
13 Лип, 18:57
546
Довів, що гуманітарій може розбиратися в точних науках: інтерв’ю з «Клятим раціоналістом» Артемом Албулом
Його відео на YouTube збирають понад 13 мільйонів переглядів, а українськомовний контент він знімав ще до того, як це стало мейнстримом.
Клятий раціоналіст розповів журналістці «Київщини 24/7» про своє ставлення до мовного питання та співпрацю з російськомовними блогерами.
«Клятий раціоналіст» — це українськомовний YouTube-канал на науково-популярну тему, автором та ведучим якого є Артем Албул. На каналі розміщуються відео, які спростовують загальновідомі міфи, розповідають про останні винаходи та дослідження і популяризують науковий підхід та раціоналізм. У рейтингу українськомовних каналів від Manifest «Клятий раціоналіст» посідає 76 місце, обганяючи переможців «Євробачення» гурт Go_A та суспільно-культурний проєкт Ukraїner.
Вести свій канал українською — принципова позиція Артема, хоча він живе в Миколаєві, мешканці якого здебільшого розмовляють російською. Проте термін «російськомовний» Артем не хоче вживати щодо свого міста. Він активно підтримує обмеження російської музики та літератури.
«Я б не називав Миколаїв російськомовним містом. Я надаю перевагу терміну «зросійщене місто», так коректніше. Але мовне питання завжди на часі. Від поточних умов можуть змінюватися способи українізації, але її актуальність безсумнівна. Від обмеження поширення російської музики ми нічого вартісного не втратимо. А величезна кількість російської літератури в шкільній програмі — спадок колоніальної політики, а не ознака її геніальності. Тому я цілком за деколонізацію в цих та інших сферах».
За освітою Артем — філолог. Своїм прикладом він розвіює стереотип, що гуманітарії не розбираються в точних науках. Щоправда, на своєму каналі він звик руйнувати міфи у різних галузях науки. Змінювати свій напрямок діяльності блогер поки не планує.
«Моїм улюбленим форматом як науково-популярного блогера було розповідати про щось звичне і на перший погляд нецікаве з наукової перспективи. Повномасштабна війна, звісно, відсунула такий контент щонайменше в моїй власній ієрархії. Тепер хочеться робити відео з елементами контрпропаганди. Також дуже зріс попит на різноманітні експлейнери — матеріали, які пояснюють якій актуальні концепції, події та ін. Але якщо робити такі випуски із звичним для мене науковим підходом, то це займає чимало часу, і актуальність запиту втрачається. Тому такі потреби краще закривають текстові матеріали від колег, я ж більше концентруюсь на контенті, який буде актуальним довше».
На тлі повномасштабного вторгнення запит на український продукт зріс. Особливим попитом користуються відео, густо прикрашені русофобією. Поєднати цей тренд із науково-популярним жанром реально, вважає Артем. Проте і чистий наукпоп все одно потрібний користувачу, оскільки аудиторія ним цікавиться навіть сьогодні. Як і завжди, Артем намагається підлаштовувати теми контенту до актуальних подій. Тому останні його етери були про мавпячу віспу, донорство крові та «передбачення» війни астрологами.
Об’єднавшись із блогером Віталієм Шевчуком, який є автором каналу «Цікава наука», та волонтерами, Клятий раціоналіст допомагає збирати кошти на техніку для ЗСУ. З російськомовними колегами Артем не співпрацює від початку своєї роботи.
«Я за весь час своєї блогерської діяльності не мав ніяких контактів з російськомовними блогерами з українським паспортом. Але знаю, що багато таких зараз перейшли на українську, що однозначно добре. Краще пізно, ніж ніколи. Але говорячи, наприклад, про інформаційну або якусь іншу підтримку, я оберу тих, хто початково робив українською».
Клятий раціоналіст також співпрацював із українським письменником Максом Кідруком. Так, письменник з’являвся на каналі Артема в якості гостя, а Артем був голосовим актором в озвученні трейлера книжки Максима «Доки світло не згасне назавжди». Через постійні артилерійські та ракетні удари у рідному для Артема Миколаєві свою блогерську діяльність він продовжує з Рівного, в якому також мешкає Кідрук. Про майбутню кооперацію блогер не розповідає, коментуючи лаконічним «все може бути».
Авторка: Юля Галда.
Поділитися новиною: