Ексклюзив
Катерина Савіна: інтерв'ю

4 Сер, 14:40

1169

Діти Київщини в надійних і теплих руках: інтерв’ю з гендиректоркою Київської обласної дитлікарні Катериною Савіновою

«Коли почалася повномасштабна війна, було дуже важко. Через проблему з логістикою ми втратили постачальника продуктів, були проблеми з ліками, не вистачало сучасного точного обладнання для проведення оперативних втручань. Тоді поступали дітки з тяжкими осколковими пораненнями з окупованих територій області. І нам підставили плече благодійники, волонтери, багато небайдужих людей», – пригадує жахіття лютого 2022 року кандидатка медичних наук; доцентка кафедри педіатрії, дитячої неврології та медичної реабілітації НУОЗ ім. П. Шупика; Заслужена лікарка України Катерина Савінова.

Катерина Борисівна – за спеціальністю дитячий лікар-невролог, має загальний лікарський стаж – 31 рік, який суцільно пов’язаний з КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня» у Боярці. З березня 2020 року, за результатами конкурсного відбору, обійняла посаду Генерального директора КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня». У великому ексклюзивному інтерв’ю вона люб’язно розказала «Київщині 24/7: чому лікарям треба постійно розвиватися, як їй вдалося повністю застрахувати лікарню від будь-якого блекауту та обладнати укриття операційною, що змінилося з набуттям статусу «надкластерності» та про мрії про «сади здоров’я»…

З чого починалась ваша медична практика та як розвивалась кар’єра?

Родом я із Київщини, з Білої Церкви. І так склалося, що все життя моє пов’язане з Київською областю, за винятком періоду навчання у Вінницькому медичному інституті імені М. Пирогова.

1992 року я прийшла сюди інтерном. Потім працювала дитячим лікарем-неврологом, згодом – заступником головного лікаря з медичних питань, медичним директором. Завдяки своїм наставникам отримала колосальний досвід.

Я вважаю, що людина повинна постійно працювати над собою, отримувати нові знання, особливо це важливо для лікаря. Адже медицина увесь час розвивається, змінюються методики лікування, з’являються різноманітні нові препарати. Саме тому я отримала ступінь кандидата медичних наук, маю звання: доцент кафедри педіатрії, дитячої неврології та медичної реабілітації НУОЗ ім. П. Шупика. Закінчила магістратуру з Публічного управління та адміністрування.  Заслужений лікар України.

У якому стані нині перебуває Київська обласна дитяча лікарня?

На сьогодні лікарня є потужним багатопрофільним високоспеціалізованим сучасним закладом, що відповідає надкластерному рівню надання медичної допомоги та надає  її за  24 профілями.  Попри воєнний стан та складні соціально-економічні умови, наш заклад продовжує динамічно розвиватися. Лише за останній рік у підприємстві запрацювали нові відділення, а саме: екстреної (невідкладної) медичної допомоги з травмпунктом, реабілітаційне з неврологічними ліжками та дитяче психіатричне відділення, центр орфанних захворювань, відділ інфекційного контролю.

Продовжують  стрімко розвиватися ортопедо-травматологічна, комбустіологічна та ендоскопічна служби. Також, ми маємо амбітні плани щодо створення потужних  нейрохірургічної, онкогематологічної  служб та відділення гемодіалізу.

Приємно, що до нас ідуть інтерни. Наразі ми готуємо молоду зміну медичних працівників за такими напрямками – дитяча хірургія та анестезіологія,  педіатрія.

Взагалі реформування медичної галузі, СOVID-19, а потім повномасштабне вторгнення росіян зробило нас усіх, працівників лікарні, сильнішими, згуртованішими і ще професійнішими. З одного боку ми отримали складні виклики, яких не було раніше. А з іншого – на багато речей стали дивитися по-новому, по-іншому. Усі виклики ми навчилися проходити достойно. І я безмежно дякую за це своєму колективу.

