Ексклюзив
Чи очікує українців більший податковий тиск на громадян, нестача грошей на соціальні виплати

29 Січ, 08:05

344

Демографічна криза в Україні: чи залишаться українці без соціальних виплат та пенсій?

Останні два роки стали часом суттєвого падіння народжуваності в нашій країні, і є ризики, що до 2030-го населення України скоротиться щонайменше до 35 млн. Чи  очікує українців більший податковий тиск на громадян, нестача грошей на соціальні виплати дослідила «Київщина 24/7».

Війна призвела до  величезних втрат нашого населення. Крім того, за різними оцінками з України виїхало до 6 млн жителів, переважно жінки дітородного віку та діти. У 2022 та 2023 році зафіксовано катастрофічне падіння народжуваності, і є ризики, що до 2030-го населення України скоротиться щонайменше до 35 млн. Про це заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи, академкиня НАН України Елла Лібанова.

 «Скажімо, для того, щоб мати просте відновлення поколінь, треба, аби одна жінка за своє життя (усереднено) народила 2,13 – 2,15 дитини. 2021 року ми мали показник 1,1. 2022 року – ще менше. Добре було б, щоб 2023-го ми зупинилися на показнику 0,8», – переконана Елла Лібанова.

Якщо подивитися на статистику, то за даними Мін’юсту, торік в Україні народилося 187 387 тисяч дітей. Найбільше новонароджених було у:

  • місті Києві – 19 979
  • Львівській області – 16 638
  • Дніпропетровській області -14 433
  • Одеській області – 13 736
  • Київській області – 10 820
  • Рівненській області – 9542
  • Закарпатті – 9450

Водночас, за даними іноземних ЗМІ, зокрема, іспанського видання El Pais, загалом в Україні за 2023 рік народжуваність стала найнижчою у світі за кількістю народжених дітей на одну жінку.

Отже, в найближчі 10 років на нас чекає демографічна катастрофа, якої не було в жодній країні світу. І одним з основних викликів після перемоги буде системний підхід до відтворення населення. Оскільки вже зараз економісти б`ють на сполох: в майбутньому не буде за рахунок кого розвивати економіку країни та платити пенсії. Крім того, у нашій країні гострим є питання процесів демографічного старіння населення: в Україні невпинно зростає частка людей у віці 60 і старше.

Нині, за даними Київської школи економіки, в Україні демографічна ситуація така, що кількість працюючих (16 млн) та кількість пенсіонерів (12 млн) майже збігатися, виходить десь 1,3 працюючих на 1 пенсіонера (а якщо рахувати лише тих працюючих, хто сплачує соціальний внесок (а це 12 млн), співвідношення падає до 1:1).

Ось, наприклад, при заробітній платі у 10 000 гривень працююча людина відраховує приблизно (якщо округлити) 2000 гривень. А ще у нас існують підвищені пенсії для суддів, наукових працівників тощо, ну і бажання платити якнайменше податків (тобто не з усієї зарплати, а виключно з мінімально обов’язкової суми). Тому на одну людину припадає зовсім небагато – ці умовні 2000 стають ще меншими. При цьому середня пенсія у Києві складає 7249 грн, а 5522 грн – в області.

Соціальний та економічний захист

За останніми підрахунками Міністерства економіки України для нормального економічного відновлення країні потрібні ще 5 млн робочих рук. Однак вже зараз в Україні відчувається значний дефіцит кадрів.

«У Києві та області тисячі українців були мобілізовані на захист держави, мільйони змушені виїхати за кордон чи стали внутрішньо переміщеними особами. Працювати немає кому, вакансії не закриваються місяцями», – зазначає експерт ринку праці Наталя Поворозник.

У Мінекономіки заявляють, що така ситуація є найбільшою міграційною кризою з часів Другої світової війни.

«Понад 6 мільйонів українців нині за кордоном. Наш найбільший виклик  – повернути їх додому. Основні чотири фактори, що впливають на повернення українців: безпека, можливість бути працевлаштованим або мати власний бізнес та розвивати його, можливість навчатись і забезпечення житлом. Ми вже працюємо над реалізацією кожної складової», – зазначила міністерка економіки Юлія Свириденко.

