Ексклюзив
Допомога ЗСУ: незвичайні формати

7 Чер, 12:02

333

Бенкет під час чуми чи дієва допомога ЗСУ: незвичайні формати збору коштів для військових з Київщини

З початку повномасштабної війни ті, хто не пішов на фронт, стихійно кинулись волонтерити: допомога бійцям у перемозі над підлим ворогом була масова, цілодобова та хаотична. Але на другий рік активних бойових дій мусимо приходити до усвідомлення, що життя продовжується і повертатися до звичних справ – врешті-решт працювати й відпочивати, щоб виживати. А тим часом війна трансформується: засоби ворога стають усе хитрішими – так само формат волонтерської роботи мусить змінюватися, щоб дієвіше допомагати ЗСУ. «Київщина 24/7» провела дослідження цього питання на прикладі благодійних фондів адресної допомоги військовим з нашої області, що днями успішно застосували незвичайні формати для залучення якомога більшої кількості грошей.

Як зібрати більше півмільйона для ЗСУ за вечір: розкішна вечеря для спецпідрозділу «Омега»

Наприкінці травня в готелі «Русь» відбулася Благодійна гастро-вечеря для збору коштів  спецпідрозділу «ОМЕГА», який з перших днів повномасштабного вторгнення боронив Київщину, а нині воює на Донецькому та Луганському напрямках. Зараз бійці з «ОМЕГИ» уперше за останній рік знаходяться на ротації на Київщині. За рахунок цього нестандратного заходу вдалося ти 611 910 грн, які підуть на закупівлю дронів-камікадзе та реабілітацію військових за кордоном. Співорганізатор гастро-вечері та засновник БФ Загону спецпризначення «Омега» Олександр Мутель ексклюзивно розповів нам усі деталі заходу.

Окремий Загін спеціального призначення «Омега» є одним з найефективніших і найрезультативніших у захисті України. Тому що надважливі завдання та найскладніші операції – це їх основна робота: вони йдуть туди, де найважче – підходять до ворога впритул. На початку повномасштабного вторгнення бійці Спецпризначення «Омега» звільняли Київщину від окупантів. Потім прийняли бій на Харківщині, були учасниками протистояння в Маріуполі, в районі Великої Новосілки ліквідували бойовиків розрекламованого окупантами батальйону «Ахмат» та багато іншого. Нині продовжують активно ліквідовувати так званих «вагнерівців» на Донецькому та Луганському напрямках.

Загалом до організації Благодійної гастро-вечері долучилось близько 80 осіб. Ця велика команда, яка повністю працювала на волонтерській основі, була поділена на 2 підгрупи. Одна – займалася саме харчуванням, на чолі з президентом Асоціації кулінарів України Андрієм Магалецьким. Друга – БФ Загону спецпризначення «ОМЕГА», який займався всіма іншими питаннями. На організацію заходу пішло два з половиною місяці.

Квиток на Благодійну вечерю коштував 2 800 грн. В його вартість входила ексклюзивна вечеря від 16 шеф-кухарів з різних куточків України. Музичну програму забезпечували «Тавр Медіа», які створили чудову атмосферу української музики: пісні виконували М’ЯТА, ХАС та  Сергій Подвеза. Ведучим заходу був Дмитро Сліпаченко. Окрім того, що захід є волонтерським, він має ідейне спрямування – популяризація української народної кухні.

Також під час вечері було проведено аукціон. Серед лотів – воєнні артефакти, розписані художниками (Алла Герасимович, Анна Пишна, Анна Кузьмак та Святослав Попович); Прапор України, підписаний Віталієм Кличко; м’яч і футболка від клубу «Динамо» з автографами гравців; марка «Руський воєнний корабель іди…» із підписом автора легендарної фрази тощо.

Благодійна вечеря стала надзвичайно розкішно-розважальним заходом. А у нас же війна. Чи не може він видаватися чимось накшталт бенкету під час чуми? Як до такого формату поставилися самі бійці?

Я розумію про що ви говорите. Питання доречне. Але війна в нас трансформується. Засоби ворога стають також усе хитрішими. Так само і формат волонтерської роботи змінюється. Ми  впроваджуємо нові форми, задля досягнення головної мети – зібрати якнайбільше коштів, щоб допомогти хлопцям якнайшвидше здолати ворога. Я сам ніколи не брав участі в організації подібних заходів. Але ідея прийшла від наших партнерів – Асоціації кулінарів України, які мають досвід проведення благодійних заходів за кордоном. Вони також провели подібну вечерю в Житомирі для 95-ї бригади, отримали позитивний результат та розуміння, що такий формат збору коштів є ефективним. Військові підтримують будь-який формат благодійності, який надасть можливість зібрати більше коштів, що підуть на користь Україні в перемозі над ворогом.

Скільки коштував найдорожчий лот?

Це був тубус від Javelin з українським орнаментом, який оформили художники. Також він має історію – з нього був підбитий ворожий танк і на тубусі є QR-код, за посиланням з якого можна перейти на відео знищення саме цього танку. Хлопці зафільмували цей процес. Він коштував 80 000 грн.

Дорогими лотами ще стали журнал «Time» з інтерв’ю Валерія Залужного, підписаний ним – його продали за 55 000 грн; марка з підписом Романа Грибова, який відправив руський корабель у відомому напрямку – продали за 31 000 грн.

Це хороша ціна? Вдалий аукціон?

Щодо тубуса від Javelin я, як організатор однозначно хотів би, щоб його продали за більші гроші. Взагалі, те що він відпрацював по танку, який коштує мільйони – то можливо, він мав коштувати більше. Але дякую і за це, тому, хто придбав цей лот – відчутна допомога для хлопців. За відгуками наших художників, вони були задоволені, що їх робота принесла стільки коштів задля перемоги.

 

Куди конкретно підуть кошти зібрані Благодійною вечерею?

Ми домовились з військовими, що витратимо 400 000 на закупівлю дронів-камікадзе, за ці кошти можливо придбати близько 30 одиниць.

Ще 200 000 грн ми залишаємо на реабілітацію військових за кордоном. Наші хлопці проходять реабілітацію у республіці Польща та  республіці Греція. Поляки всі логістичні питання беруть на себе. А ось греки логістику на себе не беруть, держава не має можливості забезпечити логістичні видатки. Тому саме фонд бере на себе транспортні видатки, проживання та харчування. Шлях займає більше ніж 2000 км в обидва напрямки.

Яку користь 30 дронів-камікадзе принесуть на війні?

Робота з дронами реально дає можливість людям, які їх запускають, знаходитися у відносній безпеці, тому що дрон запускають з відстані 3- 5 км. На такій відстані він працює по ворожим цілям. А також це економічна складова. Собівартість найменшого дрона – приблизно 350 доларів. Цей прилад одноразовий, але може полетіти і знищити ворожу техніку, яка коштує значно більше ніж 350 доларів або певну кількість живої сили супротивника. Якщо навіть з 3-4х дронів один виконає бойове завдання та спалить бронетранспортер, бойову машину піхоти або танк, все це коштує сотні тисяч або мільйони доларів, то ККД надзвичайно високий. Оператор сидить у засідці і знаходиться у відносній безпеці. Завдяки дронам є можливість добратися до дуже важливих цілей, що знаходяться на відстані і замасковані,  підлетівши знищити ціль. Ми в цьому напрямку переважаємо нашого ворога на цей день. Але вони також навчаються. Та поки в нас є перевага, треба її максимально використати.

Ви також можете долучитись до допомоги спецпризначенцям «Омега»: посилання на банку, номер картки банки 5375 4112 0569 8918.

Зі зброї окупантів у зброю проти них: рашистські міни стали арт-об’єктами та перетворились на бойові квадрокоптери ЗСУ

Також днями закінчився воєнний арт-розіграш для збору 315 000 грн на 3 квадрокоптери DJI Mavic 3 Fly More Combo для групи аеророзвідки 204 ОБТрО ЗСУ (військова частина А7373), який за запитом Благодійного Фонду Ігоря Черненка провела компанія з онлайн-страхування «Нotline.finance».

204 батальйон зібрав і передав «Нotline.finance» міни, які залишились після першого наступу рашистів на Київщину. Вони мали би вбивати українців, але завдяки нашим захисникам і переосмисленню художниці Лариси Лукаш, стали дієвою зброєю проти самих окупантів. Мистецтво перетворило їх на квадрокоптери для знищення окупантів на Бахмутському напрямку. Щоб виграти одну з 10-и арт-мін, треба було адресно задонатити на допомогу військовим. А за найбільший донат учасник отримає в подарунок найкрутішу велику піксельну арт-міну.

Благодійний фонд Ігоря Черненка засновано командиром роти 204 батальйону ТРО Києва Ігорем Черненко в березні 2022 року для забезпечення потреб батальйону. 204 батальйон ТРО Києва боронить Україну з 2014 року. З перших днів повномасштабного вторгнення став на захист Київщини. Наразі – на Бахмуцькому напрямку. За час існування фонд забезпечив ЗСУ дронами, аптечками, бусами, тепловізорами, польовими кухнями, амуніціями, раціями, Starlink, дизельним генератором тощо. Також він займається реабілітацією військових, зокрема надаючи всім бійцям безкоштовну професійну психологічну допомогу.

Директорка Фонду Олена Скрипка розповіла нам про труднощі, які виникають із залученням коштів останнім часом. А також, як фонду все ж таки вдається збирати необхідні гроші на потреби 204 батальйону завдяки новим методам і форматам, де у справі допомагають креатив, мистецтво і соціальноактивний український бізнес:

У першу чергу, оскільки в нас немає постійного рекламування і ми не глобальний фонд, наш метод збору коштів – це «сарафанне радіо». Ті люди, які знають бійців нашого батальйону, підтримують нас будь-якими можливими способами: безпосередньо фінансують проєкти; репостять нас у соцмережах (таким чином ми збираємо певну суму, яка потрібна для закриття тих чи інших потреб),  волонтерять (SMM, дизайн, гугл-аналітику нам виконують талановиті фахівці безкоштовно, суміщаючи цю роботу з основною).

Основна наша підтримка – постійні компанії-партнери, лого яких представлено в нас на сайті. Наприклад, «100% життя. Київський регіон» забезпечували нам взимку закупівлю грілок для бійців. Серед партнерів є зокрема компанія «Нotline.finance», спізасновник якої Стас Гонтовий допоміг нам в реалізації такого артово-воєнного аукціону, який з невеликими затратами часу й ресурсів дав хороший результат для допомоги на фронті. Адже останні кілька місяців фінансування стало відчутно меншим, тому ми з партнерами почали шукати нові формати.

Також нещодавно про нас написали кілька видань, у результаті чого до нас звернулась ще одна компанія з бажаннями надати кошти для максимально цільового використання. За рахунок цього ми змогли організувати іпотерапію для реабілітації бійців, які перебували в лікарні на Київщині після бойових дій.

Найактивніший для нас на сьогодні проєкт – це психологічна онлайн-допомога військовим. Для того, щоб вона була дієва, високопрофесійна і повністю безкоштовна – ми ситуативно шукаємо кошти, можливості волонтерської допомоги спеціалістів, звертаємося знову ж таки до партнерів.

Словом, ми відкриті до колаборацій і подекуди об’єднуємося з іншими схожими організаціями. Наприклад «Землячки» забезпечили для жінок нашого батальйону одяг – по суті, це була абсолютно безоплатна допомога.

Засновник фонду Ігор Черненко у захваті від результатів арт-розіграшу й пообіцяв привезти ще мінімум 50 штук для таких потреб з передової на Донеччині: «адже за ці кошти багато чого можна зробити на передовій для нашої перемоги».

Ви також можете взяти участь у зборі коштів на DJI Mavic 3 для 204 батальйону на передову на Бахмутський напрямок, реквізити для переказів у гривні:

Код отримувача: 44752149

Рахунок IBAN:

UA343052990000026004046228395

Назва банку: АТ КБ «ПРИВАТБАНК».

Авторка: Аня Алляйн.

Фото: БФ спецпідрозділу «Омега», БФ Ігора Черненка.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.