Ексклюзив

Джерело:

7 Лют, 08:00

143

Яку частку зарплати потрібно віддати за купівлю або оренду житла в Україні?

Рієлтори порахували доступність житла в нашій країні. За даними спільного дослідження платформи ЛУН та Work.ua, за останні пів року купівля квартири в Україні стала більш доступною для «середнього працівника». Наприкінці 2024 року майже у всіх регіонах країни 1-кімнатну квартиру можна було придбати за меншу кількість річних місцевих середніх зарплат, ніж навесні. Але є й виключення: у західних областях цей показник навпаки  збільшився.

Що стосується оренди, то у Києві зняти однушку можна за 68% середньої зарплати в місті, в Ужгороді за 87%, а у місті  Лева — 80%.

Найшвидше заробити на квартиру нині можна у Херсоні. Він залишається містом із найдоступнішою вартістю житла в Україні. За даними ЛУН, середня ціна 1-кімнатної квартири на вторинці тут становить лише $15 тисяч. Водночас за інформацією Work.ua, середня місячна зарплата в місті складає 19 тисяч гривень. Це означає, що для покупки 1-кімнатної квартири на вторинному ринку потрібно відкласти еквівалент приблизно 2,8 річних місцевих зарплат.

Своєю чергою, Львів залишається найдорожчим містом для придбання житла. Середня вартість 1-кімнатної квартири на місцевому вторинному ринку становить $65 тисяч. Водночас середня зарплата у Львові посідає друге місце в країні (після Києва) та складає 22,5 тисячі гривень на місяць. Таким чином, для покупки львівської квартири середній місцевий працівник має витратити заробіток за 10 років.

Київ опинився у «золотій середині». У столиці України ситуація трохи краща, ніж у Львові. За даними аналітиків, середня ціна 1-кімнатної квартири у Києві становить $60 тисяч, а середній рівень зарплати – 25 тисяч гривень на місяць. Це означає, що накопичити на житло у цьому місті можна за 8,3 роки.

Двокімнатні квартири: схід дешевше, захід дорожче

Схожа тенденція спостерігається і з двокімнатними квартирами на вторинному ринку. У східних областях України на їх придбання знадобиться менше часу, ніж у західних. Наприклад, у Запоріжжі середня вартість 2-кімнатної квартири становить 4,6 річних зарплат, у Миколаєві – 5,7, а в Харкові – 6.

Натомість у західній частині країни ситуація зовсім інша. У Львові така квартира обійдеться у середній заробіток за 13,7 років, в Ужгороді – за 13,4 роки, а в Чернівцях, Луцьку та Рівному – за 10,7 років.

У Києві середня вартість 2-кімнатної квартири дорівнює 13 річним зарплатам.

Трикімнатні квартири: Київ обігнав Львів за вартістю 

Щодо просторішого житла, то найдовше доведеться працювати на 3-кімнатну квартиру в Києві. Середня ціна такої нерухомості в столиці дорівнює зарплаті за 18,7 років.

У Львові трикімнатна квартира коштує трохи дешевше – еквівалент 17,3 років заробітку.

Загалом картина залишається незмінною: у західних областях вартість трикімнатного житла перевищує заробітки за 11-17 років, тоді як на сході на таку квартиру вистачить за 5-8 років.

Наприклад, у Херсоні середня ціна 3-кімнатної квартири дорівнює доходу за 5,2 роки, а в Запоріжжі – за 6,7 років.

За цих обставин, за даними аналітичного центру українського маркетплейса нерухомості DIM.RIA, на ринку продажу вторинного житла кількість пропозицій протягом 2024 року найбільше зросла у західних областях України, а також у Полтавській, Чернігівській та Сумській областях.

Минулого року одно-, дво- та трикімнатні квартири від власників дорожчали у переважній більшості областей. Найдорожчою локацією для купівлі вторинного житла залишався Київ: у середньому $79 тис. за однокімнатну квартиру, $115 тис. за двокімнатну та $155 тис. за трикімнатну. Другою за вартістю є Львівська область, а третю сходинку ділять Закарпатська та Волинська області.

Вартість оренди залежить від кількості обстрілів

У маркетплейсі DIM.RIA повідомили, що кількість пропозицій на українському ринку оренди протягом 2024 року переважно знижувалася. Ріст відбувся у Дніпропетровській, Львівській, Івано-Франківській та Волинській областях. У решті західних областей відбулися коливання у межах до 10% порівняно з груднем 2023 року. У столиці та Київській області кількість пропозицій зменшилася на 14% та 10% відповідно.

Вартість на оренду житла в Україні протягом року суттєво коливалася. За підсумками року, у більшості областей ціна зросла, найбільше – у Чернівецькій, Івано-Франківській, Київській областях (30-36% у розрізі однокімнатних квартир).

При цьому у Києві, за даними ЛУН, вартість однокімнатної квартири складає 68% середньої зарплати в місті, для Ужгорода — це 87%, для Львова — 80%,

у Житомирі  — 56%. Найнижчий показник у Харкові — тут оренда складає 21% зарплати.

Загалом у рейтингу найдорожчих міст Європи за вартістю життя перші 5 сходинок займають міста Швейцарії. Київ у цьому списку розташувався на 125-й позиції. Вартість оренди квартири та оплати комунальних у Києві становить понад 80% від середньої зарплати, за даними сервісу зі збору даних Numbeo. Якщо порівняти це співвідношення із Берном, столицею Швейцарії, то там ці витрати складають 21,1%.

«Якщо розглядати цей показник у мирні часи, то чим менший відсоток, тим вищий рівень добробуту в тому чи іншому місті. Проте в умовах війни важливо зауважити, що, до прикладу, в Харкові через постійні обстріли та загальну небезпеку для міста оренда залишається дуже низькою від лютого 2022 року. Тобто це не свідчить про загальний добробут в місті, але, зокрема, може бути фактором, чому частина людей не виїжджають у більш безпечні регіони», — вважають у ЛУН.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: У 2025 році 40% кредитів за програмою «єОселя» припаде на первинний ринок житла

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.