Ексклюзив
Як швидко оренда помешкання «з'їдає» зарплати українців?

Як швидко оренда помешкання «з’їдає» зарплати українців?

Чимало українців нині можуть дозволити собі лише оренду житла. Оскільки ціна за квадратні метри в Україні залишається високою навіть попри війну. Так, наприклад, за підрахунками DIM.RIA, без урахування амортизації та супутніх витрат, у Києві середня вартість квартири еквівалентна 15 рокам її оренди. У Львові цей показник – 11 років, в Одесі – 17.

«Нерухомість 24/7» дізналася, в якому місті нашої країни винаймання однокімнатного помешкання «зʼїсть» 80% зарплати та де жити найвигідніше.

Питання оренди житла особливо актуальне під час війни

За оцінками Київської школи економіки, третина збитків, завданих збройною агресією проти України, припадає на житловий фонд. У понад 2,5 мільйона громадян житло було повністю зруйновано або пошкоджено.

Із загальної суми прямих збитків житлового фонду левова частка – 46,6 млрд  дол – від руйнування та пошкодження багатоквартирних будинків. Найбільше постраждало житло у Донецькій, Луганській, Харківській, Київській, Миколаївській та Чернігівській областях. Зокрема, у Київській області було пошкоджено житла на суму 3349 млн. дол

Лише за офіційними даними, зараз майже 5 мільйонів українців є внутрішньо переміщеними особами. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини» сказала віцепрем’єр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Вона зазначила, що, наприклад, у столиці близько 400 тисяч жителів – це внутрішньо переміщені особи, які приїхали з інших регіонів України. Тож, наразі у Києві перебуває понад 3,6 мільйона людей. Тому питання доступності оренди житла є вкрай важливим для багатьох мешканців столиці і не тільки.

За комфорт у Києві треба платити до 80% від зарплати

Маркетплейс DIM.RIA розповів яку частину зарплати пересічному українцю потрібно витрачати на винаймання помешкання. При цьому враховували дані про середню заробітну плату в обласних центрах відповідно до оголошень на сайті пошуку роботи Work.ua. Для прикладу взяли середню вартість оренди однокімнатної квартири в обласних центрах і без урахування сегмента преміум житла (вартість понад 30 000 грн). А також прибуток десяти найзатребуваніших на Work.ua професій: менеджер з продажу, водій, касир, продавець-консультант, кухар, бухгалтер, офіс-менеджер, бармен, вантажник та менеджер по роботі з клієнтами.

«Звісно ж, людина із середньою заробітною платою не обовʼязково буде винаймати саме житло середньої вартості. Тож аналітики зіставили ці цифри, щоб оцінити доступність соло-проживання для представників різних професій у різних містах», – розповіли у DIM.RIA.

Фахівці зазначили, що  частка середньої заробітної плати, яку треба викласти за проживання однієї людини, залежить від регіону: чим далі житло знаходиться від лінії фронту, тим більший відсоток зарплатні «зʼїдає» оренда.

Найнижче співвідношення оренди та зарплати у Херсоні – тут на винайм однокімнатної квартири припадає 21% середньої зарплати. Трохи більше обійдеться проживання у Харкові (34%) та Миколаєві (35%). Замикають пʼятірку доступних міст Суми та Чернівці (39%).

Найбільшу частку зарплати за однушку доведеться викласти у Дніпрі (71% від середньої зарплати), Вінниці (73%), Полтаві (77%), Києві (78%), Київській  області (залежно від населеного пункту до 60%) та Львові (80%).

Хто може дозволити собі орендувати житло?

У Work.ua розповіли, що у столиці винаймати однушку можуть люди різних професій. Наприклад, менеджери з продажу, які заробляють у середньому 30 000 грн, витрачають на оренду 52% доходу. Натомість комплектувальникам та вантажникам доводиться найважче  – за середньої зарплати у 16 500 грн, вони в середньому витрачали б на однокімнатне житло 94% зароблених коштів.

«Найдоступнішим є прифронтовий Харків – тут оренда однокімнатного помешкання обходиться в середньому у 5 783 грн. У цьому місті найбільшу суму витрачають на оренду касири – 43% їх зарплати піде на однокімнатне житло», – підкреслили хедхантери.

У Дніпрі оренда житла у менеджерів з продажу із середньої зарплати у 23 000 грн однокімнатна квартира «зʼїдає» в середньому 55%. Найважче ж доводиться барменам та баристам (за оренду квартири треба віддати 94% зарплати), касирам та офіс-менеджерам (85%).

Своєю чергою, в Одесі водіям з середньою зарплатою у 25 000 грн на оренду доведеться витратити 31% доходу. Більш ніж половину від зарплати  у цьому місті на оренду житла витрачають лише бармени та баристи (52%).

Найбільш «кусючими» виявилися ціни у Львові – тут представникам багатьох професій доведеться витрачати на винаймання однокімнатної квартири більш ніж половину зарплати. Зовсім непосильною є оренда у місті Лева є для продавців-консультантів, офіс-менеджерів (92%), касирів (95%), барменів та барист (96%).

При цьому водій-міжнародник найбільше заробляє у Львові – 50 000 грн. Однак його «орендна спроможність» така сама, як у колеги з Одеси, що заробляє 42 500 грн. Обидва можуть винайняти по декілька квартир у своїх містах.

Цілком по кишені життя у великих містах і для представників IT-професій. Адже жоден з фахівців не буде витрачати на оренду понад чверть свого доходу. Єдиний виняток — Full Stack програміст, для якого оренда житла в Києві становить 26% зарплати.

Отже, нині найважче орендувати квартиру у Києві та Львові. Причому в абсолютних цифрах лідирує столиця – в середньому оренда однокімнатного помешкання тут коштує 15 517 грн проти 14 791 грн у Львові.

Як зекономити?

Звичайно фінансовий тягар зменшиться якщо ж квартиру винайматиме родина з працюючими дорослими. Наприклад, у родині, де чоловік водій, а дружина – вчителька англійської, частка витрат на оренду житла у Києві складе близько 30% проти 62% та 78%, якби вони мешкали окремо.

Витрати можна ще більше знизити, якщо переїхати жити до міст, розташованих біля столиці. Тим паче, що зараз ціни на  оренду однокімнатної квартири у Київські області впали й складають наступні цифри:

  • Ірпінь – 8 948 грн;
  • Буча – 10 442 грн;
  • Софіївська Борщагівка – 10 707 грн;
  • Вишгород – 9 497 грн;
  • Бровари – 7 584 грн;
  • Вишневе – 9 318 грн;
  • Бориспіль – 7 754 грн.

Наприклад, дорога з Києва автомобілем чи залізницею займає до Ірпеня всього 10-20 хвилин. Водночас ви можете не тільки зекономити свій бюджет, але й  жити далеко від шуму великого міста, при цьому маючи доступ до всіх переваг столиці.

Авторка: Наталя Толуб