Ексклюзив
«Дітям потрібна любов»: патронатна вихователька з Київщини розповіла, як патронат змінює життя дітей і дорослих

6 Бер, 18:00

291

«Дітям потрібна любов»: патронатна вихователька з Київщини розповіла, як патронат змінює життя дітей і дорослих

У 2024 році на Київщині продовжила зростати кількість патронатних сімей. З’явилося 7 нових родин і тепер загалом 21 патронатна сім’я забезпечує виховання 42 дітей. Про це на початку 2025 року повідомили у Київській ОДА (ОВА).

Патронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування дитини у сім’ю, де термін перебування дитини не може перевищувати трьох місяців. У чому особливість такого піклування про потребуючих дітей?  Патронатна вихователька з Київщини розповіла, як патронат змінює життя дітей і дорослих. 

«Відчуваю, що можу допомогти, навчити, вкласти всю себе і побачити результат».

Так про своє рішення стати патронатною вихователькою розповідає Тетяна з міста Тараща на Київщині. Жінка буквально вимріяла для себе цей статус, оскільки прагнула до нього чотири роки.

Перешкодою було те, що взяти собі у помічники можна було тільки членів сім’ї, а Тетяна — розлучена. Довелося відкласти мрію та поїхати за кордон на роботу.

Та от у травні 2024 року Уряд вніс зміни до Постанови про патронат. Патронатним вихователям дозволили мати помічника не лише з кола родини, а й будь-яку іншу людину.

Уже за місяць, допрацювавши контракт у Польщі, Тетяна повернулася додому. Пройшла навчання і в листопаді 2024 року стала патронатною вихователькою. Собі в помічниці взяла дружину брата.

«Важливо показати дітям, що можна мати справжню сім’ю і бути щасливим»

Тетяна Остренко разом із помічницею виховують чотирьох дітей від 1 до 8 років: трьох дівчаток і хлопчика. Перший час головним страхом жінки було те, що малеча сумуватиме за домом.

«Я розумію, як це, тому що сама була далеко від дому. Хоч я вже і доросла, але коли хотіла додому, то тут вже сліз не було куди дівати», — із сумом згадує Тетяна.

Адаптацію діти в тимчасовій родині пройшли добре. Зараз старші дівчата ходять до школи та дитячого садочка, спілкуються з однолітками. Але з певними страхами поки що не вдається впоратися.

«Вони бояться дитячого будинку. Коли ми їхали до садочка, діти з острахом думали, що я везу їх туди», — розповідає патронатна вихователька.

«Мені з ними не важко. Навпаки, я зрозуміла, що це гарна можливість не лише їм допомогти, але і в собі розібратися. Мені, наприклад, не жаль, що вони розмалювали мені стіни вдома, натомість я змогла пояснити, що так робити не можна і тепер дівчата цього не роблять. Тобто, я можу їм реально допомогти і чогось навчити», — тішиться Тетяна.

Тетяна переконана, що розвивати патронат в Україні дуже важливо, адже це вберігає дітей від інтернатів. Як приклад наводить свого найменшого вихованця — Сергійка, якого вона забрала з будинку дитини у віці 10 місяців. Жінка каже, що таким малюкам особливо потрібен догляд і любов. Але останнього він не отримував взагалі. Тетяна припускає, що хлопчика на ім’я навіть ніхто не називав, адже перший час він не відгукувався. Лише згодом почав реагувати, коли до нього звертаються.

«А от зараз вони в сім’ї. На свята ми разом готували. Я їм розповідала і про кутю, і про традиції, і про Санта-Клауса. Тут більше можна дати дитині. Показати, що можна мати справжню сім’ю і бути щасливим», — говорить Тетяна.

Усім, хто задумується над тим, щоб реалізуватися через допомогу дітям, вона радить не боятися і нікого не слухати.

«Мені говорили: «Та навіщо це тобі?», «Ти знаєш, що ті діти тобі у хаті нароблять?» Але я не розумію, що такого вони можуть зробити? Це ж діти і їм потрібна любов», — переконана жінка.

Розвиток патронату на Київщині: цифри і тенденції

Нині у Київській області працює 21 патронатна сім’я. У них виховується 34 дитини. Новостворених у 2024 році — 7 патронатних сімей. Ще 2 пари кандидатів у вихователі та помічники — у процесі навчання.

Зокрема, у Таращанській громаді, окрім родини Тетяни, працює ще одна патронатна сім’я.

Координаторка проєкту в Київській області «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» Лариса Колдашова зазначає, що є позитивна тенденція: якщо на початку 2024 року на Київщині було 15 патронатних сімей, то сьогодні — 21.

У регіоні проводиться активна робота з популяризації послуги патронату. Тільки минулого року відбулося 15 різних заходів: клуб патронатного вихователя, «Жива книга», інформаційні заходи у громадах тощо.

Станом на кінець січня в Україні працює 454 патронатні родини, під тимчасовим прихистком яких перебувають 912 дітей. Діти отримують тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію в родині патронатного вихователя. Дитина перебуває там, доки її біологічні батьки за підтримки соціальних працівників долають складні життєві обставини, або на період пошуку нової сім’ї (для усиновлення, опіки чи піклування).  Очікується, що завдяки проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», який триватиме півтора року з лютого 2024-го, кількість патронатних сімей в Україні зросте до 500.

Щоб стати патронатним вихователем, необхідно: 

  • звернутися до служби у справах дітей своєї територіальної громади;
  • подати заяву про намір стати патронатним вихователем та необхідні документи;
  • пройти співбесіду та отримати направлення на навчання;
  • за результатами навчання отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату;
  • укласти договір з органом опіки та піклування.

Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно ЮНІСЕФ, Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, за фінансової підтримки Представництва ЄС в Україні та Австрійської Агенції Розвитку (ADA).

Читайте також: За два місяці 2025 року Київщина спрямувала 347 мільйонів гривень на підтримку військових

Фото:

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.