Напевно важливо те, що ми ніколи не опускаємо руки. Під час перебоїв зі світлом, теплом і водою, у зв’язку із обстрілами українських ТЕЦ, ми швидко шукали альтернативу. І сьогодні я можу сказати, що, за потреби, лікарня  може повністю працювати автономно. Ми маємо власну свердловину, кисневу станцію, резервні  джерела енергопостачання.

Для мене, як для генерального директора лікарні, дуже важлива якість надання медичних послуг. Звичайно, не все поки що вдається, але ми невпинно над цим працюємо. Тому, для цього прийнята Політика у сфері якості КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня», відповідно розроблено і впроваджено Систему контролю якості надання медичної допомоги. Лікарня сертифікована відповідно до вимог ДСТУ ISO 9001:2015 «Система управління якістю. Вимоги» та ДСТУ EN 15224:2019 (EN 15224:2016, ІDТ) «Системи управління якістю. EN ISO 9001:2015 у сфері охорони здоров’я» (далі ISO 9001 та ДСТУ EN 15224:2019).

Робота нашої клініко-діагностичної лабораторії теж організована відповідно до ДСТУ ISO 10012-2005 «Вимоги до процесу вимірювання та вимірювального обладнання». У 2020 році було проведено зовнішній аудит системи керування вимірюваннями за визначеннями відповідно до проведення вимірювань в рамках української системи добровільного оцінювання стану вимірювань на відповідність. Це є запорукою подальшої об’єктивності діагностичного та лікувального процесу.

За якими напрямками функціонує медичний заклад? На чому спеціалізується головним чином?

Ліжковий фонд становить 335 ліжок. Як я вже говорила,  медична допомога забезпечується за 24 профілями: неврологічним, реабілітаційним, кардіологічним, імунологічним, алергологічним, дитячої соматики, пульмонологічним, ендокринологічним, гастроентерологічним, нефрологічним, хірургічним та нейрохірургічним, гнійної та неонатальної хірургії, торакально хірургічним, опіковим, урологічним, травматологічним, ортопедичним, офтальмологічним, отоларингологічним. Є інфекційний та дерматологічний напрямки. В лікарні діє хоспіс та відділення дитячої психіатрії. Один із надважливих напрямків – виходжування недоношених діток та новонароджених з патологією.

Також функціонують Центр орфанних захворювань та Кабінет катамнестичного спостереження за глибоко недоношеними дітьми в поліклінічному відділенні.

Цьогоріч КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня» заключила договори з НСЗУ за 16 пакетами медичних послуг.

Хто координує процес надання допомоги лікарні?

Процес  надання допомоги пацієнтам лікарнею координує опікунська рада  КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня». До її складу ввійшли високоповажні громадські діячі, є представник духовенства Боярської громади, завідувач провідної кафедри педіатрії тощо.

Серед основних завдань Опікунської ради – надання допомоги керівництву закладу у виконанні покладених на нього функцій щодо надання висококваліфікованої високоспеціалізованої медичної допомоги дітям віком від 0 до 17 років та сприяння забезпеченню реалізації прав дітей – пацієнтів, дітей з інвалідністю на отримання медичних послуг в лікарні у межах наявного фінансування і ресурсів.

Якої медичної апаратури зараз не вистачає лікарні?

За останні кілька років лікарня отримала значну кількість сучасного медичного обладнання міжнародного рівня. Це УЗД-апарати експертного класу, апарати штучної вентиляції легень, киснева станція, мобільна рентген-система: цифрова С-арка для травматологічних та хірургічних втручань, цифровий стаціонарний апарат для рентгенографії та флюороскопії на три робочих місця, лапароскоп, аналізатор ПЛР та інші аналізатори для лабораторії.  Усе це дало змогу значно покращити надання медичної допомоги нашим маленьким та юним пацієнтам – мешканцям області і внутрішньо переміщеним особам. Чимало з цього придбано коштом обласного бюджету. За цю допомогу я дякую і Київській обласній раді та обласним депутатам, і Київській обласній державній адміністрації з Департаментом охорони здоров’я КОДА. Дещо було передано завдяки МОЗ та народному депутату Олександру Горобцю. І звичайно, хорошу підтримку ми маємо від благодійників.

