Ексклюзив
Як побороди ОПЗЖ: інтерв’ю із Романом Титикало, депутатом Київської обласної Ради.

2 Лис, 11:22

570

Чому представники ОПЗЖ досі в радах: ексклюзивний коментар депутата КОР Романа Титикало

Депутат Київської обласної ради (КОР) від «Європейської Солідарності», адвокат Романа Титикало поділився з колегами із Київради досвідом відсторонення від повноважень депутатів, обраних від забороненої політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ). Відбулося засідання регламентної комісії Київради, де йшлося про процес відсторонення представників ОПЗЖ із столичної ради.

Як відомо, 17 жовтня Київська обласна рада виключила зі складу ради вісім депутатів від забороненої ОПЗЖ: Валерію Барановську, Тараса Ващішіна, Олександра Мутеля, Андрія Фещенка, Юрія Чередніченко, Ірину Швець, Олега Корбана та Валерія Ксьонзенка. Автором відповідного проєкту рішення виступив саме Роман Титикало.

Але з боротьбою ОПЗЖ в Київраді все не так оптимістично.  Днями, Вікторія Пташник, депутатка столичної міськради від фракції «Європейська Солідарність» висловилася з цього приводу на своїй сторінці Facebook.

«І знову про ОПЗЖ. Як нас підтримала й одночасно «прокатила» сьогодні Регламентна комісія Київради. Регламентна комісія розглянула 2 наші проєкти щодо депутатів з ОПЗЖ:

Щодо позбавлення депутатів від ОПЗЖ керівних посад в органах Київради (уявляєте, депутати від ОПЗЖ досі є керівниками та секретарями комісій) – і тут рішення було підтримане, дякуючи нашим депутатам від ЄС Леонід Ємець та Володимир Прокопів, а також Віталій Нестор від «Батьківщини». Цікаво, що депутат від «Удару» В’ячеслав Непоп цього разу вирішив утриматись, хоча на минулому засіданні комісії голосував «за».

А друге питання, щодо призупинення повноважень депутатів від ОПЗЖ в Київраді – за підтримку рішення голосували тільки депутати від ЄС – Леонід Ємець та Володимир Прокопів. Віталій Нестор від «Батьківщини» та В’ячеслав Непоп утримались після тривалої дискусії» », — йдеться у повідомленні.

Саме через складності у боротьбі з ОПЗЖистами і відбулося засідання регламентної комісії Київради за участі Романа Титикало, щоб він поділився досвідом із колегами із Київради.

Журналісти «Київщини 24/7» також вирішили вивчити питання: у чому складність процесу відсторонення депутатів забороненої партії та чому вони досі є в радах різних рівнів? І поспілкувалися з Романом Титикалом. 

– Чи має право партія ОПЗЖ законно працювати?

– Станом на сьогодні є рішення суду про те, що ОПЗЖ заборонена.  Також є рішення Ради національної безпеки та оборони України щодо заборони цієї партії. А 18 березня 2022 року Президент за результатами цього рішення підписав указ «Щодо призупинення діяльності окремих політичних партій». Йшлося про призупинення діяльності 11 партій на час дії воєнного стану: «Опозиційна платформа – за життя», «Партія Шарія», «Держава», «Ліва опозиція», «Прогресивна соціалістична партія України», «Союз лівих сил», «Соціалістична партія України», «Соціалісти», «Опозиційний блок», «Наші» та «Блок Володимира Сальдо».

Але по факту виконання цих рішень не відбулось. Натомість після заборони партії «Опозиційна платформа — за життя» її представники продовжують працювати у місцевому самоврядуванні та Верховній Раді. Ми почали боротьбу з забороненими проросійськими депутатами в Київській обласній раді, але цим питанням має займатися Верховна рада України на законодавчому рівні.

– Як ухвалили подібне рішення в КОР? Розкажіть про Ваш досвід заборони ОПЗЖ?

– Законопроєкт передбачає припинення діяльності цих депутатів. Але насправді ми в облраді ми таких повноваження не маємо, тому ми діяли через виконання рішення суду і на виконання рішення РНБО ухвалили рішення про призупинення їх (ОПЗЖ) повноважень. У нашому рішенні передбачено, що апарат Ради і рахункові комісії не враховують їхні голоси. І відповідне рішення виконується шляхом фактично їхньої неучасті у голосуванні. Таким чином виконується це рішення.

– Як вважаєте, як швидко зможуть Ваш досвід «боротьби» з ОПЗЖ використати в Київській міській раді?

Я прийшов на засідання регламентної комісії Київради і поділився тим, що знаю та розумію в цьому питанні. У них там є декілька інших механізмів, за якими можна позбутися «заборонених». Зокрема, їхню регламентну комісію пройшов проєкт про звільнення з посад керівних ОПЗЖ і звернення з цього приводу до Верховної Ради. Окрім цього є ще один проєкт – про внесення змін до регламенту, щоб і там прописати це відсторонення ОПЗЖистів.

– Але, якщо говорити про таку складну боротьбу на місцевому рівні, як здолати представників ОПЗЖ, які й досі є депутатами Верховної Ради? Чому на Вашу думку парламент на законодавчому рівні не займається виключенням цих «заборонених» депутатів від ОПЗЖ?

Верховна Рада має на законодавчому рівні ухвалити відповідні закони.  Є урядовий законопроєкт, який вже є у стінах парламенту. Моє суб’єктивне переконання, що вони не виносять цей законопроєкт на розгляд, тому що провладній більшості вигідно політично, щоб у Верховній Раді були голоси ОПЗЖ, які «підголосовують» під їхні питання. Це моє суб’єктивне сприйняття ситуації.

Тому наразі жодних законодавчих підстав позбавити мандату ОПЗЖистів у раді не існує. Адже зробити це неможливо просто на підставі приналежності в минулому до політичної сили «Опозиційна платформа – За життя». Саме тому представники такої партії, які перебувають у Верховній Раді, мають імунітет. І матимуть його до тих пір, поки не буде вирішене питання на законодавчому рівні, щодо представників 11 заборонених партій РНБО.

Читайте також: Хто вони – обранці, які працюють на громади Київщини? 

Фото: Роман Титикало

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.