Такі ж умови будуть працювати на  підвищення народжуваності в Україні. Ефективний ринок праці та рівень зарплатні – один із чинників, який вливає на рішення щодо кількості дітей, яких планує мати сім’я. Важливою є і можливість отримати відповідну якісну медичну допомогу.

«Щоб підвищити рівень народжуваності в Україні потрібно виконати найголовніший чинник – створити людям пристойні умови життя. Вони мають отримати доступ до задоволення базових потреб – енергопостачання, вода, тепло, зв’язок та інше», – наголосив Олександр Гладун, заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи.

Читайте також: Дефіцит кадрів проти надвисокої конкуренції в ІТ: що буде з ринком праці у 2024 році?

Погіршення здоров`я українців

Через війну, ймовірно, погіршиться репродуктивне здоров’я населення унаслідок отриманих фізичних та психологічних травм. На рівень народжуваності суттєво впливатиме й роз’єднання сімей, яке відбувається унаслідок мобілізації або того, що жінки виїхали за кордон, а чоловіки залишилися в Україні.

Також у нас триває зростання чисельності людей з інвалідністю та маємо високий рівень передчасної смертності, дуже високі показники смертності серед чоловіків, особливо працездатного віку.

Крім того, за статистикою, українські військовослужбовці мають середній вік 30 – 40 років (у цей час найчастіше реалізують репродуктивні плани). Медики оцінюють ризики мати безпліддя серед ветеранів, як вдвічі більший у порівнянні з загальною популяцією. Це пов’язують з травмами, інфекційними захворюваннями, впливом токсичних речовин, перевантаженням.

Під час війни військовослужбовці ЗСУ можуть зіткнутися з фізичним виснаженням, перегрівом/переохолодженням, пораненням, що шкідливо та навіть згубно впливає на їх репродуктивну систему та здатність у майбутньому зачати дитину. Всі ці фактори ще більше погіршать демографічну та економічну ситуацію в Україні.

Підвищення народжуваності за рахунок мігрантів

Після закінчення війни в Україні кількість населення може скоротитися на 11 мільйонів, вважають в Інституті демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи. Це буде мати вкрай негативний вплив на економіку країни.

В епізоді подкасту «Що з економікою?»  публіцист і фахівець з довгострокових стратегій Євгеном Глібовицьким розповів, що велику роль для майбутнього України відіграє низька густота населення, яка призводить до більшого податкового тиску на громадян.

«Чи нас 20 мільйонів, чи 50, нам потрібна та сама мережа доріг, та сама система безпеки тощо. За суспільним договором я не бачу, що українці готові платити більше. Фактично це означає, що у нас буде постійний розрив між кількістю грошей, яка нам потрібна, і тою кількістю грошей, які члени суспільства готові виділяти зі своїх персональних бюджетів», – вважає експерт.

Найкращим розв’язанням демографічних проблем, на його думку, є стимулювання народжуваності. Однак, Україна не має відповіді, як робити це ефективно. Друге питання – чи зможе Україна стати привабливою для мігрантів і чи зможуть вони тут здобувати українську ідентичність.

«Потрібно від 300 до 450 тисяч мігрантів на рік, щоб стабілізувати ринок праці. Але питання не тільки ринку праці, а і впливу на культуру. Великий міграційний потенціал – це пострадянська Центральна Азія. Значна частина центральноазійських працівників зараз опинилася в ситуації, де обмеження російської економіки можуть примусити частину з них шукати зеленіші пасовища», – резюмує Глібовицький.

Що пропонує держава?

Міністерство соціальної політики України підготувало для обговорення Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року.

У документі зібрали та описали найбільші ключові загрози та виклики, які негативно впливають на демографічну ситуацію в країні, зокрема, через широкомасштабну війну, яку росія розв’язала проти України. А також визначили конкретні цілі для розв’язання нинішніх проблем. Завдяки реалізації цього документу планується покращити демографічну ситуацію у найближчі 16 років.

Документ вже доволі довгий час знаходиться на стадії розробки. Поки профільні фахівці обговорюють стратегію з літа минулого року у постійних дискусіях та суперечках, Україна продовжує втрачати свій демографічний та економічний потенціал.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Читайте також: На Київщині суд вперше визнав право чоловіка на заміну військової служби невійськовою через релігійні переконання

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.