Ексклюзив
запобігання корупції в сфері будівництва

Як в Україні борються з корупцією у будівельній сфері?

Державна інспекція архітектури та містобудування України вирішила впровадити інноваційні кроки для боротьби з корупцією та поліпшення процесів у будівництві.   Зрозумілі і прозорі правила мають полегшити життя девелоперам, замовникам будівництва та підрядникам. Як нововведення оцінили експерти ринку нерухомості та чи зможе цифровізація знищити корупцію в будівельній сфері?

В Україні корупція у будівельній сфері сягає від 3 до 10 мільярдів гривень на рік. Про це заявила народна депутатка України, голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк. Саме через корупційні скандали в Україні в 2021 році остаточно ліквідували Державну архітектурно-будівельну інспекцію: були зафіксовані чисельні скарги на її діяльність та факти порушень в роботі.

«Раніше з проявами корупції гравцям ринку нерухомості найчастіше доводилося стикатися при отриманні погоджень і дозволів. Доки не буде створено нової структури, нагляд за будівництвом здійснює Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ)», – розповідає експерт з ринку нерухомості Віталій Козенчук.

Нещодавно у ДІАМ заявили, що цифровізація та автоматизація процесів у будівництві є їхнім пріоритетними завданнями. Це особливо важливо в умовах відбудови країни. Зокрема, за останні пів року ДІАМ спільно з партнерами напрацювали низку нововведень, які зменшують вплив людського фактора та пришвидшують процес опрацювання документів для будівництва. А саме:

  • Автоматичний розподіл інспекторів для проведення огляду об’єктів будівництва. Відтепер інспектор призначається системою ЄДЕССБ автоматично у випадковому порядку.
  • Автоматична реєстрація повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Після проходження автоматичних перевірок об’єкта будівництва, ЄДЕССБ автоматично реєструє документ (за наявності в електронних системах всіх необхідних даних), що дає право на виконання будівельних робіт на об’єктах класу наслідків СС1.
  • Автоматичні перевірки дозволу на виконання будівельних робіт на етапі подачі документів. Мінімізується кількість відмов завдяки автоматичним підказкам, які  система надає замовнику у процесі подачі документів. У разі невідповідності документів, система блокує можливість подати заявку і відтак дає розуміння замовнику, які недоліки необхідно усунути.
  • Стандартизовані відмови. У випадку відмови, підстава обирається із затвердженого узагальненого та узгодженого з законодавством списку. Це запобігає необґрунтованим та надуманим причинам для відмов, що створювали корупційні ризики.
  • Автоматичне заповнення відомостей. Спрощено та автоматизовано процедуру приймання документів у замовників будівництва адміністраторами ЦНАП шляхом автозаповнення даних, що  скорочує час на опрацювання документів.

«Нововведення ДІАМ спрямовані на створення більш прозорих та ефективних процесів у будівельній галузі для попередження корупції та полегшення життя учасників цього важливого сектора. Як це буде працювати на практиці складно сказати, адже невідомо наскільки професійно було розроблено програмне забезпечення для цифровізації галузі. Водночас кількість кібератак на інтернет-ресурси органів влади в Україні збільшилась втричі у порівнянні з минулим роком», – вважає аналітик ринку нерухомості Олена Кравченко.

Інвестори тепер можуть самостійно перевірити новобудови

У реєстрі будівельної діяльності також запрацював новий розділ: «Спеціальне майнове право». У нього вносять дані про майбутні об’єкти нерухомості (квартири, які будуються), як цього вимагає Закон України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».

Наразі в цьому розділі можна подивитися:

– відомості про визначення гарантійної частки та розподіл прав;

– заяви про реєстрацію майнового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

– договори щодо організації та фінансування будівництва.

Тобто тепер інвестори в новобудови можуть самостійно перевірити майбутні обʼєкти нерухомості та об’єкти незавершеного будівництва та отримати про них всю необхідну інформацію.

Антон Мирончук

«Ми багато років чули про боротьбу з корупцією на українському ринку нерухомості, але ситуація залишалася без істотних змін. Галузь готова працювати без корупції, вона робить ринок непрозорим та підвищує ризики для кінцевого споживача. І поки в ручному режимі буде вводитися частина квадратних метрів – ринок буде залишається сірим. Чи зможе цифровізація знищити корупцію в будівельній сфері? Так, якщо всі зацікавлені учасники ринку та державних органів будуть дотримуватися законів», – вважає Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість».

Наталя Толуб