Ексклюзив

Джерело:

2 Тра, 08:00

49

Яку нерухомість обирають українці у 2025 році

Попри війну, економічні ризики й політичну невизначеність, українці продовжують купувати житло. Ринок нерухомості живе, хоча і повільніше: покупці стали обачнішими, рішення приймаються довше, а сама купівля дедалі частіше перетворюється на серйозне багатофакторне зважування.

«Нерухомість 24/7» дослідила, які фактори нині впливають на вибір покупцями житла.

Уже третій рік поспіль первинний ринок нерухомості в Україні працює в умовах постійного стресу. І хоча кризові періоди чергуються з фазами помірного відновлення, галузь не завмирає. Після обвалу у 2022-му ринок пройшов через фази адаптації й поступового повернення покупця.

З весни 2023 року запуск нових житлових комплексів тримається на рівні близько 60 проєктів на квартал — це на 76% більше, ніж у перший рік повномасштабного вторгнення. Однак для повного відновлення ще потрібен час.

Минулого року в експлуатацію було введено 9,8 млн м² житла — на 32% більше, ніж у 2023-му. Найактивніше будували у Київській області (майже 20% від загального обсягу), Києві (14,5%) та Львівській області (10,9%).

Та кількісне зростання не означає безтурботне пожвавлення. У девелоперів залишається багато викликів: енергетичні ризики, непередбачувана ситуація з державною підтримкою, зростання вартості будівництва. Попит, хоч і тримається, але його формують уже не інвестори, а кінцеві покупці — ті, хто справді планує жити в новій оселі. А головне — має для цього достатньо вільних коштів, або готовий брати кредит на житло.

Покупець 2025 року: хто він і що шукає

За опитуванням OLX Нерухомість, найбільшу активність на ринку житла у 2025 році демонструють українці віком 31–41 рік. Більшість заробляє до 30 тисяч гривень на місяць, 69% — або мешкають у власних квартирах, або орендують. При цьому 62% планують придбати житло протягом наступних п’яти років.

Що стосується типів житла, то квартири посідають перше місце (62%), а майже половина (48%) розглядає можливість придбання приватного будинку. 44% респондентів планують витратити на купівлю житла до $30 000, а 35% – до $60 000. При цьому 52% шукають тільки нові квартири (з 2011 року), а інші віддають перевагу житлу старшого фонду (1991-2010 роки).

Популярні формати — 1–2-кімнатні квартири площею 35–80 м². Це здебільшого економ- і комфорт-клас, готові або на завершальній стадії будівництва. Інвестування в житло «на котловані» залишається справою меншості — не більше 10%.

До того ж, чимало українців звертають увагу на репутацію забудовника: віддають перевагу тим компаніям, які працюють на ринку вже понад 5–10 років, мають завершені черги та стабільний темп будівництва.

Безпека — понад усе: географія попиту

Безпековий фактор залишається ключовим. Понад половина попиту припадає на західні області — Львівську, Івано-Франківську, Закарпатську та Чернівецьку. Ще близько 20% — на Київ і передмістя, 10–15% — на Одесу. Регіони, які перебувають ближче до зони бойових дій або зазнають регулярних атак, суттєво програють у довірі покупців.

Загалом ⅔ зацікавлених у новому житлі оцінюють саме рівень безпеки, а не лише ціну чи планування. Серед важливих характеристик — наявність укриттів, автономного енергозабезпечення, закритих дворів, систем відеоспостереження, охорони та інфраструктурної самодостатності ЖК.

Що ще важливо при виборі?

1. Якість будівництва та інфраструктура

Понад 80% потенційних покупців очікують від забудовника повноцінного середовища для життя: дитячі майданчики, спортивні зони, магазини, побутові сервіси, паркінги. Важлива й доступність до транспорту.

Також оцінюються сучасні планування, новітні технології, екологічні матеріали. Усе це — не розкіш, а вимога ринку.

2. Цінові очікування та розтермінування

Ринок і далі залишається залежним від доступних механізмів фінансування. Повну суму готові викласти лише до 10% покупців. Більшість розраховує або на продаж уже наявної нерухомості, або на розтермінування.

70% потенційних клієнтів очікують безвідсоткову оплату частинами з фіксацією ціни та першим внеском не більше 30–50%. Ще понад 20% орієнтуються на програму «єОселя», тож ЖК мають бути акредитовані в її рамках.

«Житлові комплекси від забудовників приваблюють українців кількома значущими факторами: 53% вважають значущою наявність автономних систем опалення та резервного живлення, 51% оцінюють сучасні планування, а 45% звертають увагу на розвинену інфраструктуру, включно з паркуванням і дитячими майданчиками. Також 44% респондентів виділяють використання нових будівельних технологій і матеріалів як важливу перевагу», — зазначили в OLX Нерухомість.

Первинний ринок: які ризики

В Україні покупці бояться зриву строків здачі і недобудов. До інших застережень належать: витрати на ремонт, віддаленість від міських центрів, висока початкова вартість.

Ще один важливий індикатор — політична напруга. За словами експертів, близько 20% потенційних покупців відкладають рішення про купівлю житла до з’ясування зовнішньополітичної ситуації, зокрема — подальшої підтримки України з боку союзників та «політичних гойдалок» від США.

Зараз ціни на ринку нерухомості в Україні  сприятливіші, ніж були до повномасштабного вторгнення. Однак українці все ж не готові активно інвестувати гроші в придбання житла. Такий висновок зробили фахівці Національного банку України у грудневому Звіті про фінансову стабільність.

У НБУ зазначили, що зараз цінові умови на ринку нерухомості в Україні сприятливіші, ніж були до лютого 2022 року. Про це свідчать такі чинники:

• зниження до свого довгострокового середнього показника «ціна до оренди», що означає, що купівля житла стає вигіднішою порівняно з його орендою;
• історично мінімальні значення показника «ціна до доходу»: у середньому, аби купити 70 квадратних метрів житла в Києві, родині слід викласти еквівалент її 10-річного доходу.

«Проте попит на купівлю житла досі не відновився до рівня до повномасштабного вторгнення, хоч і поволі пожвавлюється», – заявляють у Нацбанку.

Попри військові та економічні виклики, будівництво в Україні триває, і саме воно підтримує економіку. Девелопери переорієнтовуються: менше витрат на маркетинг, більше — на безперервність зведення, що й стало головним маркером надійності для покупців.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: Ціни, попит та міграція: як змінюється ринок нерухомості в Україні?

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.