
Які сюрпризи приховує «єОселя»?
Нині українці за програмою доступного іпотечного кредитування «єОселя» можуть придбати квартири вже у 100 об’єктах, що будуються. Наразі банки-партнери акредитували 47 забудовників у 14 областях України.
Які приховані деталі потрібно знати про цю програму розповідає «Нерухомість 24/7».
Що таке «єОселя»?
«єОселя» – це державна пільгова програма, яка надається під 3% річних у гривні для військових, вчителів, медичних та наукових працівників. Програма пропонується під 7% для всіх, хто не забезпечений достатньою площею житла (52 метри на одного чи 94 на сімʼю з трьох, включно з дітьми).
За такою іпотекою під 3% на вторинному ринку зараз можна придбати житло в будинку, не старшому за десять років, під 7% – не старшому за три роки. На первинному ринку придбати житло можна лише в забудовника, акредитованого банком-партнером програми.
Скористатися програмою під 3% річних можуть:
- військові та силовики, які внаслідок поранення під час бойових завдань отримали І-ІІ групу інвалідності та втратили свою посаду;
- медичні (фахівці та професіонали), педагогічні та наукові (науково-педагогічні) працівники закладів державної або комунальної форми власності.
Під 7% річних:
- ветерани війни та члени їх сімей;
- учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- внутрішньо переміщені особи;
- інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр — на кожного наступного члена сім’ї.
Подати заяву для участі у «єОселя» можна онлайн у мобільному застосунку «Дія» у Розділі «Сервіси».
Загальна сума таких виданих кредитів в Україні наразі становить 15,7 млрд гривень. Зокрема, понад 4200 українських родин вже взяли кредити на 7,2 млрд грн на придбання житла за програмою «єОселя» від початку 2024 року. Більшість з них придбали квартири, 180 родин — приватні будинки. Про це повідомляє пресслужба Міністерства економіки.
«52% отримувачів кредитів — військовослужбовці Збройних Сил за контрактом та силовики, 10% – педагоги й науковці, 8% – медики. Нагадаю, представники цих професій можуть взяти кредит на житло під 3%. 31% отримувачів кредитів взяли їх на умовах масової іпотеки — під 7%», – зазначила заступник Міністра економіки України Надія Бігун.
При цьому власником квартири від «єОселя» став лише кожен 20-й заявник. Хоча запитів на кредит надійшло близько 190 тисяч, банки видали трохи понад 10 тисяч кредитів на суму 15,9 млрд грн. Середній розмір кредиту – 1,6 млн грн.
Активно розвиває первинку
Всього за час роботи «єОселі» українці придбали на первинному ринку 2 988 квартир у забудовника, з яких 326 – на стадії зведення.
На первинці переважну більшість кредитів отримали військовослужбовці Збройних сил України за контрактом та силовики – 5 902 (59%). Найчастіше таке житло обирають у Київській області та Києві – 2688 та 1810 виданих кредитів відповідно.
Майнові права на такі квартири можна придбати, подавши заяву в Ощадбанк, Укргазбанк, Скайбанк та Глобус банк.
Нещодавно вперше було акредитовано житловий комплекс у Миколаєві, повідомляє пресслужба «Укрфінжитла». З повним переліком житлових комплексів, де можна придбати квартири на стадії будівництва, можна ознайомитися за посиланням.
Пропозиція ринку
Станом на червень 2024 року на платформі OLX Нерухомість – 8 290 оголошень про продаж квартир із можливістю оформлення покупки через програму «єОселя».
Найбільша кількість пропозицій у Київській (5 266 оголошень), Одеській (824 оголошення), Львівській (445 оголошень), Івано-Франківській (365 оголошень) та Харківській (319 оголошень) областях.
Медіанна вартість однокімнатної квартири по Україні з даних платформи OLX, де в оголошеннях міститься згадка про «єОселю» складає – 2,3 млн грн. Найдорожча медіанна вартість однокімнатної квартири – у Львівській області – 2,9 млн грн, найдешевша – у Херсонській 700,7 тис. гривень.
Найбільшу кількість відгуків на покупку житла отримали оголошення у Київській (7,9 тис.) та Львівській областях (трохи більш як тисяча відгуків).
Загальна кількість відгуків по всіх Україні на оголошення про купівлю квартир із можливістю оформлення «єОселі» складає – 12,6 тисячі. Порівняно з аналогічним періодом минулого року попит на купівлю такого житла зріс на 270% (у червні 2023 кількість відгуків становила – 3,4 тис.).
Кількість оголошень порівняно із минулим роком також зросла майже на 500%! Ще рік тому число пропозицій продажу квартир через «єОселю» становило – 1,4 тисячі.
Медіанна вартість однокімнатної квартири по Україні у червні 2023 становила – 1,3 млн грн, тобто за рік відбувся ріст цін на 76%. Наприклад, у Київській області рік тому медіанна ціна на однокімнатку квартиру з можливістю покупки через «єОселю» становила – 1,7 млн грн, за рік ціна зросла до 1,9 млн грн, тобто на 11,7%.
Які несподіванки приховані у «єОселі»?
За даними ЛУН, ставка на кредит у програмі більша, ніж 3% та 7%. Оскільки у всіх банків реальна ставка вища за «рекламну», а саме близько 4.5% та 8.8% – але все одно такий кредит на житло вигідний через інфляцію.
«Ніхто не знає, яка буде інфляція в Україні за 10-20 років, але історія показує, що зазвичай вона часто переважає 8-9%. Коли інфляція вища за ставку кредиту, фактично означає, що «держава доплачує вам» за ваш кредит покриваючи всі ризики», – зазначили в ЛУН.
Експерти компанії підкреслили, що перший внесок на «єОселю» вказаний від 20%. Проте банк може оцінити квартиру дешевше, ніж продавець і позичити меншу суму грошей, тоді вам потрібно буде сплатити більший перший внесок.
«Також ви маєте підтвердити свою платоспроможність. Більша сума позики – більшими мають бути ваші офіційні доходи. Але можна взяти фінансовим поручителем свого чоловіка чи дружину, якщо вони заробляють більше. Загалом, «єОселя» має вже багато банків-партнерів і регулярно додає нових до переліку. Заявки можна подавати в усі банки одночасно. Кожен зможе підібрати найкращі умови», – коментують в ЛУН.
Крім того, «єОселя» має обмеження по вартості метру. Є максимальна вартість м2, яку покриває іпотека. У Києві – це 46 700 грн за м2, у Львові — це 39 800 грн за м2. Якщо в обраній квартирі вартість м2 вище, тоді ця сума має покритись коштом першого внеску.
Також, за даними ЛУН, людина, яка оформлює «єОселю», і саме житло мають бути застраховані весь час іпотеки, це додаткові щорічні витрати. А стягнення у пенсійний фонд і супутні витрати – сягають ще 1-2% вартості житла і мають бути сплачені вами одразу при купівлі. На ці витрати теж можна взяти кредит, але він вже не підпадає під пільгові умови і річний % в нього максимальний.
«Попри всі додаткові витрати «єОселя» нині активно розвиває ринок нерухомості в Україні та є рушієм іпотечного сегмента. Фокус «єОселі» на первинному ринку дасть змогу стимулювати будівництво нового житла та забезпечить максимальний економічний ефект від програми», – розповів Антон Мирончук, СЕО інвестиційної групи «Молодість».
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: Які новобудови столиці та області отримали cертифікат готовності, а кому не пощастило?
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: