пластикові касети для розсади

1 Гру, 09:20

287

ДП «Ліси України» закупило майже 200 тисяч пластикових касет для розсади за понад 30 млн грн у підставної компанії: на що реально підуть гроші?

Вирубка лісів — одна з найбільших екологічних проблем сучасності. Загалом з 2001 по 2019 рік Україна втратила 1 млн га деревного покриву, в основному через вирубку. Київщина (91,7 тис. га) посідає третє місце за втратою дерев, перше місце належить Житомирщині (187 тис. га), друге та четверте — Рівненщині (141 тис. га) та Волині (91,1 тис. га) відповідно.

Веденням лісового господарства, охороною, захистом, раціональним використанням та відтворенням лісів в Україні опікується ДП «Ліси України». На сайті підприємства така краса, що аж око милується: і ліси насаджують, і державні проєкти реалізовують, і про екологію дбають, і кошти економлять. Та чи так все насправді?

Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» за листопад 2023 року провело в електронній системі публічних закупівель Prozorro 6 великих тендерів загальною вартістю понад 121,5 мільйона гривень. Складається враження, ніби підприємство не купляло нічого роками, а тут, саме на початку опалювального сезону, в останній місяць осені, коли усі гроші варто було б спрямувати якщо не на ЗСУ, то хоча б на укріплення енергосистеми України, вирішило закупитися.

Але ж ні, виявляється такі ж суми були витрачені й у жовтні, і у вересні, і у серпні. Кожного місяця господарське підприємство «Ліси України» робить закупки на сотні мільйонів!

На що «Ліси України» витратили такі кошти?

Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» провело 2 тендери на загальну суму 40,2 мільйона гривень на закупівлю пластикових касет для розсади. 38,8 мільйона гривень було витрачено на телескопічні навантажувачі. За 28,2 мільйона гривень купили 20 легкових автомобілів, а потім шини до них за 1,3 мільйона. Ну і врешті найменшу суму — 13 мільйонів гривень — було витрачено на комплекси по переробці шишок та насіння.

Насправді питання викликають усі тендери, але найбільш «сумнівними» є тендери на закупівлю пластикових касет, яких у підприємства «Ліси України» мало б бути вже на пів життя вперед.

Пластикові касети

Отож, 26 жовтня на Prozorro з’являється черговий тендер на закупівлю 99 000 пластикових касет для розсади за 22 495 782,91 грн. За тиждень, 2 листопада, ДП «Ліси України» вирішують, що цього мало, і закуповують ще 85 000 таких касет за 17 705 648,38 грн.

В обох випадках товари мали доставити до квітня 2024 року. Оплатити пластикові касети замовник має протягом 10 робочих днів після поставки товарів.

Що не так із тендерною документацією?

В обох закупівлях предметом закупівлі є пластикові касети трьох різних типів. У Додатку 2 до тендерної документації чітко визначені характеристики кожного типу товару. Наразі жоден еквівалент касет з такими характеристиками не виготовляється в Україні, отже вони в будь-якому випадку повинні бути імпортовані, а оплату виробнику за предмет закупівлі необхідно виконати в іноземній валюті. При цьому, у тендерній документації чітко зазначено, що учасник закупівлі має вказати свою ціну у гривнях.

Таким чином, постає питання: що робити за умови падіння/росту курсу іноземної валюти? У такому разі учасник закупівлі ставить ціну товару з урахуванням можливої інфляції, а якщо курс не змінюється, гроші йдуть «в кишеню»? Чи діляться між учасником і замовником?

Ще один важливий момент полягає в тому, що усі типи касет потрібно поставити одним лотом. За умови, що аналогів виробництва всіх трьох видів касет немає, учасником закупівлі може бути лише монополія.

Підсумуємо: брати участь у тендері може лише монополія, що співпрацює з іноземною компанією-виробником пластикових касет, аналогів яким немає в Україні. Це створює дискримінаційні умови закупівлі для інших можливих учасників тендеру, а отже є незаконним.

До того ж дуже цікаво, що звичайні українські пластикові касети ДП «Ліси України» не підходять, їм потрібні тільки іноземні. Наші бабусі розсаду у пластикових стаканчиках вирощують, а тут аж такі критерії…

Переможець тендеру

Переможцем обох тендерів стало Товариство з обмеженою відповідальністю «Лігна Україна». Усі пластикові касети, що замовляли у двох тендерах, компанія зголосилася поставити за 31,2 мільйона гривень.

ТОВ «Лігна Україна» працює у сфері надання допоміжних послуг у лісовому господарстві та неспеціалізованої гуртової торгівлі з жовтня 2017 року. Засновником і єдиним власником компанії є Бєляєв Юрій Вікторович — чи то повний тезка відомого російського актора театру та кіно, чи то він і є — достеменно, на жаль, невідомо.

Проте відомо, що пан Юрій Бєляєв має зв’язок із ще двома компаніями — «СПЕЦПРОМ ГРУП» (працює з 2018 року) та «ПРОМ ТЕХ ТРЕЙД» (працює з 2019 року). Колись він ними керував. Ці дві компанії разом із нашою компанією-переможцем тендеру «Лігна Україна» фігурують у спільному кримінальному провадженні, що датується березнем 2020 року.

У документі йдеться, що впродовж 2017-2019 років столичні службові особи правоохоронних органів створили (придбали) кількадесят підприємств, зокрема і «СПЕЦПРОМ ГРУП», і «ПРОМ ТЕХ ТРЕЙД», і «Лігна Україна», «не маючи мети здійснення будь-якої реальної фінансово – господарської діяльності, пов`язаної з виробництвом чи реалізацією товарів (робіт, послуг), визначених у статутних документах». Ці підприємства були створені з метою «ухилення від сплати податків та заволодіння державними коштами шляхом конвертації безготівкових коштів у готівку».

Слідством було встановлено, що реквізити цих підприємств використовувались для видачі завідомо неправдивих офіційних документів щодо походження та джерел придбання товарів та послуг, що також підтверджується відсутністю виробничих потужностей та найманих працівників і тим, що звітність зазначених СГД направляється до контролюючих органів з однакових поштових адрес.

Тоді постає питання, чи існує взагалі пан Юрій Бєляєв? Чи одному з членів злочинної групи просто настільки подобався російський актор, що його ПІБ використали для створення підставної компанії?

Цікаво, що згідно з даними Clarity Projectкомпанія «Лігна Україна», яка із самого початку була створена для того, аби «відмивати» гроші, стала переможцем у 248 закупівлях на загальну суму 121,34 млн грн. Тендерів на найбільшу суму (106,3 млн грн), ТОВ «Лігна Україна» виграла звісно ж у ДП «Ліси України».

Невдоволення народу

Щоденний моніторинг тендерів Prozorro став не тільки нашою рутиною, а і всіх українців. Під кожним тендером від Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» люди звертаються до Держаудитслужби із проханням припинити цей безлад.

«Годі закуповувати пластикові касети. Вже було проведено безліч тендерів на їх закупку. І не кільки касет. А ще автомобілі, трактори, паливо. Всі ці кошти можуть піти на армію, яка щодня показує результат своєї роботи. Гроші на ЗСУ!!!», «Це вже третій тендер за останній час на пластикові касети від ДП «Ліси України». Та ще й машини для їх мийки закуповують. Таке відчуття, що раніше нічого не було і от вирішили закупити все і одразу. Автомобілі, мотоцикли, паливо, касети. Перевірте доцільність і вартість усіх тендерів цієї організації. Останні роки тільки чути про масові вирубки лісів, а не насадження. На що ідуть кошти???», — пишуть українці.

А і дійсно, буквально нещодавно працівники ДБР завершили чергове розслідування кримінального провадження щодо керівників комунального лісгоспу на Київщині, які завдали збитків державі на понад 17 мільйонів гривень. Тим часом на «насадження» лісів кожного місяця йдуть сотні мільйонів, хоча жодного підтвердження реальності цих «насаджень» немає.

Проте варто зауважити, що 30 листопада Держаудитслужба розпочала моніторинг одного з двох тендерів на закупівлю пластикових касет. Очікуємо на результати.

Висновок

Чим глибше і ретельніше ми розглядаємо тендери на Prozorro, тим більше розчаровуємося. Виявляється, для того, аби красти у держави, можна створити кількадесят підставних фірм і вигравати тендери на сотні мільйонів на закупівлю «дуже необхідних» сотень тисяч пластикових касет для розсади.

Читайте також: Фасад столичної школи «Логос» відремонтують за 10 млн грн: інструкція від відомого адвоката та начальниці Дарницького управління освіти, як «загубити» 8 мільйонів

Фото з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.