На сьогодні  лікарня отримала статус надкластерного рівня надання медичної допомоги дитячому населенню. І деякі відділення потребують дооснащення, а саме: діагностичним обладнанням – треба апарати МРТ та КТ і т. д., обладнанням для реабілітації та неврологічної служби,  дооснащення потребують і ортопедотравматологічна, отоларингологічна, нейрохірургічна та офтальмологічна служби. Є необхідність у  ендоскопічній апаратурі для новонароджених та дітей першого року життя.

Що змінилося за той час, відколи лікарня набула статусу надкластерної?

Надкластерний – це рівень високоспеціалізованої медичної допомоги. І завдання таких лікарень – надати кожному пацієнту найширший спектр послуг у найбільш складних чи рідкісних випадках захворювань населення всього госпітального округу за напрямами медичного обслуговування відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Є вимоги до надкластерних закладів охорони здоров’я, а тому попередньо ми провели внутрішній аудит щодо відповідності цим вимогам. Розробили план стратегічного розвитку підприємства на період 2023–2025 роки.

Для надання якісних і сучасних послуг потрібні кваліфіковані медики. Ми не є виключенням і теж відчуваємо в певних напрямках кадровий голод. Тому, шукаємо фахівців за окремими спеціальностями, підвищуємо кваліфікацію своїх медичних спеціалістів, маємо інтернів, які планують залишитися у нас. Словом, активно працюємо над цим питанням. Відшуковуємо й  можливості щодо покращення матеріально-технічної бази лікарні і додаткового фінансування із залученням українських та міжнародних громадських організацій, фондів, донорів. Працюємо за грантовими програмами.

Не за горами опалювальний сезон. Чи готова лікарня до нього та можливих відключень світла?

Ми завжди завчасно готуємось до опалювального сезону, у лікарні діє угода з ТОВ «ЛІГРЕТЕНЕРГОКИЇВ», яке надає послуги з опалення та гарячого водопостачання. І на випадок можливих відключень електроенергії маємо для цього резервні дизель генератори.

У лікарні оновлені відділення. Чи враховано при ремонті питання безбар’єрності? Що змінилося для дітей та батьків з особливими потребами?

Звичайно. Ми оновили старі приміщення  та відділення, врахувавши всі вимоги безбар’єрності.  У нових – це було закладено  одразу в проєктах. Усі лікувальні корпуси обладнанні пандусами та електропідйомниками і є доступними для пацієнтів з особливими потребами.

Укриття лікарні достатньо обладнані для тривалого перебування дітей? Також пацієнтів із реанімації.  Чого,  можливо,  для цього не вистачає?

Одне з укриттів ми власними силами облаштували ще з перших днів повномасштабного вторгнення. Розташоване воно у напівпідвальному приміщенні харчоблоку. Укриття забезпечене стаціонарним  водопостачанням, електроенергією, є необхідні запаси води та їжі. Крім того, там обладнано операційну з травмпунктом та палату інтенсивної терапії, забезпечену киснем.

Дуже хочеться зробити протирадіаційне укриття під основним корпусом, яке наразі потребує капітального ремонту, однак є проблема з коштами.

Хто надає допомогу  лікарні?

Знаєте, коли почалася повномасштабна війна, було дуже важко. Через проблему з логістикою ми втратили постачальника продуктів, були проблеми з ліками, не вистачало сучасного точного обладнання для проведення оперативних втручань. Тоді поступали дітки з тяжкими осколковими пораненнями з окупованих територій області. І нам підставили плече благодійники, волонтери, багато небайдужих людей. Допомагали кожен, хто чим міг.  На постійній основі нас підтримують  БФ «Твоя опора», Товариство Червоного Хреста в Київській області, БО «Благодійний фонд» «Волонтерський рух», БФ «Фундація добрих справ», МБФ «Надійний тил», МФ «Відродження», ГС «Спілка аграріїв Київщини», «Київхліб».

З нами співпрацюють благодійні фонди: «Орфанні синиці», «Ми з України, «Ми SUPER герої»,  «Свічадо»,  ТОВ «БІЛОЦЕРКІВхлібопродукт»,  ПАТ «КАГМА», ТОВ «ЯСЕНСВІТ», ПРАТ «Обухівський молокозавод», ПСП «Амарант Агро» та інші благочинні організації і фонди, міжнародні партнери, зокрема, ЮНІСЕФ. Допомагають і деякі місцеві та обласні депутати, керівництво Київської обласної ради Ярослав Добрянський та Тетяна Семенова.

Особливо хочу відзначити радницю патронатної служби голови КОВА, громадську діячку, засновницю ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ». Приірпіння» Віолетту Дворнікову – вона надзвичайна і дуже нам допомагає. За сприянням пані Віолетти відбувся дружній візит до нашої лікарні делегації з Італії. До нас завітали благодійники, бізнесмени, актори та музиканти. А нещодавно, до Дня медичного працівника, від Віолетти Дворнікової та БФ «Фундація добрих справ» заклад отримав медичну апаратуру для відділення реабілітації і відділення анестезіології та інтенсивної терапії, а також дитячі набори та засоби гігієни. Узагалі за сприяння Віолетти здійснюється багато різних ініціатив в лікарні для покращення умов надання медичної допомоги. Наприклад, завдяки пані Дворніковій 2022 року організація «Лікарі без кордонів» передала нашій лікарні обладнання на суму понад 150 тис. грн., а саме: безтіньову операційну лампу (світло медичне 500/500 LED),  бідистилятор електричний типу БЕ-4 та ультразвукову ванну SKYMEN.

Також у співпраці з нею найближчим часом ми готуємо нові надзвичайні об’єкти та локації. Презентації анонсуємо згодом.

Якщо когось не назвала, прошу вибачення і, будь ласка, не ображайтеся. Ми безмірно вдячні кожному за чуйність, добро та неймовірну підтримку. Колектив нашої лікарні відповідає за найдорожче – життя і здоров’я дітей, тому кожна допомога: обладнання, антисептики, предмети особистої гігієни, продукти харчування для нас безцінні.

Усі ми травмовані війною і в цьому контексті особливої актуальності набуває питання створення «Садів здоров’я» ( Це підтверджений метод терапії, який допомагає людям справитись з психологічними тривогами, стресами і чудово сприяє одужанню хворих з різними недугам. Ця практика успішно використовується у Великобританії, Японії та інших розвинених країнах). Чи є така перспектива у вашій лікарні? Як, на вашу думку, вони сприятимуть реабілітації хворих?

Є в нас така велична ідея, і вона знову ж таки завдяки допомозі Віолетти має всі шанси на втілення. На практиці заняття ландшафтною арт-терапією можуть включати різні варіанти роботи з візуально-пластичними формами, простором та розташованими в ньому природними й техногенними об’єктами.

Створення ж «садів здоров’я» сприятиме покращенню і фізичного, і психічного здоров’я пацієнтів та відвідувачів лікарні. Це допомагатиме і в покращені реабілітації з ураженням центральної нервової системи, опорно-рухового апарату  та психічними розладами. Тому, проєкт дуже дуже потрібний і цікавий для нас.

Нагадаємо, нещодавно ми повідомляли, що Київська обласна дитяча лікарня отримала від благодійників медичне обладнання та іншу гуманітарну допомогу. Організували допомогу Віолетта Дворнікова, радниця патронатної служби голови КОВА, громадська діячка, засновниця ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ». Приірпіння» та Надія Філімонова-Скрипка, засновниця та очільниця Благодійного фонду «Фундація добрих справ».

Авторка: Аня Алляйн.

Фото: Катерина Савіна.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.