Ексклюзив
Чемпіони України з кікбоксингу

13 Чер, 14:32

521

14 ірпінців стали чемпіонами України з кікбоксингу, однак на Чемпіонат світу поїдуть не всі: у чому проблема – в ексклюзивному інтерв’ю тренера юних спортсменів Володимира Сотіна

14 вихованців ірпінського спортивного клубу «Reforma» стали чемпіонами України та вибороли право представляти збірну на Чемпіонаті світу з кікбоксингу ISKA у жовтні. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив тренер клубу Володимир Сотін. Журналістка «Київщини 24/7» поспілкувалась із Володимиром та з’ясувала, що не всі спортсмени, попри свій успіх, зможуть поїхати на Чемпіонат світу. У чому проблема, читайте у матеріалі.

Як стало відомо, Чемпіонат світу проходитиме у німецькому місті Мюнхен. Протягом п’яти днів, з 18 до 22 жовтня, молоді та дорослі майстри-аматори бойових мистецтв з усього світу змагатимуться у різних дисциплінах на татамі, рингу та клітці, у ката/формах та самозахисті.

Ще вісім вихованців ірпінського клубу «Reforma» також візьмуть участь у міжнародному турнірі з кікбоксингу US OPEN. Змагання проходитимуть з 29 червня до 1 липня у США.

Володимире, чи не кожні змагання ваші вихованці стають чемпіонами. У чому секрет? Вправне тренерство чи здібності юних спортсменів?

Думаю, що, в першу чергу, це здібності. Адже вони багато працюють. Ми кожен день багато займаємось. Зараз готуємось до змагань у США, то в нас по 2-3 тренування на день у тих дітей, які беруть у них участь. У мене є групи, де близько 130 дітей займаються за загальною програмою. Потім за результатами їх роботи відбираються команди тих дітей, які готуються до певних турнірів. 

На останніх змаганнях ваші вихованці вибороли 14 медалей. Які емоції зараз вирують в команді? Чи задоволені особисто ви результатом?

Авжеж, задоволений. Це не може не тішити, бо на кожних змаганнях ми покращуємо результат. Ми в 21-му році брали участь у Німеччині на міжнародних змаганнях. У цьому році кількість спортсменів була та сама, але відрізнявся склад. То цьогоріч набагато вищі показники.

Як почуваються спортсмени, вони вмотивовані?

Ну тут по-різному: зараз ми готуємось до змагань у США і я вже бачу, що діти психологічно виснажені, бо у нас був дуже шалений графік з лютого. За 4 місяці ми взяли участь у 8-ми змаганнях, як в Україні, так і за кордоном. 

У спортсмена йдуть цикли підготовки – не можна завжди бути на своєму максимумі, на піку форми. Тому зараз я вже відчуваю трошки спад і прошу своїх вихованців ще потерпіти ці змагання, виступити і потім уже в них буде 3-місячна перерва на відновлення своїх сил.

Хоча, варто зазначити, що наші діти працюють на рівні з дорослими. Вони сильніші, ніж закордонні спортсмени.

За результатами чемпіонату України Ви тепер збираєтесь на Чемпіонат світу з кікбоксингу. Що потрібно наразі вам для поїздки? 

Взагалі, як і завжди, нам потрібне фінансування. В Україні якось поки так склалось, що саме кошти знайти важко. Поїздки на змагання зазвичай фінансово дуже обтяжують батьків. Що стосується тренувань – наш клуб максимально обладнав зал та забезпечує своїх вихованців екіпіруванням. Нещодавно ми їздили на змагання до Німеччини, на дитину потрібно було близько 700-800 євро. На Чемпіонат світу буде трошки дорожче – десь до 1000 євро, щоб повністю покрити поїздку на одного спортсмена. Якщо на поїздку до США ми вже знайшли спонсорів, які повністю покриють витрати, то на Чемпіонат світу в Мюнхені поки ні. 14 дітей стали чемпіонами України і, відповідно, відібрались до складу збірної. Сьогодні я буду проводити батьківські збори в команді щодо фінансової складової поїздки на змагання. Це поки найбільша проблема, адже батькам доведеться вирішувати чи зможуть вони потягнути цю поїздку. 

Чи беруть на себе якісь логістичні витрати організатори чи вся надія на спонсорів?

Федерація кікбоксингу у США, наприклад, робить безкоштовною участь для наших спортсменів. Вони не платять стартових внесків. А вже переїзд, переліт та харчування за свій кошт. Коли ми були на змаганнях у Німеччині та Туреччині (минулоріч) організатори нам  робили знижку на проживання та участь, а спонсори зі США покривали наші витрати на переїзд, харчування, тощо. Так, то все лягає на плечі команди, безпосередньо на спорстменів або їх батьків. Поки ніякої підтримки ми не отримували ні від кого на державному рівні. 

Коли ми минулоріч їздили на змагання до Туреччини, з Ірпеня було 6 спортсменів: 4 з них стали чемпіонами і ще 2 срібними призерами. Я розмовляв з федерацією щодо преміювання і вони мені пояснили, що через реформу децентралізації цим має займатися місцева влада. Після Туреччини, я знаю, що спортсмени з деяких областей отримували премії і це хоч трохи покриває витрати на змагання. Наша команда не отримала нічого. Ні після Туреччини, ні після Німеччини, ні після жодних ще змагань…

Тобто, на державному рівні немає підтрмки хоча б логістичних витрат? Так було і раніше чи стало не на часі через війну?

Воно і раніше так було. Я знаю, що є видатки від держави до місцевих бюджетів на спортивне фінансування. Коли я ще в 2019-му, 2018-му їздив виступати на змагання, бувало, що якимось чином вдавалося потрапити до того чудового списку спортсменів, яким щось покривають, бувало навпаки. Знаю, що в деяких областях України спортсменам виділяють кошти. Це все залежить від місцевої влади. Але через те, що кікбоксинг є не олімпійським видом спорту, його фінансування покладається саме не на державу, а на місцевий бюджет. 

Чи можна якось вплинути на цю ситуацію, можливу писати петицію?

Я дуже багато листів та прохань писав щодо допомоги. Перед змаганнями у вигляді клопотання просив посприяти в участі. Та й після змагань писав, уже маючи певні результати. Тобто, листи були, але наша команда поки що чекає, доки на них звернуть увагу. 

У Німеччину цьогоріч спортсмени їздили за власні кошти. Туреччину 2022 та США 2023 фінансує подружжя зі Штатів. Володимир зазначив, що дітям також видали стипендії 500 $ перед поїздкою до США.

Виходить, талановиті спортсмени мають можливість поїхати на змагання такого масштабного рівня тільки якщо вони із забезпеченої родини, хоча вони працюють на репутацію держави?

Так воно і є. Зараз 14 дітей стали чемпіонами. На Чемпіонат України ми теж їздили коштом батьків, а це десь 4-5 тисяч гривень на дитину. І я дуже сумніваюсь, що 100% команди на зборах мені сьогодні скаже, що вони готові взяти на себе витрати у майже 1000 євро, щоб дитина поїхала на Чемпіонат світу з кікбоксингу. І це стосується не тільки нашої команди чи виду спорту, насправді є дуже багато достойних і талановитих дітей, які на місцевому рівні показують дуже високі результати, але через брак фінансування вони не можуть виїхати далі своєї області, щоб показати себе на міжнародному рівні. І це все банально тому, що просто немає грошей. 

Хоча я отримував відповідь від Міністерства спорту, що видатки на спорт у 2023-му році не менші, ніж були 2-3 роки тому. Тобто, гроші держава виділяє. Чому так відбувається на місцевому рівні, я не знаю.

Фото: Володимир Сотін.

Авторка: Софія Шевченко. 

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці та в Telegram-каналі.