Ексклюзив
Чому український ринок землі за рік збільшився на 58%?

20 Бер, 09:00

182

Український ринок землі за рік збільшився на 58%: які підстави для цього

В Україні у 2023 році обіг земель зріс до 172 900 га у порівнянні з 2022-м, але обсяг ринку все ще майже на 40% менший, ніж до повномасштабного вторгнення рф.

Вартість сільгоспземлі за підсумками минулого року збільшилась на 8,3%. У  регіональному  розрізі  найвищі  ціни  на  землю  спостерігалися  в Івано-Франківській,  Львівській,  Тернопільській,  Київській  та  Полтавській областях,  найнижчі – в  областях,  що  найбільше  потерпали  від  окупації  або бойових  дій – Луганській,  Запорізькій  та  Херсонській.

За 11 місяців 2023 року завдяки обігу та використанню сільгоспземель бюджети громад поповнилися на 33,7 млрд грн. Це майже 12% сукупних податкових надходжень.

За інформацією Держгеокадастру, загалом із моменту відкриття ринку земель було укладено 195 900 угод купівлі-продажу сукупною площею 432 200 га. Станом на 1 січня 2024 року в обігу перебувало 1,05% від усіх сільгоспземель.

У 40% випадків українці отримують доступ до сільськогосподарської землі через спадщину, 43% – через оренду та 12% – купівлю-продаж, ще 5% – іншими шляхами. Про це свідчать дані дослідження KSE Агроцентр та Програми USAID АГРО.

Сергій Кубах, керівник  напряму  земельної  реформи Програми  USAID  з  аграрного  та сільського розвитку розповів: «Важливо  відзначити,  що  ринок  земель  передусім  вигідний  саме  дрібним сільгоспвиробникам,  які  працюють  переважно  на  власній  землі.  Вони  нарешті зможуть  повноцінно  використовувати  цей  актив  для  розвитку  бізнесу  та інвестувати у свою справу на своїй землі. В рамках земельної реформи Україна успішно  пройшла  випробування  прийнятої  моделі  ринку  земель  і  може розвивати  ліберальний  ринок  для  забезпечення  стійкості  економіки  під  час війни на шляху вступу в ЄС».

Ціна землі зросла

До початку широкомасштабного вторгнення 1 гектар землі на Київщині коштував трохи більш як 150 тис. грн. Дорожча земля була лише на Львівщині. Після лютого 2022 року ціни на землю значно впали, тепер гектар у Київській області можна придбати від 75 тисяч гривень.

Водночас за  понад  два  роки  з  моменту  відкриття  ринку  сільгоспземель  в  умовах  війни  вартість  землі  зросла  на  10%. Це сталося завдяки підвищенню попиту через відкриття ринку земель для юридичних осіб, а також індексації нормативної грошової оцінки (НГО) за 2023 рік.

Загалом у 2023 році в Україні було реалізовано 114,13 тис. га земельних ділянок сільськогосподарського призначення, на які до 2021 року поширювався мораторій. Про це під час публічного звіту про підсумки роботи Держгеокадастру за 2023 рік повідомив в.о. голови відомства Дмитро Макаренко.

«Попри те, що після відкриття у 2021 році ринок землі функціонує в умовах повномасштабного вторгнення, він демонструє позитивну динаміку. І показники минулого року перевищили показники 2021-го. Так, загальна площа відчужених торік земельних ділянок, на які поширювався мораторій, становила 114,13 тис. га. Середня вартість за 1 га дорівнювала 38,8 тис. грн», – сказав Макаренко.

Згідно з оприлюдненими даними, серед регіонів за обсягами реалізованих ділянок сільгосппризначення лідирують Дніпропетровська (14,14 тис. га), Полтавська (11,88 тис. га) та Кіровоградська (9,46 тис. га) області. Найменше ділянок було продано у Волинській області – 360 га.

Вплив війни

Повномасштабне  вторгнення  росії  в  Україну  негативно  вплинуло  на  ринок сільгоспземель  в  Україні.  У  2023  році  ринок  частково  відновився,  однак  його щоденні обсяги менші, ніж до великої війни. Наприклад, у другій половині 2023  р.у  середньому щоденно  укладалось  угод  купівлі-продажу  на  529  га,  або на 37% менше, ніж до лютого 2022 р.

За розрахунками аналітиків KSE, через вторгнення рф не було укладено 120 тис. угод сукупною  площею  355,5  тис.  га.  Таким  чином  втрати  ринку  сягнули  325  млн дол. США або 12,4 млрд грн.

Водночас завдяки  відкриттю  ринку  землі  для  юридичних  осіб,  у майбутньому  очікується  зростання  вартості  землі  приблизно  на  40%,  а  отже  і капіталізація  ринку  земель  в Україні збільшиться  до  майже  50  млрд  дол.

Довідка

Ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні запрацював з 1 липня 2021 року. До 31 грудня 2023-го купувати землю могли винятково фізособи-громадяни України в розмірі не більше 100 га на одну людину.

З початку 2024 року таке право отримали й юридичні особи, а дозволений розмір зріс до 10 000 га.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Читайте також: Дружина мера Богуслава Віталія Хоменка орендує земельні ділянки у Богуславської міськради за безцінь

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.