Ексклюзив
Самогубство

17 Жов, 08:57

683

Чому підлітки вчиняють самогубство? Як батькам розпізнати тривожні сигнали та запобігти трагедії? Розповіла психотерапевтка Анна Вовк

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку у світі скоюють близько 800 тисяч самогубств. В Україні гостро стоїть питання саме підліткового суїциду – 120 дітей щороку вкорочують собі віку. За два місяці у Києві відбулось 4 схожих випадків самогубств, усі вони пов’язані падінням з багатоповерхівок.

Так, 15 жовтня в Оболонському районі Києва з 22 поверху впала 12-річна дівчинка та загинула від отриманих травм. 9 жовтня близько десятої ранку у Деснянському районі столиці виявили тіла двох дівчат 17 і 18 років, які, як вважають правоохоронці, вкоротили собі віку. 2 жовтня у Дніпровському районі загинули двоє підлітків, також 2005 і 2006 років народження. Поліція встановила, що вони були братом і сестрою. Підлітки зняли декілька відео про те, що збираються накласти на себе руки, і виклали їх на своєму каналі у телеграмі. У серпні двоє 12-річних дівчат загинули у Дарницькому районі Києва. За версією поліції, причиною трагедії також було самогубство.

Журналісти «Київщині 24/7» поспілкувались з психотерапевткою платформи «Rozmova» Анною Вовк, яка пояснила причини вчинення самогубств, тривожні сигнали та як можна запобігти трагедії.

Вікова група людей, що схильні до вчинення самогубств

Анна Вовк розповідає, що суїцидальна поведінка властива не тільки підлітками. До самогубства найбільш схильні люди, які проживають вікові кризи:

  • криза підлітково-юнацька (сепарації та самовизначення);
  • криза середнього віку (підведення проміжних підсумків та переоцінки пріоритетів);
  • криза «пустого гнізда» (дорослі люди, коли виростають діти).

«Ці кризи називають нормативними. Вони містять в собі певні виклики, на які людина може або не може конструктивно реагувати. Також в житті людини можуть бути ненормативні кризи, коли ризик самогубства не залежить від віку. Це горе і втрата, хвороба чи інвалідність, нещасне кохання, розлучення, звільнення, вигоряння, народження дитини, насильство, війна, еміграція», – ділиться Анна Вовк.

Причини самогубств у підлітків

Схильність до самогубства у підлітковому та юнацькому віці досягає високих показників через низку причин. Серед них:

  • емоційна нестабільність;
  • чорно-біле мислення;
  • максималізм;
  • тривожно-депресивні стани;
  • невизначеність майбутнього;
  • надмірні навчальні навантаження;
  • непорозуміння в сімейному колі;
  • булінг, проблеми в стосунках;
  • вживання психоактивних речовин;
  • складності самовизначення, в тому числі гендерного;
  • незапланована вагітність;
  • пережите насильство;
  • субкультурні тренди;
  • втрата сенсу життя;
  • стрес через війну та її наслідки;
  • горе і втрати.

«Але, крім цього, варто зазначити, що низька самооцінка та самоцінність, брак внутрішніх ресурсів, невиражені емоції, низький емоційний інтелект, відсутність реалізації себе через захоплення та хобі – все це може бути теж серед причин думок про самогубство», – додає Анна Вовк.

При цьому усі підліткові самогубства діляться на три види:

Підліток може вчинити демонстративну спробу самогубства для привернення уваги або досягнення іншої мети. І така спроба буде вважатись маніпулятивною.

У стані афекту людина теж здатна здійснити спробу самогубства навіть якщо раніше вона про це не думала. В стані афекту свідомість звужується, бачення стає «тунельним», а сильний душевний біль, наприклад, від горя чи втрати, хочеться негайно припинити – просто хочеться зникнути.

Про справжній суїцид ми говоримо у випадку, коли людина має суїцидальні думки, які згодом перетворюються в наміри і плани. Вона визначає та обирає способи, роздає свої речі, символічно прощається з близькими людьми. Суїцидальні думки, наміри і плани потребують негайного втручання.

«Будь-який варіант суїцидальної поведінки вимагає серйозного ставлення та звернення до спеціаліста», – наголошує Анна Вовк.

Тривожні сигнали

Психотерапевтка Анна Вовк зазначає, що депресія може бути «усміхненою», підліток може і не проявляти явних ознак. Але є і яскраві сигнали – суїцидальні думки, а особливо наміри і плани, які свідчать про дуже високу загрозу.

Батькам варто слідкувати за перепадами настрою, замкненістю, агресивністю, пригніченістю, порушеннями сну. Також потрібно звернути увагу, якщо у підлітка з’явились нетипові захоплення або ж у коло спілкування доєднались нові люди, значно старші за віком.

