
26 Кві, 19:19
1011
Українцям показали тизер документального фільму про Чорнобиль
У день 36-ї річниці Чорнобильської трагедії вийшов тизер фільму «Що, якби ЦЕ сталося знову?». Він присвячений окупації атомної електростанції та проблемам світової ядерної безпеки у майбутньому.
Все почалося з того, що організація Women in Nuclear (WiN) Ukraine запросила очевидців окупації та еспертів обговорити важливі питання. Під час цих дискусій народилася ідея зйомок документального фільму, присвяченого Чорнобилю, війні в Україні та ядерній безпеці.
Чорнобильська АЕС була окупована з 24 лютого по 31 березня. За цей час персонал працював під постійним тиском, поряд були обстріли і підриви боєприпасів, у Зоні відчуження були пожежі, електростанція залишалася без живлення.
«Щоб зрозуміти, яким міг бути масштаб нової [можливої] аварії — порівняйте: у 86-му році вибухнув один реактор на Чорнобильській АЕС. Там знаходилось 200 тонн палива. А в сховищі відпрацьованого ядерного палива зараз знаходиться 2 500 тонн палива», — коментує Юрій Шибецький, кандидат геологічних наук, старший науковий співробітник Державної установи «Науковий центр радіогідрогеоекологічних полігонних досліджень НАН України».
Цей фільм — серія інтерв’ю з експертами. Вони поділилися думками щодо нещодавніх подій та прогнозами розвитку ситуації. Інтерв’ю гостей вийшли змістовними та емоційними: саме тому організатори вирішили покласти їх в основу документального фільму.[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Mwo76tx4fNE[/embedyt]
«Ми працюємо на інформаційному просторі і є свого роду дипломатами у так званому міжнародному ядерному співтоваристві… Даний проєкт закладе основу для іншого, ще більшого проєкту, про який ми зможемо розповісти вам трохи згодом… Ми повинні розповідати світові правду усіма доступними способами та вимагати від інших держав дотримання принципів ядерної та радіаційної безпеки та запобігання ядерному тероризму, адже ми всі (принаймні, адекватна частина людства) хочемо одного — жити у безпеці та мирі!» — зауважила у коментарі виданню «Київщина 24/7» президент WiN Ukraine Маргарита Раєць.
Спеціально для редакції «Київщина 24/7» один з учасників проєкту відповів на питання, як довго протрималася би АЕС у разі настання кризової ситуації.
«Найбільш вразливими є такі об’єкти як станція, сховище відпрацьованого ядерного палива, об’єкт Укриття — ті системи, які є активними. Вони потребують перш за все електропостачання та присутності персоналу», — відповів Юрій Шибецький.
За словами експерта, коли на станції зникло електропостачання, то запас роботи генераторів був приблизно 3 доби: 72 години. Якби протягом цих трьох діб не відновили електропостачання, наслідки могли б бути досить серйозними, особливо в басейновому сховищі відпрацьованого ядерного палива.
«Тобто, ресурс стійкості таких об’єктів, де використовують активні системи забезпечення безпеки, — не дуже великий. Ще треба розуміти, що якщо люди, які там працюють, знаходяться у постійному стресі, зростає можливість помилки» — підкреслив Юрий Шибецький.
Прем’єру повної версії фільму обіцяють зовсім скоро. Нагадаємо, що Women in Nuclear (WiN) Ukraine – національне представництво всесвітньої глобальної мережі Women in Nuclear Global. Основною місією організації є розвиток та підтримка всебічного співробітництва між жінками та чоловіками в атомній сфері, обмін інформацією, знаннями й професійним досвідом, нарощування наукового потенціалу жінок-професіоналок.
Поділитися новиною: