
26 Сер, 19:24
168
Держава профінансувала захист енергооб’єктів від ракет лише на 10%, — Максим Шкіль
На сьогодні захист енергетичних об’єктів країни в тому обсязі, який доручив керівник держави, не виконаний. Про це заявив бізнесмен Максим Шкіль, засновник MS Capital Максим Шкіль та групи компаній «Автострада» в інтерв’ю, про яке він написав на своїй сторінці у Facebook.
За словами Шкіля, він створив спеціальну групу, яка детально дослідила різні моменти впливу під час ракетних атак, склали план та побудували експериментальний об’єкт заради аналізу того, наскільки дієвим є запланований державою захист.
«Ми з партнерами створили групу, в яку увійшли науковці, проєктанти, в тому числі з нашої компанії, військові інженери. Проаналізували, як відбувається вибух ракет, що потрібно зробити для захисту. Розробили конкретні рішення з партнерами, як має працювати цей захист. Побудували експериментальний об’єкт, який містив певну кількість датчиків. Аналіз показав, що запроєктований захист об’єктів енергетичної інфраструктури на 100% дієвий», — розповів Максим Шкіль.
Водночас засновник MS Capital наголосив, що другий рівень захисту профінансований на 50%, а третій рівень — профінансований на 10% від того, що було запроєктовано.
«Той захист, який сьогодні побудований, у великій мірі зроблений на ентузіазмі, на патріотизмі, на відповідальності будівельних підрядних організацій. Я думаю, що другий рівень захисту в мінімальній кількості до початку опалювального сезону в межах об’єктів Агентства відновлення буде завершено», — повідомив він.
За даними Шкіля, росія б’є в розподільчі підстанції. Тим самим завдаючи складнішої ситуації, адже вони виконують певну функцію, яку інші підстанції виконувати не можуть. Саме тому такі підстанції відіграють головну роль.
Також Максим Шкіль наголосив, що вся відповідальність за фінансування захисту для енергооб’єктів лежить виключно на прем’єр-міністрі країни. Проте, як вважає бізнесмен, глава уряду не доповідає президентові про всю ситуацію.
«Я думаю, що президенту про ситуацію не доповідають, можливо вони показують фотографії 2-го рівня захисту і кажуть, що це 3-й рівень. Вони ж не розповідають, що 2-й рівень захисту недофінансований, а третій рівень – практично взагалі не профінансований», — наголосив він.
Метробудівний відділ і коли буде підземка на Виноградар?
Група компаній «Автострада» Максима Шкіля у липні цього року виграла тендер з будівництва метро на Виноградар. І наразі з цим об’єктом є певні проблеми.
«З будівництвом цього об’єкта є багато проблем. Не була проведена належна консервація, доведеться багато переробляти. Питання фінансування має ключове значення. Якщо будемо бачити відсутність перспективи фінансування цього об’єкта, тоді точно будемо зупиняти роботу», — наголосив Максим Шкіль.
За словами забудовника, він та його компанія орієнтуватимуться на ситуацію з війною. Адже якщо все не зміниться на краще і в міста не буде грошей, аби оплатити роботу, то вони просто відмовляться від інвестицій в цей напрямок.
«Якщо війна триватиме, то я маю великі сумніви, що 14 мільярдів на будівництво метро на Виноградар будуть виділені. Зараз тривають підготовчі роботи. Вони будуть виконуватись протягом цього року і до середини наступного. А вже більш вартісні роботи відбуватимуться з другої половини 2025 року. Ми уклали контракт з мінімальною передоплатою, в ньому передбачена можливість відмовитися від обладнання. Тобто, якщо ми будемо бачити, що ситуація не покращується, ми зупинимо отримання цієї техніки і в цей напрямок інвестувати не будемо. Якщо побачимо, що є покращення — відповідно будемо контракт виконувати і отримувати техніку», — зазначив засновник MS Capital.
Шкіль повідомив, що його компанія була єдиним учасником тендеру щодо метро на Виноградар. Тепер тим саме «Автостраді» напряму віддали ремонт ділянки синьої гілки «Либідська-Деміївська», де сталася аварія у грудні 2023 року. Попередньо цей проєкт оцінили в суму 400 мільйонів, але згодом вона зросла до 445 мільйонів. Забудовник запевняє, що всі ціни, які компанія назвала, — взяті не зі стелі, а всі заповнені в кошторисі й мають ринкове обґрунтування.
«Щодо «Деміївки» я чув різні цифри: 800 мільйонів, 900 мільйонів. Ми дали ціну 445 мільйонів, а фактично витратили 370 мільйонів. Усе зроблене є в кошторисі, з калькуляціями. На Подільському мості аналогічна ситуація. У нас є велика матеріальна база, нам є що втрачати з погляду репутації, майна і самої компанії. Я надзвичайно жорстко контролюю ринковість цін, ставлю вимоги до своїх працівників, щоб вони це контролювали», — розповів він.
Шкіль зазначив, що сам публічно обіцяв, що відбудову на синій гілці метро завершать до кінця серпня. У ніч з 20 на 21 серпня відбувся запуск пробного поїзда, який тестує габарити тунелю, він проїхав, жодних проблем немає. Крім того, Кличко говорив, що станцію метро відкриють через 6 місяців. Натомість Максим Шкіль не розуміє, чому спочатку від мера Кличка лунали про терміни у шість місяців будівництва. Вони просто нереальні.
«Я не розумів природу шестимісячного терміну, ми ніколи не давали такий графік. Спочатку я публічно говорив про кінець жовтня. Брав два місяці про запас, хоча в компанії ми поставили термін до кінця серпня. Там ґрунтові води, річка Либідь. Ті методи укріплення ґрунту, які ми почали використовувати, не працювали. Довелося брати хімію з Німеччини, кілька разів її пробували, вона мала вистоятися. Те, що ми виконали роботи до кінця серпня, – це мегашвидко. Ми хочемо заробити собі добре ім’я, робити якісно», — підкреслив Шкіль.
Зокрема, Максим Шкіль поінформував, що загалом «Автострада» почала окремий створювати метробудівний відділ. Та інвестували в нього вже близько 20 мільйонів доларів. Зараз компанія уклала контракти на купівлю прохідницького щита і певних механізмів, це ще близько 25 мільйонів доларів. Тож компанії було б цікаво взяти участь у відбудові ще однієї гілки метро — «Тараса Шевченка-Почайна». Додамо, КМДА ще пів року тому обіцяла почати ремонт на цій ділянці метро, адже там відбувається просідання тунелів. Однак реконструкція так і не почалася.
«Сьогодні компанія не має потрібної завантаженості. Мова не йде про надприбуток, мова йде про виживання. Я був на нашому об’єкті, мості через Десну, питаю робітників: «Хлопці, а підете на метро працювати?». Кажуть, що готові працювати, де скажемо», — розповідає Шкіль.
Інші інфраструктурні проєкти «Автострада» в столиці
Напряму, як і у випадку синьої гілки метро, до Максима Шкіля звернулися і про добудову з’їзду з Подільського моста. І наразі його компанія за власний кошт будує тунель під насипом залізниці і дорогу на вулицю Петра Вершигори. Наразі кінцева сума всього будівництва невідома.
«Замовник повинен видати проєктні рішення, після чого буде розрахунок вартості, кінцева калькуляція. Першу частину тунелю ми вже закінчили, ми перекривали рух однією залізничною колією, зараз рух відновлюється, закривається рух на другій колії. Плануємо дати рух автомобілів до кінця жовтня», — розповів Шкіль.
Проте, як запевняє засновник MS Capital, складається думка, що в замовників зовсім немає плану та проєкту з побудови Подільського мосту, адже все змінюється різко і хаотично.
«У мене склалося враження, що Подільський міст будується без проєкту. Замовник його змінює на ходу, прямо під час будівництва. Громадськість не бачить того проєкту моста, за яким він будується. Усі ці рішення з тунелем і дорогою вздовж трамвайних колій – ситуативні», — повідомив Шкіль.
Оцінка розвитку столиці
Максим Шкіль як один з нині найпродуктивніших підрядників в реалізації інфраструктурних об’єктів в Києві дав оцінку столичній владі.
«Щодо пана Кличка є приклади хороших, якісних проєктів – скляний міст, парк «Наталка». Але є речі, організацію яких я бачу по-іншому. Вважаю, що з точки зору якості будівництва доріг була помилка залучати такі компанії, як генпідрядник Подільського мосту, який не мав робітників і досвіду. Якщо говорити про будівництво метро, то мені здається неправильним давати таке авансування, яке дали «Київметробуду». У нас там контракт взагалі не передбачає авансування», — зауважив Максим Шкіль.
Також бізнесмен вважає, що треба зробити єдину набережну до Конча-Заспи, єдиний стиль забудови міста вздовж берегової лінії Дніпра, рекреаційні зони. У частині інфраструктури Київ має великий потенціал. Однак його розвиток має відбуватися більш системно, з якіснішою роботою зі зрозумілими структурами, з людьми, які мають досвід, бачення та матеріальну базу.
«У нас немає спілкування з паном мером і мені складно оцінити його якості як управлінця. Думаю, у нього є щире бажання, щоб місто розвивалося. Але треба дивитися ширше – на заступників, які там працювали і працюють, на керівників департаментів, на всю команду. Вона має бути фаховою і професійною», — поділився він своєю думкою.
Додамо, що раніше Максим Шкіль виступив з вимогою надати звіт про зібрані кошти на відбудову «Охматдиту». Сам бізнесмен пожертвував 5 мільйонів гривень на відновлення головної дитячої лікарні країни після російської ракетної атаки Охматдит 8 липня.
Читайте також: Очільник «Укренерго» Володимир Кудрицький став заступником голови ради з відновлення «Охматдиту»
Фото: з відкритих джерел
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: