
Як не стати жертвою шахрайської схеми під час оренди житла?
Випадки шахрайства з орендою житла у Києві та області нерідкі – найчастіше квартира або будинок здається без згоди власника, належить іншим особам або знаходиться в іпотеці. Шахрайські оголошення щодо оренди квартир можна знайти майже на всіх спеціалізованих сайтах нерухомості. Тому Київщина 24/7 з’ясувала як не потрапити на гачок аферистів та залишитися з орендованим житлом.
Злочинних схем на ринку оренди житла столиці та області нині чимало. Наприклад, аферисти можуть винайняти житло подобово, щоб потім перездати його на довгий термін та зникнути.
«У мене був випадок, коли чоловік винайняв квартиру подобово, здав її трьом людям в оренду помісячно та виїхав», – каже столичний рієлтор Людмила Повзенко.
Вона розповіла, що зараз розповсюджений варіант оборудки, коли шахраї розміщують фіктивні оголошення з дуже вигідними умовами оренди житла. Орендарів приваблюють красивими фото затишних квартир та низькою ціною. Щоправда, отримати адресу квартири можна лише після переведення на банківську картку завдатку. На жаль, найчастіше такі «рієлтори» здають квартири, яких не існує. Для оборудки фотографії житла знаходять в інтернеті, інколи це можуть бути навіть оголошення з росії. Ціни за такі квартири встановлюють в півтора-два рази нижчі від ринкових.
«Ми знайшли доволі пристойне житло в Ірпені на одному з сайтів нерухомості. Однак рієлтор квартиру нам не показав, аргументуючи це тим, що на неї багато охочих. Запропонував зафіксувати нас орендарем після передоплати, – розповідає мешканка Ірпеня Олександра Кропотюк, – нас такий варіант не влаштував, тому ми відмовилися від житла».
Оборудки аферистів та підозрілі оголошення
Фахівці ринку нерухомості наголошують, що на 10 оголошень про здачу в оренду житла, одне може бути від шахрая. У такому випадку можуть бути наступні проблеми:
- квартира (будинок) здається без згоди власника;
- житло належить іншим особам;
- житло перебуває в іпотеці;
- квартира чи будинки перебувають під арештом;
- документи на власність оформлені неналежним чином чи взагалі відсутні.
На що звернути увагу в оголошенні про здачу в оренду житла?
- надто низька ціна;
• надмірна терміновість;
• вимога передоплати або залишення депозиту;
• відсутність фото або дуже якісні світлини квартири, тому житло необхідно оглянути особисто, щоб переконатись, що фото, відео чи опис, які ви бачили в оголошенні, відповідають дійсності.
Що має бути в договорі оренди та які документи перевірити?
Договір має бути зрозумілим для обох сторін. У випадку якщо у вас виникають певні сумніви, краще звернутись до юриста або фахівця з нерухомості.
«Щоб правильно скласти договір оренди, у ньому потрібно прописати всі деталі оренди житла. Такий документ закріпить всі умови оренди – термін оренди, стан орендованого житла, розмір орендної плати, порядок припинення договору тощо», – радить юрист Олег Поліщук.
У договорі мають бути зазначені:
- ПІБ та адреси сторін;
- об’єкт оренди;
- дата укладання договору та термін, на який він укладається;
- розмір та порядок оплати;
- порядок здійснення комунальних платежів;
- питання страхового депозиту (сума, яку ви передаєте орендодавцю разом із першим внеском за оренду «в рахунок останнього місяця») та його повернення;
- акт прийому-передачі житла.
Юристи радять перед тим як перераховувати гроші за оренду, попросити паспорт та правовстановлюючі документи власника майна. Рієлтор Людмила Повзенко наголошує, що однієї перевірки паспорта орендодавця недостатньо. Адже є дуже багато загублених документів, карток, паспортів або водійських посвідчень, які можуть бути анульовані, але ними продовжують користуватися. Такими документами й користуються шахраї.
Тому варто підстрахуватися: на сайті міністерства юстиції самостійно за наявності електронного ключа взяти платний витяг, звернутися до нотаріуса або фахівців з нерухомості для перевірки даних за адресою або по ПІБ та податкового номера. Таким чином орендар зможе побачити усіх власників житла, а також отримає інформацію, чи накладено арешт на житло.
Читайте також: Як швидко оренда помешкання «з`їдає»зарплати українців
Документами, що підтверджують право власності на житло, можуть бути:
- витяг з єдиного реєстру нерухомого майна;
- свідоцтво про право власності/про право на спадщину;
- договір купівлі-продажу/дарування тощо;
- технічний паспорт нерухомості.
Також орендодавець має пред’явити документ, що засвідчує його особу. Якщо житло має кілька власників, кожен співвласник особисто підписує договір оренди або видає іншому власнику нотаріальну довіреність на розпорядження спільним майном. Якщо житло набуте в шлюбі, необхідна згода другого з подружжя на здачу його в оренду.
Якщо вам відмовляються показувати всі документи або обіцяють їх надіслати пізніше – з такими орендарями краще справу не мати.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Freepik
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.
Автор: Ексклюзив
аферист Житло злочини Ірпінь Київщина нерухомість нерухомість 2024 оренда оренда житла ринок нерухомості Україна шахрайствоПоділитися новиною: