Ексклюзив
Депозитні перспективи

18 Гру, 09:40

354

Депозитні перспективи: чи варто робити банківські вклади під час війни?

В Україні фінансові установи пропонують вищі депозитні ставки, ніж банки у сусідніх країнах. Хоча частину прибутку «з’їдає» інфляція, за відсутності достойних альтернатив, депозити залишаються одним з цікавих варіантів для заощаджень. Однак у найближчому майбутньому дохідність депозитів може знизитися.

Нині найбільш популярними серед українців залишаються гривневі депозити строком від 3 міс. до пів року. При цьому у Києві та області середні ставки за банківськими вкладами терміном від 3 міс. до 24 міс. складають 14,5-15% річних. Максимальна ж відсоткова ставка у банках на 3 місяці – 19% річних, на 6 місяців – 17,5%, на 12 місяців – 17,25%.

Проте з урахуванням інфляції, яка у річному вимірі скоротилася до 5,3%, та різних банківських комісій, «чистий» прибуток за гривневими вкладами принесе вам від 6% до 7%. Це, до речі, майже у 2,5 раза перевищує дохідність валютних депозитів. Крім того, плануючи майбутні накопичення, майте на увазі, що процентний дохід за депозитом оподатковується. Так, з відсотків за вкладом вираховується податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%).

«З огляду на співвідношення дохідності, чистого прибутку та терміну вкладу очікується, що  найбільш популярними будуть вклади у гривні від 3 міс. до 6 міс. Станом на початок грудня їхня частка становить вже понад 50% від усіх нових вкладів, відкритих за жовтень-листопад», – підкреслив Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.

Банкір зазначив, що наразі в структурі депозитів понад 75% складають гривневі вклади, частка валютних депозитів – на рівні 15-17%, решта вкладів – це так звані «конвертаційні депозити». Їх суть полягає в можливості громадян придбати валюту за офіційним курсом з її подальшим обов’язковим розміщенням на депозитах терміном від 3 місяців.

Цікаво те, що практично всі банки, враховуючи сучасні тенденції, нині вже пропонують можливість оформити депозити онлайн.

 

Які депозити найпопулярніші?

За даними учасників фінансового ринку, серед гривневих вкладів у столиці та області зараз домінують депозити на суму від 50 тис. грн до 100 тис. грн (їхня частка майже 50% від усіх гривневих вкладів). Своєю чергою, депозити від 100 тис. грн до 200 тис. грн складають 20%, близько 15% зайняли вклади на суму до 50 тис. грн, а від 200 до 500 тис. грн -10-12%. На решту 7-10% припадають вклади понад 500 тис. грн.

На думку фінансових експертів, зараз на ринку створені досить сприятливі умови для зростання кількості гривневих вкладів. Тому їхня кількість у столиці та області може зрости ще на 5-10%.  Адже всупереч воєнним реаліям протягом останніх 5 місяців йде поступове зростання економіки: темпи інфляції знизилися майже вдвічі, поступово скорочується безробіття, хоч і незначно, але зростають доходи громадян. Крім того, системна макрофінансова підтримка України з боку західних партнерів покриває левову частку бюджетних витрат (міжнародна фінансова допомога складає до 50% всіх надходжень до загального фонду держбюджету).

Дохідність депозитів може знизитися

Економічні умови в Україні сприяють зростанню цікавості українців до вкладів. Однак у разі перегляду ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами банки будуть змушені відкоригувати ставки за гривневими депозитами.

За умови скорочення ставки за депсертифікатами на 1-2 в.п. (до 18-19%) середні ставки за вкладами терміном від 9 міс. до 1 року можуть знизитися на 0,5-1,5%, а дохідність депозитів з розміщенням від 3 міс. до 6 міс. втратить в середньому ще 0,5-1%.

«На мій погляд, протягом грудня НБУ намагатиметься зберегти високу прибутковість гривневих вкладів, закладаючи новий тривалий ринковий тренд до популяризації гривневих вкладів «в обмін» на досить високу дохідність. Адже фактично депозити поглинають вільну гривню, що позитивно впливає на інфляційні показники. Звісно, регулятор чудово розуміє, що зниження ставки за депозитними сертифікатами вплине на дохідність гривневих вкладів. Тому можна припустити, що принаймні до кінця грудня суттєві зміни в сегменті депозитів малоймовірні», – підкреслив Дмитро Замотаєв.

Чи вплинуть обстріли на банківську систему?

Банківська система України надійно захищена від перебоїв з енергопостачанням. Нині більшість відділень банків в Україні (понад 70%) вже приєднані до системи Power Banking, що гарантує клієнтам обслуговування маже без обмежень. Крім того, розвиток «електронного банкінгу» дає змогу громадянам отримати максимальну кількість послуг дистанційно, включно з відкриттям депозитних вкладів.

«Війна та інфляція змушують українців змінювати можливі напрямки для вкладення коштів. Найбільш популярні способи розміщення заощаджень в Україні – це банківські депозити та іноземна валюта. Новини про курсові коливання завжди в центрі уваги українців, які активно слідкують за валютним ринком», – зазначає Констянтин Хмелевський, фінансовий аналітик.

Отже, грудень обіцяє бути дуже активним на фінансовому ринку: кількість вкладників зростатиме не лише через вигідні депозитні умови, а й завдяки значній довірі громадян до української банківської системи. Це вкрай важливо для стійкості економічної архітектури під час війни.

Авторка: Наталя Толуб

Читайте також: Екологічна катастрофа в Україні: збитки від війни вже склали понад 56 млрд євро

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.