Ексклюзив
Вторинний ринок в Україні стабілізується

Вторинний ринок: у столиці та Київській області пропозиція впала на 86%

Нині експерти фінансового ринку оцінюють заощадження українців у понад 100 млрд дол. З них щонайменше 65 млрд дол. зберігаються у валюті, а одна чверть заощаджень становлять гривневі та валютні депозити. Проте витрачати свої гроші на купівлю нерухомості українці не поспішають. Хоча на ринку вторинної нерухомості України вже змогли повернутися до третини продажів від довоєнного рівня. Однак цього недостатньо, аби запустити ринок на повну. Що очікує вторинку у 2024 році дослідила «Нерухомість 24/7». 

Згідно з новим Звітом про фінансову стабільність, протягом 2023 року кількість угод купівлі-продажу житла зростала. Середня кількість договорів, укладених в ІІ-ІІІ кварталі 2023 року, майже наполовину перевищувала середні показники другого півріччя 2022 року. Водночас купівельна активність у 2024 році залишається майже вдвічі нижчою, ніж у середньому протягом 2019–2021 років. Попит переважно концентрується на вторинному ринку, населення охочіше купує готове житло в безпечніших регіонах. Фактично, кількість угод складає приблизно третину від довоєнних обсягів.

За даними DIM.RIA, на вторинному ринку продажу у столиці та Київській області у січні пропозиція впала на цілих 86%. Водночас у Миколаївській та Черкаській областях кількість оголошень навпаки зросла на 35%.

У цілому, якщо аналізувати дані за рік, то кількість оголошень про продаж вторинного житла зросла в усіх областях, окрім Полтавської, Кіровоградської та Волинської.

Ціни на житло будуть зростати

На початку 2024 року на вторинному ринку прогнозується стабілізація цін. Зростання вартості нерухомих об’єктів буде сягати від 6 до 10% в доларах протягом півріччя.

За даними DIM.RIA, станом на січень 2024 року найбільше зростання середньої вартості на однокімнатну квартиру фіксується в Івано-Франківській та Житомирській областях – на 5,5% та 7%.

Ціни на житло на київському вторинному ринку столиці теж зазнали змін. Зокрема, за минулий місяць ціни на однокімнатні квартири підскочили на 900 доларів, до 65,9 тис. доларів, а двокімнатні навпаки подешевшали на 2,5 тис. доларів, до 83,5 тис. доларів. Найбільша середня вартість однокімнатної квартири нині складає 91 219 доларів у Києві. За рік ця цифра зросла на 15%.

Ціни на квартири в столиці традиційно залежать від району розташування. Причому, різниця вартості житла може досягати 3-4 разів. Так, наприклад, Печерський район залишається найдорожчим:

  • середня вартість однокімнатної квартири становить 126,5 тис. доларів;
  • двокімнатна – 185 тис. доларів;
  • трикімнатна – 317,3 тис. доларів.

З іншого боку, у Деснянському районі  можна купити доступне житло, наприклад, від 41,7 тис. доларів за однокімнатну квартиру та до 71,4 тис. доларів за трикімнатну.

Для порівняння: у Львівській області  однокімнатна квартира коштує 66 399 доларів США, а у Закарпатській області 52 724 долари США.

Загалом, торік на вторинному ринку ціни зросли в більшості регіонів, передусім у безпечніших областях, що віддалені від території бойових дій. Водночас угоди активно продовжують укладатися за квартирами з цінами нижчими за середні.

«Варто врахувати, що середні ціни на ринку можуть відрізнятись від фактичних продажів. Наприклад, середня ціна однокімнатної квартири в оголошеннях складає 65,9 тис. доларів, але фактично її продають лише за 56,6 тис. доларів. Покупці надавали й надають перевагу дешевшому житлу, подекуди поза межами великих міст», – каже рієлтор Олександр Поліщук.

Попит збільшуватиметься

Найбільший попит на житло на ринку вторинної нерухомості буде у тих областях, де немає сильних обстрілів – це Захід країни, а також більш захищені столиця та Київська область.

«Міграція переселенців у більш безпечні, не прифронтові регіони буде створювати додатковий попит на житло на вторинному ринку у 2024 році. Адже людям буде потрібно готове житло, в яке можна одразу в`їхати та жити», – розповідає експерт ринку нерухомості Леонід Грачовський.

За прогнозами експертів, з кінця весни ринок вторинної нерухомості очікує стабільне та поступове зростання платоспроможного попиту у Києві та області. Проте інвестиційний попит залишатиметься обмеженим та буде залежати від безпекової ситуації в країні.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.