
У 2025 році 40% кредитів за програмою «єОселя» припаде на первинний ринок житла
Обсяг виданих кредитів за програмою «єОселя» зріс на 65% у 2024 році, перевищивши 14,8 тисячі кредитів на суму 24 млрд грн. Загалом програмою скористалися 8500 українських родин. Найактивніші її учасники – військовослужбовці та правоохоронці — 49%. Тому все більше забудовників приєднуються програми «єОселя», що позитивно впливає на ринок нерухомості у цілому.
За даними ПрАТ «Українська фінансова житлова компанія» («Укрфінжитло»), протягом 2024 року завдяки системній переорієнтації держпрограми на первинний ринок житла, частка виданих кредитів в новобудовах, що зводяться, зросла у 8 разів: з 3% у січні до 24% у грудні. Також збільшилася частка готових квартир в кредит від девелоперів: з 21% у січні до 37% в грудні.
Найбільше кредитів за програмою «єОселя» було видано на Київщині – понад 4 тисячі на суму 6,4 млрд грн. Своєю чергою, Київ опинився на другому місці з 2,9 тисячами кредитів на 6,4 млрд. грн.
На погляд Олени Дмітрієвої, першої заступниці голови правління Глобус банку, такі результати стали наслідком кількох важливих змін у програмі, зокрема:
- Розширення кола банків-партнерів програми «єОселя» до 11 (на початку дії програми в ній брало участь лише 5 банків).
- Обмеження максимального віку житла 3 роками, за винятком кредитів для внутрішньопереміщених осіб.
- Збільшення учасників програми серед девелоперів: на кінець грудня 2024 року в програмі «єОселя» акредитовано 91 забудовника та 201 проєкт.
«Ще торік ми прогнозували суттєве зростання кількості іпотечних угод на первинному ринку. І наші прогнози повністю справдилися. На кінець грудня 2024 року частка первинного ринку в структурі виданих державних іпотечних кредитів за програмою «єОселя» склала 24%. Попри непрості економічні обставини, такі, як, наприклад, прискорення інфляції, у 2024 році кількість виданих іпотек склала понад 8,5 тис. на загальну суму понад 14,6 млрд грн, що є найкращим показником за 2 роки і 3 місяці дії державної пільгової іпотеки», — зауважила банкірка.
Експертка вважає, що у 2025 році 40% кредитів за програмою «єОселя» припаде на первинний ринок житла. Крім того, розвиток іпотеки і програми «єОселя» залежатиме від низки важливих чинників.
Серед них:
- Економічні фактори. Йдеться про темпи зростання ВВП, досягнення балансу державного бюджету завдяки міжнародній фінансовій допомозі, стратегію НБУ щодо облікової ставки, як основного запобіжника знецінення гривні, ситуацію на валютному ринку, рівень купівельної спроможності громадян тощо.
- Фінансування програми «єОселя». Важливим стало ухвалене напередодні 2025 року рішення про докапіталізацію «Укрфінжитла» через випуск облігацій внутрішньої державної позики на суму 20 млрд грн. З огляду на динаміку 2024 року, цих коштів може вистачити на активний розвиток державної іпотеки у 2025 році з можливістю видавати кредити на суму до 1 млрд грн щомісяця.
- Подальше вдосконалення (лібералізація) умов програми, залежно від запитів громадян.
- Динаміка будівництва житла. Поступова переорієнтація «єОселі» на первинний ринок передбачає, що державна іпотека дасть змогу девелоперам поступово нарощувати темпи будівництва завдяки збільшенню продажів на стадії зведення.
- Воєнні чинники: від долання наслідків ворожих ракетних та БПЛА-атак до ситуації на фронті.
- Геополітичні чинники: обсяги фінансової та воєнно-технічної допомоги Україні, а також гіпотетична можливість завершення «гарячої» фази війни.
За прогнозами учасників фінансового ринку, впродовж 2025 року державна програма «єОселя» залишатиметься головним механізмом розвитку іпотеки. Частка кредитів на придбання житла за комерційними іпотечними програмами збільшиться з 3% у 2024 році до 10% у 2025 році, в тому числі завдяки спільним іпотечним програмам банків і девелоперів.
Не виключено, що збільшення долі комерційної іпотеки відбуватиметься й на вторинному ринку, активізацію якого ми відчули вже у листопаді-грудні 2024 року після зміни умов державної програми. Активного розвитку мають набути «Ветеранські» іпотечні програми, за зниженими на 1-2 в.п. ставками.
Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк повідомила, що у на 2025 рік на програму «єОселя» в бюджеті передбачено 9,4 млрд грн для пільгової іпотеки, а також 20 млрд грн докапіталізації для подальшого розширення програми.
««єОселя» нині активно розвиває ринок нерухомості в Україні, сприяє збільшенню кількості угод, підвищує доступність житла і водночас підтримує економіку країни. Фокус цієї програми на первинному ринку дасть змогу стимулювати будівництво нового житла та забезпечить максимальний економічний ефект від програми», — розповів Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість».
Основні характеристики іпотеки за комерційними програмами на початок 2025 року
- Середня вартість квартири на первинному ринку, придбаної за програмами комбанків, становить від 2,3 млн грн до 2,8 млн грн.
- Найбільш поширена сума першого внеску — від 30% від вартості житла.
- Найбільший попит фіксується на 1-2-кімнатні квартири площею від 45 м2 до 70 м2.
- Позичальники надають перевагу житлу у стадії готовності від 50% і вище.
- Понад 70% всіх кредитних угод припадає на житло комфорт-класу.
- 75% угод укладається терміном на 20 років, 25% — терміном до 10 років.
- Переважна більшість іпотечних угод (від 80% до 85%) припадає на Київ, Київська обл., Львів, Івано-Франківськ, Закарпатська обл. та ін.
Настрої на ринку нерухомості: коли купувати з «єОселя»?
В OLX Нерухомість провели опитування, щоб дізнатись настрої українців щодо купівлі житла, зокрема, у кредит, та ставлення до програми «єОселя».
Майже половина респондентів (48,4%) зазначили, що поки не планують купувати житло. Однак 15,5% планують здійснити покупку протягом цього року. Ще 11,8% і 14,1% хочуть придбати нерухомість у наступні 2-3 та 3-5 років відповідно. Ті, хто вже зробив покупку, поділилися, що 11,9% придбали житло за останні 2-3 роки, 6,4% — за останній рік, а ще 2,7% перебувають на етапі оформлення документів.
Серед тих, хто нещодавно придбав нерухомість, 69% обрали квартири, 21,8% — будинки, а 8,4% зазначили варіант “інше”, де включили склади, дачі або земельні ділянки. Щодо вартості житла, то 36% витратили від 30 до 70 тисяч доларів США, 33% — до 30 тисяч доларів, 12% — від 70 до 150 тисяч доларів, а 7% витратили понад 150 тисяч доларів.
Кредит на житло: плюси, мінуси і чому українці вагаються
Серед тих, хто вже купував житло, 17,6% скористалися кредитом. Більшість із них (49%) придбали квартири, 46,6% — будинки. Основні причини вибору такого способу фінансування: 65% вказали на нестачу власних коштів для повної оплати, 39,1% — можливість поступово виплачувати суму без фінансових втрат для родини, 13% — бажання інвестувати в нерухомість без витрачання всіх заощаджень, а 13% скористалися пільговим кредитом по програмі «єОселя».
«Попри це, тільки 8% респондентів точно розглядають можливість покупки житла в кредит у майбутньому, тоді як 36% виключають цю опцію. Серед основних переваг кредитування українці зазначили можливість отримати власне житло без накопичення повної суми, поступові виплати та вигідні відсоткові ставки», — зазначили в «OLX Нерухомість».
Проте є й серйозні перешкоди: 36% українців не хочуть сплачувати відсотки за кредитом, 35% побоюються фінансових ризиків та нестабільності ринку, 23% вважають, що нинішні умови кредитування є занадто невигідними, а 23% не довіряють кредитам взагалі. Деякі (5,8%) мають негативний досвід кредитування або чекають на покращення умов (5,8%).
Щодо кредитних ставок, то абсолютна більшість опитаних (75,6%) вважає, що ставка має бути до 5% річних. Ще 17,5% респондентів зупинили свій вибір на ставці 6-8% річних.
Згідно з дослідженням, 41% респондентів добре обізнані про програму «єОселя» та її деталі. Ще 39% мають лише загальне уявлення про неї, 14% — чули, але не знають подробиць, і лише 4% ніколи не чули про цю програму.
У майбутньому скористатися «єОселею» для покупки житла планують 12% українців, 29% розглядають цю можливість, а ще 29% вагаються, чи варто їм це робити.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: В Україні запускають пілотний проєкт з будівництва соціального житла на $400 млн
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: