Ексклюзив
У нашій країні перезапускають процес інвентаризації недобудов

В Україні будуть боротися з недобудовами

У нашій країні перезапускають процес інвентаризації недобудов, який
було припинено через повномасштабне вторгнення російських окупантів. Його відновлення має створити прозорі правила гри на ринку  девелопменту і стати ще одним запобіжником від появи нових проблемних кейсів. Адже в Україні нині нараховується чимало ошуканих інвесторів та проблемних об
`єктів.

У розвинутих країнах регулярно проводять інвентаризації недобудов та довгобудів для забезпечення прав громадян на житло. Натомість за даними учасників ринку нерухомості, в Україні наразі тисячі об’єктів стоять у напівготовому стані.

За словами Володимира Семенцова, співзасновника та керуючого партнера компанії INSPI Development, доля активних будмайданчиків від загальної кількості об’єктів, що зводяться, зараз є наступною:

  • обласні центри на Заході України (Львів та ін.): 35%;
  • Київ: 30%;
  • Одеса: 12%;
  • Дніпро: 10%;
  • Харків: 7%;
  • інші обласні центри (Вінниця, Житомир, Полтава, Черкаси): 6%.

При цьому  деякі будівельні компанії практично не відстають від графіка, але є чимало  таких, які залишили інвесторів без житла та у повній невизначеності щодо перспектив відновлення робіт.

Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість» підкреслив:

«Нині ми маємо недостатню кількість якісних пропозицій на ринку. Адже 70% забудовників не відновили будівництво, яке розпочали до введення воєнного стану. Відповідно ми маємо на 70% менше пропозицій, ніж могло б бути на ринку первинної нерухомості. Звичайно така тенденція впливає на ріст вартості квадратних метрів у новобудовах».

Що дасть інвентаризація?

Інвентаризація дозволить уряду отримати повну інформацію про кількість недобудов та довгобудів, їх стан та потенційну небезпеку для мешканців. Крім того, це допоможе розв’язувати питання з власниками таких об’єктів та забезпечити їхнє завершення або ліквідацію. Так вважає голова фракції «Слуга народу» Олена Шуляк.

«Проблема недобудов та довгобудів для України,  на жаль, не нова. Лише на прикладі столиці ми бачимо чимало показових кейсів: це сумнозвісні будинки Войцеховського, а також об`єкти компаній Укрбуд, Аркада, Київміськбуд. Це десятки тисяч українських сімей, які досі не отримали ключів від свого будинку. Потрібно шукати можливі шляхи вирішення цих викликів по всій країні, а також зміцнювати законодавство у будівельній сфері, щоб унеможливити повторення подібних ситуацій», – наголосила Шуляк.

Вона вважає, що допомогти з пошуком інструментів розв’язання проблем недобудов та довгобудів можуть публічні консультації та залучення експертного середовища для напрацювання відповідних рішень. Такий досвід вже став показовим при вдосконаленні програми державної компенсації за пошкоджене і знищене росіянами житло – «єВідновлення». Тоді під час громадських обговорень вдалося виявити моменти, які потребують змін, і спільно знайти рішення, як їх покращити.

Багатоетапна цифрова перевірка

Важливим кроком до зменшення кількості недобудов в Україні  став і Закон про реєстрацію спеціального майнового права (СІП), який запрацював наприкінці минулого року. Він покликаний знизити ризики створення нових недобудов.

Тепер усі забудовники зобов’язані реєструвати спеціальні майнові права на свої об’єкти в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, для цього вони мають зареєструвати кожну квартиру як складову частину будинку в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Система не дасть змоги здійснити реєстрацію, якщо забудовник попередньо не отримав технічні умови, містобудівні умови та обмеження, не вніс дані на проєктування, проєктну документацію з ідентифікатором та експертний звіт.

Така багатоетапна цифрова перевірка є додатковими гарантіями для інвесторів, що забудовник робить свою роботу згідно з законодавством. Наразі дані СІП до ЄДЕССБ внесені по 47 об’єктах. Ще 80 таких об’єктів перебувають «у процесі».

Читайте також: Що очікує ринок первинної нерухомості у 2024 році?

Місцева влада має допомогти державі

Обов’язкова реєстрація СІП є кроком до створення прозорих правил гри на ринку  девелопменту, однак уряд нічого не зможе вирішити в цьому питанні без активного сприяння місцевої влади.

За даними Олени Шуляк, у держави поки що немає актуальних даних щодо того, яким фондом недобудованого житла вона оперує і точної кількості громадян, які проінвестували в незавершене будівництво. Тому проведення разом з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури відповідної інвентаризації дозволить максимально чітко окреслити масштаби проблеми. Це, своєю чергою, допоможе пошуку оптимальних шляхів її вирішення.

Показовим у цьому плані є кейс Долинської громади Кіровоградщини, де органи місцевої влади передали кілька об‘єктів незавершеного будівництва з державної власності у комунальну і добудували їх за всіма сучасними стандартами коштом місцевого бюджету. А ключі від нових квартир в них передали родинам наших військових.

Щоб подібних проєктів на місцях ставало більше, у Верховній Раді нещодавно прийняли  законопроєкт №10202, який дає виконавчим органам місцевого самоврядування повноцінне право на замовлення ремонту чи комплексного відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків.

Згідно з документом, усі облдержадміністрації та мерії зобов’язуються створити списки неприйнятих в експлуатацію житлових комплексів та сформувати стосовно кожного з таких об’єктів інвентаризаційну справу. Крім того, органи місцевого самоврядування несуть відповідальність щодо організації держконтролю за дотриманням договірних зобов’язань забудовників багатоквартирних житлових будинків.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.