
27 Вер, 09:28
1146
Другий рік повітряних атак, а бомбосховища досі інколи як розкіш: нема укриття – нема навчання?
Майже 600 днів триває повномасштабна війна. Узимку мине два роки від того дня, коли війська рф розпочали нещадні обстріли всієї території України та 10 років з моменту вторгнення на Донбас. Десять років російсько-української війни. Здавалось би, було достатньо часу, щоб підготувати бомбосховища, які вже є, для захисту населення від повітряних атак. Так само як і побудувати нові. Однак попри все, не всі міста і села мають такі об’єкти. І Київщина – не виняток.
Однією з таких громад є Калинівська, що у Фастівському районі. Сьогодні розповімо про Калинівський академічний ліцей, учні якого з 1-го жовтня не зможуть відвідувати навчальний заклад через відсутність укриття. Як таке можливе на другому році повномасштабної війни з рф? Редакція “Київщини 24/7” поспілкувалася з різними сторонами конфліктної ситуації – батьками учнів, селищною головою, представником облради. Що вдалося з’ясувати – розберемося!
Батьки учнів: «Нас другий рік «годують» обіцянками, а точних строків завершення будівництва – немає»
Батьки вихованців опорного закладу освіти «Калинівський академічний ліцей – освітній центр» уже втомилися від власних нарівкань. Укриття у закладі, де навчаються їхні діти, непридатне до перебування. Руденок Анна, одна з небайдужих мам та учасниця ініціативної групи щодо проблеми укриття, розповіла “Київщині 24/7” про те, що з дня на день учні не зможуть відвідувати заняття.
– В якому стані зараз укриття?
– Наразі підвал ліцею неможливо використовувати як найпростіше укриття тому, що там стоїть вода. Це зумовлено ландшафтними особливостями регіону. Тому під час повітряної тривоги діти і вчителі «ховаються» за «правилом двох стін». Просто з дівчачої роздягальні зробили сховище на 30 людей. Через те, що немає укриття, торік моя дитина особисто відвідувала школу раз на 2 тижні! І це – початкова школа. Усі інші, старші, діти навчалися онлайн.
– Чи намагалися батьки учнів ліцею вплинути на ситуацію та пришвидшити розв’язання проблеми укриття?
– У квітні цього року батьки звернулися до селищної голови Калинівки з приводу будівництва сховища, розуміючи, що війна не триває і невідомо, коли закінчиться. Звернулися ще до завершення навчального року, завчасно, бо інакше вони б не встигли його побудувати. На що нам почали давати обіцянки-цяцянки, мовляв, розглядають декілька варіантів… Тобто, вони все це тягнули. Спочатку ще думали над варіантом з підвалом – як зробити, щоб його не топило через ґрунтові води. Хоча в самій будівлі ліцею просто немає правильної зливової системи, тому воно все стікає в підвал. Потім розглядали варіант стаціонарного укриття з бетонних конструкцій, але цей варіант відкинули через неможливість зробити комунікації. Усе ж вирішили, що потрібно будувати нове сховище поруч зі школою.
– Що зараз каже місцева влада про готовність укриття?
– Востаннє, коли ми спілкувалися із селищною головою, вона сказала, що 1-го липня мають бути уже всі документи і вони мають оголосити тендер, щоб розпочати будівництво. Звісно, в липні нічого не було. Тільки 28-го серпня стало відомо, що вони оголошують тендер. 19-го вересня завершився аукціон. Нас переконували, що 1-го січня 2024-го діти підуть до школи, але ми знову бачимо, що процес гальмується. Спочатку вони шукали гроші – мала держава виділити, але немає грошей. Ми, батьки, просили озвучити конкретні проблеми, щоб знати як допомагати школі чи селищній раді у розв’язанні цього питання.
– Чи пропонують Вам альтернативні варіанти – як навчати дітей, поки вирішується питання з укриттям?
– Зараз молодші класи відправили до сусідньої школи, де вони двічі на тиждень відвідують заклад офлайн, решту – онлайн. Старші класи вийшли офлайн у дві зміни, але з 1-го жовтня діятиме постанова, згідно з якою укриття має бути або підземне, або цокольне. Тобто, правило двох стін більше не підходить, тому школу зачинять.
Тому і місцева влада шукає вихід і пропонує розвозити дітей по громаді. А це, наприклад, 5-6 кілометрів – відповідно батьки проти. Плюс шлях пролягає через активний залізничний переїзд, а це і небезпечно, і збільшує тривалість довозу дітей, тож якщо вони навчаються в другу зміну, то додому повертатимуться дуже пізно.
– Виглядає так, що ліцей та місцева влада відкриті до діалогу, приймають звернення батьків, пропонують варіанти і шукають альтернативні шляхи розв’язання проблеми. У чому тоді ж конфлікт?
– Батьки просять надати чітку інформацію – коли подали документи на конкурс для будівництва укриття, але ніхто нічого нам не хоче показувати. Кажуть: «Ми подаємо – відповіді немає». Тобто, за майже два роки повномасштабної війни, у нас немає ані укриття, ані конкретики, коли воно буде.
Станом на зараз, батьки готові забрати дітей на онлайн-навчання і почекати, коли збудують сховище, аби діти могли відвідувати навчальний заклад очно. Але ми хочемо знати, скільки нам чекати.
До того ж на нас них чинять тиск через відмову від варіанту з підвозу дітей до інших освітніх закладів громади. І переконують, що ми «занадто панікуємо». Натомість керівництво закладу відкидає можливість повністю перейти на онлайн-навчання.
Голова селища: «Укриттю в Калинівському ліцеї бути,
всі документи вже є»
Голова Калинівської громади Юлія Олексенко теж занепокоєна укриттям ОЗО «Калинівський академічний ліцей – освітній центр». Переконує, що проблема сховища ліцею виникла через його розташування. Що нам вдалося з’ясувати – читайте далі.
– Чому виникла проблема зі сховище в ОЗО «Калинівський академічний ліцей – освітній центр»? Подібні негаразди є й в інших навчальних закладах?
– Історично склалось, що Калинівка у нас знаходиться на болотах. І той район, де розташований ліцей, він має високий рівень ґрунтових вод, тому постійно є підтоплення. Відповідно, від цього страждають підвали житлових будинків, зокрема – ліцею.
– Без кількох місяців уже два роки, як повномасштабна війна. Чому питання непридатного укриття вирішуєте лише зараз?
– Коли розпочалась повномасштабна війна, усі пішли на дистанційку і працювали таким чином до кінця навчального року у 2022-му році. Згодом за укриття слугувало «правило двох стін». Ремонтувати підвал було б недоречно, адже це дуже великі кошти через необхідність гідроізоляції і дренажної системи не лише будівлі ліцею, а й частини Калинівки, щоб вивести звідти воду. Тому ми прийняли рішення і заклали в бюджет 2023-го року кошти на будівництво нового укриття на тисячу людей. Ним зможе користуватися не лише школа, а й інші люди. Адже у цій частині Калинівки сховища є лише в підвалах житлових будинків.
Поки процес триває діти вийшли на змішану форму навчальну з 1-го вересня 2023-го року. Частина дітей їздила в Калинівську гімназію, частина навчалася в ліцеї (і зараз навчається) за змішаним типом навчання. Але в серпні була прийнята постанова, що з 1-го жовтня, на жаль, не діє «правило двох стін», тому навчальний процес в ОЗО «Калинівський академічний ліцей – освітній центр» буде неможливий.
– Не за горами кінець 2023-го року, в бюджет якого ви заклали будівництво сховища. Які результати?
– Спочатку ми все-таки розглядали варіант зробити ремонт у підвальному приміщенні, але в нашому випадку він виходив дорожче. Коли експерти завірили, що це неможливо зробити, ми почали розглядати варіант з приводу нового будівництва. І, відповідно, з січня 2023-го року ми займаємося цим питанням. Наразі було оголошено тендер на проведення проєктних робіт. Відповідно, двічі змінювалися державні будівельні норми і ми переробляли його. Результатом проєкту має бути державна експертиза, яка проходиться 45 днів. Ми її, слава Богу, пройшли та отримали влітку експертний звіт з проєктно-кошторисною документацією. Ми відразу подали її на фінансування області, тому що це досить великі кошти для Калинівської громади, враховуючи те, що ми бюджетом громади будуємо ще укриття у Плесецькій гімназії (там така ж проблема). Таким чином оголосили тендер на проведення уже самих робіт.
Станом на сьогодні уже підписаний договір з підрядником і запускається процес на початок будівельних робіт. Наголошу, що нова будівля сховища має найвищий рівень складності об’єкта – СС3, тому процедура довготривала і нелегка. На Київщині досі ніхто не проводив такого будівництва. Насправді це буде унікальне укриття на аж на тисячу людей.
– Коли має бути завершення робіт за планом?
– Якщо все буде добре, ми плануємо, що діти підуть до школи у третьому семестрі після зимових канікул.
– Чи можливий варіант навчання суто онлайн, поки не збудують укриття? Багато батьків з різних причин не згодні на підвезення дітей в інші освітні заклади.
– Ми запропонували батькам два варіанти. Або підвезення дітей в інший навчальний заклад, зокрема, в Данилівській гімназії є величезне укриття. Або онлайн-навчання. Заборонити навчатись дистанційно ми не можемо, все за бажанням батьків.
Облрада: «Проблеми з укриттями не лише в Калинівці»
За роз’ясненнями ми звернулися і до голови тимчасової контрольної комісії Київської обласної ради з питань дотримання вимог законодавства щодо належного утримання, безперешкодного доступу та використання населенням об’єктів цивільного захисту (бомбосховищ) на території Київської області Денис Січевий.
– Чи перевіряли ви укриття в ОЗО «Калинівський академічний ліцей – освітній центр»? Чому досі немає належного в умовах повномасштабної війни?
– Я також здивований, чому будівництво таких укриттів розпочинають лише за півтора року від початку повномасштабної війни. Але такі ж проблеми є не лише у Калинівці. Це я вам кажу, як голова комісії – я провів більше десятка виїзних засідань по області. У багатьох громадах області – аналогічні роботи розпочались лише влітку цього року. А деякі громади тільки зараз почали розробляти проєктну документацію. І це насправді проблема, адже ворог не припиняє ракетні обстріли.
– Скільки коштуватиме будівництво укриття?
– Як мені відомо, на будівництво протирадіаційного укриття на території Калинівського академічного ліцею планують виділити 36 млн грн. Замовник робіт – Управління економічного розвитку, ЖКГ та капітального будівництва Калинівської селищної ради. Сума достатньо велика. Зі слів очільника громади Калинівки Юлії Олексенко, частину коштів на укриття планують отримати від Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації на умовах співфінансування.
– Фінансуватиме не лише держава, чи також є благодійники або міжнародні гранти?
– У разі, якщо надійде співфінансування, то це будуть також кошти Державного бюджету за програмою «Відновлення України». Та сьогодні це виключно кошти Калинівської громади. Було б добре, якби були залучені міжнародні інвестиції. Тим паче у Київській області такий досвід вже є.
Насправді сума занадто велика, але й площа укриття становить понад 750 кв.м. Цілком ймовірно, що воно потребує такого значного фінансування. Можливо, було б краще замовити декілька модульних укриттів, вартість яких приблизно півтора млн грн? Але це питання до очільника громади.
Читайте також: Мільйони в тротуари та дороги: скільки грошей «закатає» в асфальт Гатненська громада у розпал війни?
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці та в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: