Ексклюзив
Збитки від війни для довкілля

12 Гру, 09:00

467

Екологічна катастрофа в Україні: збитки від війни вже склали понад 56 млрд євро

Збитки на 56,7 мільярдів євро. На таку суму завдано шкоди довкіллю в нашій країні внаслідок російської агресії. Адже від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вже задокументовано понад 2,9 тисячі фактів шкоди довкіллю. За даними міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, щоденно наші збитки зростають приблизно на 102 мільйони євро або 4 млрд гривень. І це без урахування екоциду рф на Каховській ГЕС.

Зокрема, повномасштабне вторгнення Росії завдало екології Києва й області збитків на 47 мільярдів 483 мільйони гривень. І це лише за офіційно оприлюденими даними за ці майже два роки війни.

Екоцид у Київській області

За даними Міністерстві економіки України, найбільшої шкоди у Києві та Київській області від військових дій зазнало повітря, забруднене внаслідок горіння нафтобаз, торговельних складів й об’єктів енергетичної інфраструктури. Шкода від цього перевищує 47 мільярдів гривень. Земельним ресурсам російські окупанти завдали збитків на 669 мільйонів гривень.

Крім того, щоб ускладнити рух російських військ в напрямку Києва, ЗСУ навесні 2022 року підірвали дамбу на річці Ірпінь. Це дозволило зупинити наступ армії рашистів. На Радіо Свобода як приклад навели підкаст полковника Джона Спенсера з Інституту сучасної війни, який очолює відділ досліджень міської війни в ІСВ. Зокрема, він зазначив: «Тільки приїхавши на місце подій, ми зрозуміли, наскільки вигадливо українці використали свої річки для оборони Києва. Вони могли просто підірвати дамби і все затопити. Але вони запросили водних інженерів, які розрахували, на скільки потрібно відкрити загати, щоб зробити землю непрохідною, але одночасно не затопити всі села». 

Річка Ірпінь змогла стримати російських окупантів, але водночас вона підтопила села Київської області: Демидів, Козаровичі, Червоне, Гута-Межигірська, Горенки та Мощун.

За допомогою супутникових знімків Planet Labs журналісти програми «Схеми» змогли розрахувати приблизний масштаб затоплення у той момент – це понад 25 км2, для порівняння, це вдвічі більше за місто Вишгород на Київщині.

За даними Держекоінспекції, згодом площа затоплення збільшилась до 46 км2. Тоді були вимиті пестициди та агрохімікати з сільськогосподарських угідь, будівельні матеріали з майданчиків, фарби з металообробного цеху та важкі метали з електричної інфраструктури.

«Був ризик того, що буде значно забруднено річку Ірпінь внаслідок стоку добрив та інших хімічних елементів, але, за нашими даними, цього, на щастя, не сталося», – підкреслили фахівці.

В Україні  вже зафіксували понад 2900 фактів шкоди довкіллю

Загальні збитки довкіллю внаслідок російської агресії сьогодні складають понад 2 трлн грн або 56,7 млрд євро. Це найсвіжіші цифри від міністра захисту довкілля та природніх ресурсів Руслана Стрільця.  І збитки зростають щодня. Ще кілька тижнів тому їх було на мільярд менше! Про попередні підрахунки заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у виступі на міжнародному форумі United for Justice. United for Nature. 

«З цієї суми половина збитків – через забруднення повітря від лісових пожеж, ракетні атаки, горіння нафтопродуктів. Забруднення земель – понад 980 млрд грн, водойм – 60 млрд грн», – сказав він.

Розпочавши цю війну, росія запустила непоправні процеси. За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, наслідки відчують на собі люди в усьому світі. Адже збройна агресія рф спричинила 150 млн додаткових викидів парникових газів. 

Серед іншого у результаті бойових дій в атмосферне повітря вже потрапило близько 1,2 мільйона тонн забруднюючих речовин, включно з 430 тисячами тонн оксиду вуглецю, 700 тисячами тонн пилу та 40 тисячами тонн неметанових летких органічних сполук, а також значна кількість важких металів та інших шкідливих речовин. Про це свідчить аналіз проєкту «росія заплатить» командою KSE Institute.

«Це – додаткове навантаження на кліматичну систему. Російська збройна агресія проти України ставить під питання досягнення цивілізованим світом кліматичних цілей», – зазначив Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.

За словами міністра, бойові дії  неможливі без палива. Танки, бронетехніка, авіація, матеріально-технічне забезпечення армії та її мобілізація – все це потребує великої кількості викопного палива. Загальні викиди від горіння палива під час війни його міністерством оцінюються в 18,8 млн тонн CO2. 

 

Хімічні речовини рознесло на тисячі кілометрів 

За даними Міноборони, росія витратила на ракетні удари по Україні $22,8 млрд і продовжує нарощувати їх виробництво. З лютого 2022-го окупанти запустили по Україні понад 10 тисяч ракет та ударних дронів. Вони вибухнули в Україні, але хімічні речовини рознесло на тисячі кілометрів. Під час детонації ракет та снарядів утворюється низка хімічних сполук – чадний газ, бурий газ, діоксид азоту, формальдегід тощо. Під час вибуху всі речовини проходять повне окиснення, а продукти хімічної реакції вивільняються в атмосферу. 

У Держекоінспекції України пояснюють, що забруднюючі речовини, зокрема металеві та хімічні залишки від снарядів, потрапляють у ґрунт, а згодом – до підземних вод.

Зокрема, речовина меланж з російських ракет при потраплянні у воду викликає реакцію з виділенням великої кількості високотоксичного окису азоту, тобто цей процес вкрай шкідливий для ґрунту і всього живого, що в ньому знаходиться.

Третина української землі замінована

За даними першого форуму «Розмінуй Україну», нині 174 тисячі квадратних кілометрів української землі є потенційно заміновані та забруднені війною. Розриви мін призводять до забруднення ґрунтів важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, кадмієм, нікелем. Це робить ґрунт небезпечним, а в деяких випадках – непридатним для подальшого сільськогосподарського використання. 

За підрахунками експертів, на розмінування української землі вже потрібно витратити 37 млрд доларів. 

 

Лісові пожежі подвійний удар по кліматичній системі

Бойові дії сьогодні відбуваються на території близько 30 тис. кв. км українського лісу. Лісові пожежі спричиняють подвійний удар по кліматичній системі – ми стикаємось з втратою потенціалу поглинання лісами СО2. Якщо говорити більш детально, то  за даними Держекоінспекції, $1,8 млрд становить шкода від лісових пожеж, $1,6 млрд – від трав’яних пожеж. 

Зокрема, площа пожеж з приходом великої війни зросла з 35,6 тис. га до 495,1 тис. га. Це більше ніж середньорічна площа всіх пожеж в усьому ЄС у період з 2006-2021 років на 460 тис. га.

Загалом, майже три мільйони гектарів лісу в Україні були охоплені війною від початку повномасштабного вторгнення рашистів. Шкоди зазнають тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України і охороняються законом. 

 

росія заплатить за кожен день цієї війни

Міністерка економіки України Юлія Свириденко зауважила, що починати долати наслідки російських терактів проти довкілля потрібно вже зараз, не чекаючи закінчення війни.

«Україна разом з партнерами прагне оцінити екологічну шкоду, завдану російською агресією, притягнути агресора до відповідальності за екологічні злочини, змусити компенсувати збитки», – зазначила посадовиця.

Обрахунки тривають. росія заплатить за кожен день цієї війни. За кожне спалене дерево. Кожен спаплюжений клаптик української землі. Для цього ми обʼєднуємося з усім цивілізованим світом та працюємо над визнанням екоциду у міжнародному законодавстві.

«Із перших днів вторгнення росіян ми фіксуємо всю шкоду, яку вони наносять українському довкіллю. Це і підриви складів паливно-мастильних матеріалів, сховищ нафтопродуктів з відповідними наслідками для довкілля. Це й авіаудари по підприємствах, які використовують небезпечні хімічні речовини у виробництві. Це і пошкодження та руйнування очисних споруд, і вилив стоків у наші водойми, а також пошкодження ґрунтового покриву, горіння лісів – особливо на територіях природно-заповідного фонду», – повідомив Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.

Знищені заповідники, забруднені води, заміновані поля, випалені ліси й величезна кількість іншої шкоди – усе це нам доведеться відновлювати після перемоги. Однак повну картину заданих збитків ми отримаємо після деокупації всієї України.

Авторка: Наталя Толуб

Читайте також: Республіка Корея допоможе Україні відновити пошкоджене війною довкілля 

Фото: Freepik, AP, Reuters, Радіо Свобода

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.