Ексклюзив
Діти не зможуть розпочати навчання у відбудованому ліцеї у Бородянці, поки об’єкт не здадуть в експлуатацію, — управління освіти Бородянки

25 Кві, 18:00

358

Діти не можуть навчатися у відбудованому ліцеї Бородянки, бо об’єкт ще не здали повністю в експлуатацію, — місцевий відділ освіти

Внаслідок злочинів рф частково або ж повністю зруйновані школи, ліцеї, дитсадки. Наразі на деокупованих територіях їх відбудовують. Так, одну зі зруйнованих шкіл у Бородянці – ліцей №1 – взялася відновити Литва. Заклад вже не просто відбудували, а й з нуля звели сучасне укриття. На знак подяки місцева влада навіть перейменувала його і тепер це — Литовсько-український ліцей №1. 

Але розгорівся конфлікт. Після того, як у березні 2024 року відбудований заклад презентували делегації з Литви, почала з’являтися суперечлива інформація про відкриття закладу. Розбіжність інформації схвилювала батьків учнів закладу, тож на їхнє прохання провели збори, щоб все ж дізнатись чітку дату повернення дітей до Литовсько-українського ліцею №1. На зборах були присутні перший заступник Бородянського селищного голови Дмитро Негреша, начальник відділу освіти Бородянської селищної ради Наталія Новікова та заступник селищного голови з гуманітарних питань Сергій Клевчук.

Щодо дати повернення дітей до закладу освіти, вони не відповіли. Але всі помітили навмисне затягування процесу, адже спершу була дата 20 жовтня 2023 року, потім 15 листопада 2023 року, а згодом січень 2024 року. Та вже закінчується квітень, а заклад досі порожній. Директорка закладу Інна Романюк разом з батьками учнів висловили свою позицію. Вони стверджують, що у Литовсько-українському ліцеї №1 штучно відтерміновують навчальний процес.

Батьки учнів ліцею написали колективне звернення до Офісу Президента, до Міністерства освіти і науки, до освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, в якому висловили свою  недовіру до місцевої влади та керівника відділу освіти, а також щодо їхньої бездіяльності та навмисного затягування початку навчального процесу. Учні, педагоги та адміністрація сподіваються, що в травні діти таки зможуть вийти на навчання до ліцею.

Батьки стурбовані тим, що їхні діти навчаються в іншому закладі та ходять на навчання в другу зміну. Вони кажуть, що діти стомлені й окрім навчання в іншому ліцеї не можуть ходити на додаткові заняття, гуртки, спортивні секції, оскільки приходять додому о п’ятій вечора, а подекуди й о шостій годині вечора. За відтермінуванням початку навчального процесу батьки бачать навмисне і штучне затягування процесу.

Влада селища та представники відділу освіти казали, що без завершення благоустрою біля ліцею, навчальний процес не можна розпочати. Проте батьки знайшли відповідну постанову Кабінету Міністрів України, в якій чітко зазначено, що на період воєнного стану роботи з благоустрою можуть виконуватись і під час навчання. Але в акті треба вказати чітку дату завершення робіт з благоустрою.

Журналісти «Київщина 24/7» зв’язались з керівницею відділу освіти Бородянської селищної ради Наталією Новіковою, щоб з’ясувати чому діти досі не навчаються у ліцеї та чи відома дата початку навчання у закладі.

Керівниця відділу освіти Бородянської селищної ради Наталія Новікова наголосила, що Литовсько-український ліцей №1 ще повністю не відновлений. Зараз в ліцеї тільки завершуються будівельні та ремонті роботи.

«Є підписання актів виконаних робіт, усі роботи мають здати на перевірку технагляду, який перевіряє якість та обсяг виконаних робіт, що також займає певний час. Зараз підрядна організація закінчує здачу об’єкта під акти виконаних робіт технагляду, і потім нам передає виконавчу документацію з усіма підписами для того, щоб ми їх подали в систему. Основне це те, що заклад ще не введений в експлуатацію», – зазначила Наталія Новікова.

У січні 2023 року відділ освіти Бородянської селищної ради брав дозвіл на початок виконання робіт у ліцеї, тепер про завершення робіт також має бути відповідний сертифікат. Документ відділ освіти отримає тоді, коли до системи завантажать виконавчу документацію, що свідчить про те, що всі роботи виконані належним чином і у закладі повністю завершили ремонтні та будівельні роботи.

«Ці документи мають підписати проєктанти, підрядники, технагляд, тільки тоді ми зможемо отримати сертифікат про завершення робіт у ліцеї. Після цього створюється комісія, також виїжджає комісія Державної інспекції архітектури та містобудування України й оглядає об’єкт. Це є невіддільною частиною від усього загального процесу. Наразі ми не можемо подати на завершення робіт, адже відсутня виконавча документація.

Зазначу, що об’єкт складається з декількох будівель, це сам заклад освіти, в якому відбувається реконструкція, і зведене бомбосховище. Ці дві будівлі треба здати в експлуатацію як єдиний об’єкт. За будівництво бомбосховища відповідав один підрядник, а за реконструкцію закладу освіти – інший. Так вирішила Литовська Республіка. Вони самостійно проводили тендер та обирали підрядників. І саме Литовська Республіка є замовником робіт у ліцеї, а не відділ освіти. За договором відділ освіти Бородянської селищної ради є бенефіціаром. Оскільки замовник це Литовська Республіка і вони не є резидентами нашої країни, а відділ освіти є балансоутримувачем об’єкта, то дозвіл на виконання робіт брали ми», – розповідає Наталія Новікова.

Навколо будівлі Литовського-українського ліцею №1 тривають будівельні процеси та роботи з благоустрою. Оскільки вже другий тиждень спостерігається несприятлива погода для виконання робіт на вулиці, то процес затримується. Окрім того, ще триває процес здачі робіт у самій будівлі закладу освіти.

«У самій будівлі здаються ще роботи з внутрішнього електропостачання, з вентиляції приміщень, із зовнішньої каналізації (які взагалі ще не здані) та фасадні роботи. Це саме ті роботи, які впливають на повноцінну здачу об’єкта. Продовжується здача робіт у слабострумних мережах, з оздоблення вхідної групи та на пожежних драбинах. Якщо взяти будівлю бомбосховища, то з 10 актів здано наразі лише п’ять», – каже Наталія Новікова.

Зазначимо, що у березні на сайті Бородянської селищної ради  з’явився проєкт рішення про позбавлення Литовсько-українського ліцею №1 фінансової автономії. І це обурило адміністрацію закладу та батьків учнів. Як стало відомо, це відбулося на підставі листа відділу освіту Бородянської селищної ради від 5 березня.

Ми запитали у керівниці відділу освіти Бородянської селищної ради Наталії  Новікової, чому ж виникло питання про зміну форми фінансового управління?

«Питання про позбавлення фінансової автономії ліцею не виникало, йшлося про переведення на обслуговування централізованої бухгалтерії. Тому що протягом року директор закладу, який перебуває на фінансовій автономії, Інна Романюк мала б брати активу участь у відбудові закладу. Проте вона постійно казала, що закладу немає і вона нічого не буде робити. Директорка, можна сказати, самоусунулась від процесу. Але ми розуміємо, що від процесу відбудови не можна відсторонюватись. Адже кому, як не директору, треба знати, який колір стіни має бути, який матеріал обрати, які деталі додати. Таким чином виник такий нюанс, що в процесі робіт не сподобалась стіна і її переробляли, точніше підрядник вимушений був переробити весь поверх. Тому виникло питання, що директор не допомагає у відновленні закладу, а навпаки затягує процес відбудови закладу», – розповідає Наталія Новікова.

За словами Наталії Новікової, директорка ліцею Інна Романюк не бере слухавки й вся комунікація з нею відбувається у формі листів, а зараз вона у лікарняній відпустці.

«16 квітня приїжджала делегація з Литви. Ми з ними цілий день перебували на об’єкті, дивились як триває процес відбудови. Але того ж дня директорки не було на зустрічі. Вона пішла на лікарняний. Додам, що напередодні їхнього візиту була онлайн-зустріч з литовцями. Інна Романюк була присутня на ній і була повідомлена про їхній візит. Втім, вона послалася на хворобу і пішла на лікарняний», – додала Наталія Новікова.

Батьки ліцеїстів сподіваються, що діти зможуть завершити 2024 навчальний рік у відбудованому Литовсько-українському ліцеї №1. Керівниця відділу освіти Бородянської селищної ради Наталія Новікова каже, що початок навчального процесу залежить від здачі об’єкта.

«Однозначно сказати чи діти почнуть навчатись в ліцеї вже 1 травня, чи аж з 1 вересня – не можу. Початок навчального процесу залежить від здачі об’єкта. Пройти етап технагляду дуже важливо, адже саме після його підпису ми матимемо вже всі документи. Скажу, що з підрядниками й з технаглядом ми в комунікації постійно. Підрядник здає роботи, якщо є зауваження, тоді вони виконують все належно. Процес відновлення і здачі об’єкта відбувається постійно, він не стоїть на місці. Як тільки у відділі освіти буде весь необхідний пакет документів з виконавчою документацією і ми завантажимо це все у систему, тільки тоді зможемо спрогнозувати, коли роботи будуть виконані до кінця», – підкреслила Наталія Новікова.

Журналісти «Київщина 24/7» поспілкувались з усіма сторонами конфлікту і надалі стежитимуть за ситуацією навколо відбудованого Литовсько-українського ліцею №1.