Вплив соціальних мереж на вчинення самогубства

Психологи радять звертати увагу на життя дітей у соціальних мережах. Часто статуси або фрази, які пишуть підлітки на своїх сторінках, можуть свідчити про їхні наміри вбити себе.Також, в соціальних мережах, свого часу, були «популярні», так звані, «групи смерті». Куратори, цих груп, залучали дітей у пабліки, маніпулювали ними та послідовно доводили до самогубства.

«Вже роки чотири нічого не чула про них, хоча, їхнє існування цілком можливе. Завжди є певні субкультури, які романтизують суїцид. Навіть якщо вони були на піку моди колись давно, підліток все ще може віднайти інформацію та перейнятися цією тематикою. Крім того, смерть чи суїцид якоїсь зірки завжди можуть викликати хвилю суїцидів серед прихильників», – розповідає Анна Вовк.

Психотерапевтка розповідає, що робити у випадку, якщо побачили у соціальних мережах будь-який сигнал, схожий на намір вчинення самогубства: «Не варто боятись запросити підлітка на відверту розмову. Скажіть, що він вам дуже дорогий і важливий, що ви переживаєте. Поділіться тим, що щиро хочете підтримати, допомогти й зробити все, що у ваших силах і понад ваші сили, щоб відвернути від цього кроку».

Як уберегти дитину від самогубства?

Щоб уберегти дитину від самогубства потрібен діалог: щирий, повноцінний, зі справжньою готовністю дорослого вислухати все, навіть те, що точно не сподобається. Тільки створивши таку довірливу атмосферу, можна сподіватись, що ви зможете вплинути на рішення.

Це той період вікової кризи, що складний для батьків і підлітка. Тут головним викликом для батьків є перебудувати кордони з дитиною, врахувати дорослішання, але не втратити при цьому батьківської ролі. Якщо батьки помітили ознаки психологічних негараздів, треба м’яко мотивувати підлітка звернутись за професійною допомогою психолога.

Профілактика самогубств потребує посиленої, але дружньої уваги з боку батьків та педагогів. Необхідно встановити довірливі стосунки, щиро цікавитись дитиною, не порушувати особистих кордонів, пропонувати безумовну підтримку, що б не трапилось. Так, щоб підліток не боявся реакції батьків, якщо потрапив у дійсно складну ситуацію.

«Важливо проводити час разом, шукати спільні заняття, ділитися своїми переживаннями, проте, в першу чергу слухати, слухати і слухати. Якщо на якийсь час ви втратили контакт, не впадайте у відчай – говоріть про свою зацікавленість та любов. Зверніться до сімейного терапевта, якщо необхідно. В цьому віці підліток ще здебільшого дуже потребує вашої любові, тому все ще можна владнати», – додає Анна Вовк.

Як зберегти баланс між контролем та довірою?

Не порушуйте кордони підлітка, читаючи його щоденники чи риючись у сумці. Тут важливо дотримуватись домовленостей, які самі встановили та обіцянок, які дали. Вимагайте від нього цього самого – дотримання домовленостей та обіцянок.

Важлива «золота середина», не порушувати кордонів підлітка, помічати, якщо з ним щось не так і бути в емоційному контакті.

Куди можна звертатися по допомогу?

  • Цілодобова Національна гаряча лінія для дітей та молоді – 116 111 або 0 800 500 225.
  • Цілодобова Національна лінія з питань запобігання самогубствам та підтримки психічного здоров’я Lifeline Ukraine – 7333.
  • Ресурс Teenergizer, де підлітки можуть отримати безплатні онлайн-консультації.
  • Цілодобова Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, гендерній дискримінації та торгівлі людьми – 116 123 або 0 800 500 335.
  • Цілодобова гаряча лінія психологічної підтримки для дітей і дорослих ГО «Людина в біді» – 0 800 210 160.
  • Лінія безоплатної психологічної допомоги від фонду «Голоси дітей» – 0 800 210 106.
  • Київський міський центр психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи – (044) 456 17 02, (044) 456 17 25.
  • Лінія безоплатної психологічної допомоги від Національної психологічної асоціації (для українців, яких прямо чи опосередкована зачепила війна) – 0 800 100 102 (працює з 10:00 до 20:00).

Тема дитячих самогубств дуже непроста і болюча. Кожен такий випадок викликає жах і відчуття безпорадності. А ще нерозуміння того, чому діти, життя яких ще тільки починається, ідуть на суїцид. Але варто пам’ятати: вчасна увага й турбота близьких здатні переконати підлітка обрати життя.

Авторка: Катерина Чабанюк

Читайте також: Звичайні люди, які стали добровольцями, головні Герої опору російській агресії – історія амбітної киянки

Фото з відкритих джерел.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.