Ексклюзив
Олександр Немков

28 Вер, 18:49

202

«Це був справжній бойовик», – розвідник Олександр Немков про спробу деблокади Маріуполя

У березні 2022 року ЗСУ здійснили спробу деблокади Маріуполя та Азовсталі. Бійці діставались міста на гелікоптері – це були справжні американські гірки. Всі розуміли, що можуть навіть не долетіти, але бажання допомогти було більшим за страх. Подробиці унікальної спроби деблокади розповів в ексклюзивному відеопроєкті від «Київщини 24/7» – «Денис Жупник. На часі» Олександр Немков – військовослужбовець спецпідрозділів української розвідки, оборонець Маріуполя та Азовсталі, який пройшов 4 місяці російського полону.

На шляху до Маріуполя, гелікоптер на якому летіли військові, неодноразово хотіли збити, пілотові прийшлось маневрувати, зокрема «гратися» з висотою польоту.

«Політ був справжніми американськими гірками. Хлопці бачили, як нас хотіли збити вороже ППО, по нас «щось» запускали, ми бачили відстріл теплових пасток. Летіти в таких умова – це надзвичайний рівень професійності. Не описати словами, який вклад принесли у цю операція пілоти», – розповідає Олександр Немков.

Точкою, куди прибули військові був порт, після чого пересіли на автомобілі й поїхали в місто, де їх розподілили по групах на позиції. І з цього моменту почались запеклі бої, зокрема велись і вуличні бої на відстані 50 метрів.

«Коли я потрапив у Маріуполь в мене пропали усі емоції, я не відчував ні страху, ні жалю і не шкодував, що я зараз тут», – додає військовий.

Коли бійці зрозуміли, що місто в оточенні і не має вигідних позицій, щоб закріпитись, їм залишилось прориватись на «Азовсталь». Цей прорив був схожий на бойовик. Була два варіанти на чому прориватись: на броні, або піша колона.

«Виходячи зі свого бойового досвіду, я вирішив, що піша колона безпечніша і більше шансів буде прорватись, так і вийшло», – розповідає Олександр Немков.

Військові добрались до річки Кальміус і перепливали її на плотах, коли окупанти зрозуміли, що відбувається почали обстріл з міномета.

«Наша партія була остання, яка перепливала річку на плотах, нам дісталось добряче. Це було моторошно, на жаль не всі здорові і не всі живі перетнули її», – ділиться Олександр Немков.

15 квітня військовим вдалось прорватись на «Азовсталь». Перше, що всі хотіла – відпочити.

«Ми перепливали річку в броні, рюкзаками, автоматами у квітні, всі були вимотані. Саме тому, перше, що ми зробили – поспали та відпочили. Всі розуміли, що далі легше не буде і нас чекає новий бій», – додає Олександр Немков.

В один момент усі військові, які знаходились у Маріуполі, зійшлись на Азовсталі, що став острівцем без ворога.

«Ми тунелями добрались до нашої локації і почали там обживатись. Це місце нагадувало справжнє гетто: натягнуті поліетиленові пакети, які умовно ділили «кімнати», готування їжі де прийдеться. Там вже ніхто не думав про втечу чи прорив,  у цьому не було сенсу. Треба було утриматись якомога довше, а там як повезе – або ти загинеш, або загинеш – без варіантів», – додає Олександр Немков.

Більше про спецоперацію з деблокади Маріуполя та про виживання у полоні дивіться і слухайте в ексклюзивному матеріалі «Київщини 24/7».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.