
Вартість оренди житла в Києві стрімко зростає: чому?
Ціни на орендоване житло зросли на понад 2,5 тисячі гривень і це всього за останній місяць. Раніше житло у столиці у середньому коштувало близько 15 тисяч гривень, зараз – 17 з половиною. Загалом за пів року ціни на оренду київських квартир збільшилися на 5,6 тис. грн.
У порівнянні з минулим роком, вибір квартир для довгострокової оренди в Києві зріс більше ніж удвічі. Якщо у вересні 2021 року можна було вибрати з 21 677 пропозицій, то в цей же період цього року на ринку було вже 51 974 помешкань.
Водночас за інформацією експертів ринку нерухомості, у сегменті новобудов попит на нові квартири продовжує перевищувати пропозицію. Це теж призводить до зростання цін. За останні 8 місяців середні ціни на оренду новобудов в Києві зросли на 25%.
Так, у середньому однокімнатні квартири у Києві зараз найчастіше пропонують зняти за 15,2 тис. грн. Двокімнатна квартира у столиці обійдеться орендарю 15-18 тис. грн
Трикімнатні квартири здають за 30 тис. грн. Все залежить від віку та класу житла, його розташування та свіжості ремонту, інфраструктури навколо будинку і де саме воно розташоване тощо.
Крім того, оселя в більш популярних і центральних районах коштує дорожче, ніж далі від центру. Також, скажімо, смартквартира або квартира-студія будуть дешевші, ніж квартири з однією або більше спальнями.
Ціни на оренду за районами
Найдорожчі райони для оренди квартир розташовані або у центрі міста, або недалеко від нього. Це Печерський, Оболонський, Голосіївський, Шевченківський, Дарницький та Подільський райони.
Найбільше платити за оренду доводиться у Печерському районі – в середньому 27 тис. грн. Найнижчі середні ціни на оренду однокімнатної квартири у Києві наразі зафіксовані у Деснянському районі – 7 тис. грн.
Для порівняння: середня ціна оренди однокімнатної квартири у вересні цього року становить 11 тисяч грн, тим часом як у 2022 році таку квартиру в Києві в середньому можна було орендувати за 9 тисяч грн.
Середня ціна оренди 1-кімнатної квартири за районами:
Печерський – 27 000 грн.
Шевченківський – 17 000 грн.
Голосіївський – 15 000 грн.
Солом’янський – 13 000 грн.
Дарницький – 12 000 грн.
Подільський – 12 000 грн.
Оболонський – 11 000 грн.
Дніпровський – 10 500 грн.
Святошинський – 10 000 грн.
Деснянський – 7 000 грн.
Середня ціна оренди 2-кімнатної квартири:
Печерський – 34 700 грн.
Шевченківський – 25 000 грн.
Голосіївський – 22 000 грн.
Оболонський – 16 000 грн.
Подільський – 15 500 грн.
Дарницький – 15 000 грн.
Солом’янський – 15 000 грн.
Святошинський – 12 000 грн.
Дніпровський – 11 000 грн.
Деснянський – 9 000 грн.
Середня ціна оренди 3-кімнатної квартири:
Печерський – 57 800 грн.
Шевченківський – 38 600 грн.
Голосіївський – 30 800 грн.
Оболонський – 23 900 грн.
Подільський – 23 600 грн.
Дніпровський – 21 500 грн.
Солом’янський – 20 000 грн.
Дарницький – 19 000 грн.
Святошинський – 16 000 грн.
Деснянський – 10 500 грн.
Феномен вимивання дешевих квартир
Стрімкий ріст цін на оренду ще називають «феноменом вимивання дешевих квартир». Під час високого сезону попит на нерухомість зазвичай зростає. У зв’язку з підвищеним попитом більше людей активно шукають житло, і як результат, дешеві й доступні варіанти нерухомості швидко «вимиваються» з ринку, оскільки їх купують або орендують. Коли високий сезон закінчується, більшість доступних і дешевих варіантів вже відсутні на ринку: є лише пропозиції дорогого житла або квартир за завищеною ціною. Це призводить до того, що середній рівень цін на нерухомість, який розраховується на основі «активних» варіантів, стає вищим. Отже, навіть якщо ціни на окремі об’єкти нерухомості не зросли, медіанна, середня, ціна може зрости через відсутність дешевих варіантів, які вже орендували.
Також серед можливих причин стрімкого росту цін на орендоване житло може бути й те, що київські орендодавці провели відносно «спокійне» за мірками воєнного часу літо, тож спробували перевернути ціни до довоєнних часів. До того ж початок навчального сезону, повернення людей в столицю вплинули на підвищений попит на житло, і як наслідок, на ціну оренди.
«Вже розпочався так званий «студентський сезон». Чимало ВНЗ скасували онлайн навчання і перевели студентів на повноцінне відвідування лекцій. Тому за дешеве та хоча б відносно хороше житло в столиці розвернулася активна конкуренція. Тим паче нині чимало господарів не хочуть селити студентів, влаштовують кастинги та навіть вимагають додаткові «доплати», – розповів рієлтор Віталій Мартиновський.
Що буде з цінами далі?
Скоріш за все ціни трохи впадуть, як це було минулого року. З часом, якщо з’являться нові, але більш доступні варіанти житла, це може призвести до зниження середньої ціни на ринку. Додатково, зменшення попиту може спонукати рієлторів або власників до зниження цін, особливо якщо буде багато схожих пропозицій.
«З кінця жовтня вартість оренди житла в Києві може навіть знизитися на 5-7% на тлі підвищення витрат на комунальні послуги у зв’язку з початком опалювального сезону. Власники квартир, які не мають бажання самі оплачувати комуналку, будуть знижувати ціни для орендарів. У результаті взимку вартість оренди в Києві може повернутися до рівня липня-2023», – підкреслив Валентин Поліщук, експерт з ринку нерухомості.
Також на вартість оренди можуть вплинути можливі осінні обстріли столиці та відключення світла.
Наталя Толуб
Поділитися новиною: