
5 Тра, 09:00
244
13-річні «герої» для ворога: як ФСБ вербує українських підлітків і що можуть зробити батьки?
Підпали українських електропідстанцій, військової техніки, мостів, залізниці, військкоматів — усе це вже частина буденних зведень у наших регіонах. У багатьох випадках за цими злочинами стоїть російська ФСБ. На жаль, все частіше такі злочини відбуваються руками українських підлітків.
Вербування дітей для диверсій на користь ворога — реальність, яка вибухає то на Харківщині, то на Запоріжжі, то на Київщині. Шокує те, що деяким таким диверсантам по 13, 14, 15 років.
«Київщина 24/7» дослідила, як наших підлітків «ловлять на гачок» російські спецслужби та як має діяти держава, щоб запобігти таким злочинам.
Найменшому завербованому українському підлітку всього 12 років, наводить прикру статистику журналістка Тетяна Доцяк. Масштаби злочинів наших дітей вражають. Тільки військових автівок по Україні діти знищили понад чотири сотні. А ще вони підпалюють сільради, пошти, фотографують військові частини, поліцію, підривають відділки, влаштовують теракти й диверсії.
Нині ФСБ та пов’язані з нею структури активно вербують українських дітей. Для цього використовують соцмережі, Telegram-ботів, ігрові чати — все те, що добре знайоме й близьке підліткові. Завдання просте: знайти емоційно нестійкого, наївного або просто не обізнаного хлопця чи дівчину. До скоєння злочинів втягують поступово: спочатку просять розклеїти листівки, сфотографувати об’єкт, потім підпалити автівку, далі — військову техніку. За це обіцяють гроші, «респект» або ж малюють образ «борця з системою». Якщо підліток вагається, його залякують: «Ти вже погодився (-лась), назад шляху немає».
За даними СБУ, вже затримали понад 600 осіб, які за дорученням російських кураторів займалися підпалами в Україні. На наживку заробити «легких грошей» спокушалися й підлітки — учні та студенти. Гроші молодь так і не отримала, а дехто, під час виконання замовлення ФСБ, загинув чи став інвалідом.
«На Харківщині російські спецслужби підірвали підлітка, коли той передавав вибухівку військовому. Обидва загинули. Ти чув про Франківськ? Російські спецслужби підірвали бомбу, яку хлопці виготовили й несли на вокзал. Один загинув, другий — без ніг. Тому, що без ніг ще й загрожує тюрма. Бо це тяжкий злочин, санкція статті — довічне ув’язнення», — нагадує Тетяна Доцяк.
Географія таких злочинів вражає. Наприклад, в Одесі викрито 16-річних ліцеїстів, які після вчинення підпалів на залізниці виготовили саморобний вибуховий пристрій для організації теракту біля адмінбудівлі місцевого ТЦК.
А у Харкові затримано 15-річну школярку, яка спалила два службові позашляховики ЗСУ, що проходили техобслуговування після виконання бойових завдань на східному фронті.
Своєю чергою, у Львові «по гарячих слідах» зловили двох студентів місцевого техучилища, які підпалили релейну шафу сигнальної установки Укрзалізниці.
За всіма викритими фактами слідчі СБУ повідомили зловмисникам про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу України:
ч. 2 ст. 113 (диверсія, вчинена в умовах воєнного стану);
ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ під час воєнного стану);
ч. 2 ст. 194 (умисне пошкодження майна шляхом підпалу, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Підлітки перебувають під вартою. Їм загрожує від 10 років до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна.
«Якщо в обмін на обіцянку «легких грошей» особа погодиться виконувати завдання російських кураторів, то її чекають три можливі сценарії і всі вони негативні. Перший – це смерть від підриву вибухівки. Другий — каліцтво, якщо пощастить вижити після вибуху. Третій — тюрма, бо СБУ і Нацполіція знаходять усіх злочинців», — повідомив речник СБУ Артем Дехтяренко.
«Це було прикольно, як в грі»
СБУ неодноразово показувала підлітків, які на допитах кажуть: «Я не знав, що це серйозно», «Мені сказали, що це допоможе нашим», або ж — «Це було прикольно, як у грі». Однак за цими словами — катастрофа: у дитини, що живе поруч із війною, не сформувалась установка на спротив. Вона не усвідомлює, хто ворог. А отже — легко стає його інструментом.
Причин такої поведінки багато: розлучені родини, відсутність виховної інфраструктури, брак безпечного середовища, критичне мислення на нулі, дорослі — або на фронті, або в тилу, або зайняті виживанням. Також зараз є, і завжди був якийсь відсоток дітей, позбавлених належної уваги та виховання, з неблагополучних родин, з психічними відхиленнями, народжених від батьків з хімічною залежністю. І це перші кандидати на такі «activities».
Наталя Пойда, психолог розповіла чому підлітки вразливі:
- гормональна перебудова, коли складніше керувати собою, вірно оцінювати свої можливості. Підліток — буквально нова людина, фізіологічно.
- це час сепарації, відділення від батьків, нерідко до втрати контакту. Тобто це звичайна ситуація, що батьки більше не авторитет, в той час як думка однолітків або «своєї стаї» — найважливіша. Це ок, це не патологія. Ось сюди можуть активно втручатися будь-які соціальні хижаки та маніпулятори.
- свої опори ще не вибудовані, бракує життєвого досвіду. Важко реально оцінити наслідки дій.
«Важливий контакт з дитиною. Я/ми (батьки) любимо тебе і приймемо навіть тоді, коли тобі за щось соромно. Якщо ти завагітніла або захворіла чимось ганебним. Якщо сталося так, що ти вжив наркотики або напився. Якщо тебе шантажують і чимось погрожують. Якщо тебе щось лякає — звертайся одразу до мене/до нас», — підкреслила психолог.
Що робити батькам?
- обговорювати з дітьми питання про небезпеку вербування та наслідки вчинення злочинів;
- цікавитись онлайн-активністю й колом інтернет-знайомств дітей;
- контролювати дотримання комендантської години.
Якщо ж отримано пропозицію вчинити диверсію, слід звернутися до правоохоронців:
- за номером 102 (поліція);
- через чат-бот «Спали ФСБшника» (http://t.me/spaly_fsb_bot);
- у формі зворотного зв’язку вебсайту кіберполіції (https://ticket.cyberpolice.gov.ua).
Нам потрібна політика, а не лише покарання
Звичайно держава має право карати диверсантів. Навіть якщо їм 14. Але коли таких стає десятки — це вже не про «одиничні випадки», а про діру в системі.
Тому необхідні не лише кримінальні санкції, а й комплексний підхід до виховання. Лише масова роз’яснювальна робота з підлітками, батьками (щоб ті цікавилися, що вони дивляться, читають в інтернеті, наперед проводили з ними розмови про підозрілих людей з підозрілими пропозиціями), може кардинально вплинути на цю проблему.
Важливо, щоб обговорення цієї теми відбувалося і в закладах освіти. Теми кібергігієни та кібербезпеки варто інтегрувати в освітній процес так, щоб безпечна поведінка онлайн ставала звичкою кожної дитини.
Микола Малуха, директор з комунікацій аналітичного центру «CASE Україна» радить:
«Зараз держава може зробити профілактику — підготувати урок для класних керівників середньої школи з усіма випадками, фото постраждалих і описом як відбувається вербування та до чого призводить. І потім по всім школам провести подібні заняття. Тим паче, що наразі в школах є поліцейські, які можуть допомогти провести / самі провести уроки. Зробити серію відеороликів з підлітками, які потрапили під вплив вербувальників».
До речі, саме завдяки таким шкільним урокам, восьмикласник з Тернополя перехитрив російські спецслужби. Він отримав від російських спецслужб пропозицію про співпрацю, проте відразу звернувся до шкільної поліціянтки. Бо саме вона розповідала дітям на уроках про російські методи вербування.
Україна має боротися за кожну молоду людину
У рф лише за останні 10 років системно збудували більше десятка загальнодержавних молодіжних рухів із фінансуванням в сотні мільйонів доларів щорічно.
Юрій Юзич, голова Наглядової ради «Пласт – Національна скаутська організація України» зазначив:
«А що у нас? Менше 10 системних організацій, які є носіями цінностей та здатні їх формувати серед молоді, не стали — як би хотілось — рухами. Вони скорочують свою діяльність. І головний виклик у них не як створити нові осередки та залучити більше дітей до ціннісного виховання, а як знайти бодай якісь гроші, щоб організація могла продовжувати діяти бодай в штатному довоєнному режимі».
Він додав, що, наприклад, в Норвегії 80% молоді включені в суспільне життя, а залучення решти 20% дотягують грантами на активності із не залученими. Тобто гранти не є там основним інструментом. Основну роботу роблять молодіжні мережі побудовані там більше сотні років тому, із своїми ендавментами, будинками для молоді і навчальними польовими центрами.
У Великобританії біля 500 000 скаутів, а ще десь 250 000 кадетів (спрощений скавтинг у військових одностроях). А молодіжних рухів там значно більше, включно із молодіжними партійними осередками в університетах, які виховують майбутніх Тетчер. Натомість у Франції лише молодіжних працівників під чверть мільйона і щорічно готуються десятки тисяч нових. А є ще «Громадянська служба» через яку держава наймає сотнями тисяч молодих людей на волонтерство за мінімальну.
«На менше 300 тисяч молоді, віком від 6 років, в Естонії працює фултайм більше 6000 молодіжних працівників (по одному на кожних 30 дітей та підлітків). І біля 1000 (!) молодіжних центрів», – розповів Юрій Юзич.
Посол Естонії в Україні у одному інтерв’ю: «ми боремось за кожну молоду людину». А хто у нашій державі, окрім ЗСУ, нині бореться за розум і душу українських підлітків?
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Національна поліція, СБУ
Читайте також: Донат чи пастка: як не стати жертвою псевдоволонтерів
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: