, керівник практики адвокатів
— На які моменти потрібно звернути увагу під час оформлення спадщини?
— Найважливішим моментом під час оформлення спадщини наразі залишається дотримання строків її прийняття, які не продовжуються автоматично.
Звісно, за згодою усіх інших спадкоємців пропуск строку на вступ у спадщину може перестати бути перешкодою. Без такої згоди — залишається лише суд: якщо у спадкоємця була поважна причина, через яку він попустив термін прийняття спадщини, суд може визначити йому додатковий строк в 1-3 місяці, протягом якого спадкоємець може звернутися з належною заявою про вступ в спадщину.
Краще до суду не доводити, адже перелік поважних причин пропуску строку не формалізований, і практика Верховного Суду поступово дає нові і нові прецеденти їх скорочення.
— Що робити, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, де тривають бойові дії або він перебуває у тимчасовій окупації?
— Відповідно до п.21 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України, якщо населений пункт, в якому відкрита спадщина чи спадкова справа, став недоступним через війну (окупацію чи бойові дії) — для нотаріальних дій щодо спадщини дозволено звертатися до будь-якого нотаріуса. А якщо таке звернення не перше — нотаріус повідомить про іншого нотаріуса на підконтрольній Україні відносно безпечній території, де можна буде оформити такі пов’язані зі спадщиною дії.
Всі інші питання щодо оформлення спадщини — радше питання збору доказів наявності або відсутності прав на спадкування та спадкового майна. У будь-якому випадку, оформлення спадщини краще здійснювати у супроводі кваліфікованого адвоката, який допоможе не упустити щось важливе та скоротить витрати на збір доказів, перш за все — витрати часу.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік та експертів
Читайте також: У 2025 році ціни у новобудовах можуть зрости на 25%
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: