
17 Чер, 09:00
233
Через гострий брак фахівців роботодавці мають забути про ейджизм в Україні
Попри відчутний дефіцит працівників на українському ринку праці, в нашій країні все ще є великий пул роботодавців, які не соромляться публікувати вакансії із зазначенням віку та статі.
Наразі людям, старшим за 45 років, доволі складно працевлаштуватися, тим більше офіційно. Тому подекуди їм доводиться погоджуватися на низькооплачувану роботу, не маючи трудових договорів, пільг, соціальних пакетів та оплачуваних відпусток. Молодим же фахівцям доводиться роками доводити свою кваліфікацію. Оскільки їх кар`єрний розвиток залежить, в першу чергу, від широти світогляду та зрілості безпосереднього керівника.
За даними порталу «Дія», в нашій країні дискримінація через вік — одна з найпоширеніших у трудовій сфері. Часто роботодавці віддають перевагу молодим спеціалістам і неохоче беруть у команду людей старше 40–50 років. Але буває й навпаки, коли молодим спеціалістам відмовляють через відсутність «життєвого досвіду» попри те, що вони вже мають досвід професійний. І те, й інше є порушенням права людини на роботу.
Такі дані підтверджує і опитування сайту з пошуку роботи Work.ua. Згідно з його результатами, дискримінація за віком не торкнулася лише однієї п’ятої опитуваних, а 78 % респондентів зазначили, що так чи інакше стикалися з упередженим ставленням через вік. Причому ейджизм міг заскочити їх і у 25, і у 30–35 років, хоча цей вік зазвичай не зараховують до «групи ризику».
«Не всі роботодавці усвідомлюють, що зазначення бажаного віку кандидата можна розцінити як дискримінацію. Часто вони просто прагнуть намалювати якнайповніший портрет бажаного кандидата і вважають вік одним із критеріїв», — розповідають у Work.ua.
Законодавство проти вікової дискримінації
8 січня 2022 року набули чинності зміни Закону «Про рекламу». Вони стосуються заборони вказувати у рекламі, куди належить і вакансія, вимоги до віку та статі. Це означає, що не можна писати у вакансії «потрібна дівчина до 40 років». За порушення закону — штраф до 65 000 грн. Проте на практиці в Україні роботодавці майже ніколи не несуть відповідальності за прояви ейджизму. А фахівці не борються за свої права. Адже, за даними Харківського інституту соціальних досліджень, лише 9,7% українців, хто стикався у своєму професійному житті з проявами вікової дискримінації, намагалися боротись за свої права, інші ж – 90,3% – не робили нічого.
Work.ua виділив 5 причин, чому роботодавці продовжують вказувати вік і стать у вакансіях:
- Незнання про закон. Не всі роботодавці, що вказують вік чи стать кандидата, усвідомлюють, що це дискримінація. Часто вони просто хочуть окреслити портрет бажаного кандидата і вважають це одним із критеріїв.
- Незрілість керівника. Існує упереджена думка, що керівник має бути старшим і розумнішим за підлеглого. І для цього варто наймати співробітника молодшого, яким легше керувати, щоб утримувати свій авторитет.
- Стереотипне мислення. «Студенти нічого не вміють». «Молода жінка — піде в декрет». «Після 40 люди негнучкі».
- Небажання розвиватися. Кожна вікова категорія людей має свої переваги, просто їх потрібно розуміти та знати, як ними керувати. Для цього насамперед потрібно розвиватися самому та розвивати свій емоційний інтелект. Але це боляче і довго. Тому простіше гримнути «я — керівник, а ти — підлеглий, тому роби або звільняйся» і далі шукати тих, хто буде слухатися.
Андрій Длігач, засновник групи компаній Advanter Group та міжнародної бізнес-спільноти Board вважає, що людям у «віковій групі ризику» складніше будувати карʼєру і знаходити роботу.
«Роботодавець звертає увагу на вік, обираючи працівників. Часом цей фактор є вирішальним. Той надто молодий, що він знає? Цей надто старий, навіщо мені в нього інвестувати? Чи має людина з накопиченим досвідом вартувати дорожче? У нас немає єдиного стандарту щодо цього. Може, це й добре? Бо тоді є дивергентність — можливо все», — каже експерт.
Він додав, що коли команда різнопланова, де зібралися чоловіки й жінки, молодь і дорослі, працівники з досвідом і зі «свіжим поглядом», люди з різних сфер і з різними компетенціями, то вона стійкіша й креативніша. І завжди знайдеться хтось, хто знає, як розв`язати проблему.
Плюси та мінуси співробітників різного віку
Опитані нами керівники українських та міжнародних компаній зазначили, що фахівці віком 40+ часто більш стресостійкі, краще справляються з позаштатними та кризовими ситуаціями (які для молоді вважаються складними). Беззаперечним плюсом є і професійний та життєвий досвід.
Цікаво те, що чимало наукових досліджень стверджує, що старші люди не тільки не поступаються у когнітивних здібностях молодшим поколінням, але і є більш оптимістичними та менш невротичними. А Сіетлське дослідження Seattle Longitudinal Study інформує про те, що люди середнього віку краще виконують чотири з шести когнітивних тестів, ніж молоді.
Проте чимало роботодавців в Україні вважають, що, наприклад, 40+ фахівці менш гнучкі у роботі, не вміють швидко переналаштовуватися, у них викликають складності з сучасними технологіями та диджитилізацією.
Натомість мінуси молодих співробітників те, що вони одразу хочуть мати чималий кар`єрний ріст. При цьому не завжди готові приділяти роботі максимум зусиль та часу. Як правило, вони відчувають зневагу до авторитетів і мають завищені вимоги до оплати праці.
Однак і плюсів у молодого фахівця чимало. Він має певні навички, але компанія повинна інвестувати в його розвиток. Багато роботодавцям це вигідно, адже молоді люди можуть проявляти адаптивні здібності, і завдяки цьому легко «зливаються» з організаційною культурою компанії. Такі співробітники креативні, мають чимало енергії, бажання дізнаватися про нове, вчитися та розвиватися. Вони не проти відряджень та тренінгів.
Як оминути пастку ейджизму?
Щоб збільшити свої шанси на працевлаштування у старшому віці, варто продовжувати вчитися новому. Слідкуйте за новинками вашої професійної сфери, підвищуйте кваліфікацію. Шукаючи нову роботу, попіклуйтеся про рекомендації від попередніх роботодавців або колег. Також ретельно підійдіть до підготовки резюме та супровідного листа, обов’язково підкресліть результати, яких вдалося досягнути на попередньому місці. Ваша перевага — у вашому багаторічному досвіді та професійності, не применшуйте своїх досягнень.
Враховуючи активну мобілізацію в Україні, значну міграцію населення та гострий дефіцит кадрів на ринку праці, стереотипи щодо ейджизму в Україні будуть поступово зникати. Адже конкуренція за кандидатів стає усе вища, й ейчари логічно прийдуть до найму кандидатів усіх вікових груп.
Довідка
Ейджизм (англ. ageism, від слова age – вік) – дискримінація людини на підставі її віку, поширена як у формальних, так і в неформальних сферах життя суспільства. Проявляється в готовності адекватно сприймати й співпрацювати лише з людьми, які відповідають заздалегідь установленим віковим критеріям. Саме поняття «ейджизм» було запропоновано в 1969 році директором Національного інституту старіння, США (англ. National Institute on Aging) геронтологом Робертом Батлером, дослідивши дискримінацію одних вікових груп іншими.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Freepik
Читайте також: Кібервійна: як проходять російські кібероперації в Україні?
Автор: Ексклюзив
вакансії законодавство молодь пошук роботи ринок праці робота роботодавці Україна штрафиПоділитися новиною: