Ексклюзив

23 Жов, 09:00

210

Інформаційні спецоперації: як росіяни атакують українців дезінформацією

Російські спецслужби використовують для поширення дезінформації та проведення інформаційно-психологічних операцій всі доступні платформи. У першу чергу, соціальні мережі, які надають практично миттєвий доступ до кінцевого споживача. Тим більше, що інформацію там можна поширювати анонімно, це ще більше спрощує процес маніпулювання аудиторією. 

«Київщина24/7» розповідає про інформаційні операції окупантів.

У Facebook ключовим інструментом просування шкідливого контенту є реклама. Публічна політика Meta дозволяє практично будь-кому оперативно розмістити рекламне повідомлення у соцмережі, таргетувати його на потрібну аудиторію, яка найбільше цікавить рекламодавця. І в умовах повномасштабної війни росіяни цією можливістю активно користуються для здійснення інформаційних атак проти України і українців.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ) і Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ)  дослідили інформаційні атаки росіян.

За даними експертів, початок системного розміщення рекламних повідомлень у Facebook почався 11 березня 2023 року. Наступні хвилі, так само як і перша, були спрямовані на деморалізацію українських військових і цивільних громадян, яким розповідали про переваги російського полону, переконували у зневірі західних партнерів в Україні, пророкували безперспективність спротиву агресії та підживлювали чутки про тотальну зраду, корупцію та наявність конфліктів на вищих щаблях влади.

Фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки та Центру демократії та верховенства права виокремили 12 ключових тем, на яких паразитують росіяни:

  • Фронт (ситуація в зоні бойових дій, битва за Бахмут, наступ ЗСУ на півдні України тощо);
  • Мобілізація (несправедливість мобілізації, спекуляції на пов’язаних з нею страхах);
  • Захід (недовіра західних партнерів до офіційного Києва, наратив про зовнішнє управління, втручання західних країн у внутрішньополітичні справи та військове планування, затримка військової допомоги, зацікавленість Заходу у війні, наявність територіальних претензій у сусідів до України, погане ставлення іноземців до українців);
  • Зброя (погана якість західних озброєнь, недостатня кількість зброї на фронті, неспроможність України виготовляти власну зброю);
  • Корупція (тотальна корумпованість української влади, розкрадання західної допомоги);
  • Влада (некомпетентність української влади, персональні атаки на президента України та його сім’ю, інших представників політичного керівництва, звинувачення у згортанні демократії, конфлікти всередині влади);
  • Енергетика (відключення електроенергії та опалення);
  • Демографія (людські втрати України через війну, небажання біженців повертатися з-за кордону);
  • Деморалізація (спекуляції на регіональних та мовних відмінностях, дискредитація західних цінностей, втрата ціннісних орієнтирів в українському суспільстві, низький бойовий дух ЗСУ, зростання рівня злочинності);
  • Бідність (низький рівень матеріального достатку українців, зокрема, соціально незахищених верств населення);
  • Виплати (фейкові повідомлення про грошову допомогу українцям від уряду, іноземних партнерів або міжнародних організацій);
  • Турбота про військових (байдужість держави до військовослужбовців та їхніх сімей, відсутність належної підтримки поранених).

Фейк: українське суспільство повністю деморалізовано, а Захід нам не допоможе

Чималу кількість фейків займають публікації, спрямовані на формування антизахідних настроїв в аудиторії Серед ключових меседжів, які поширювалися у Facebook, можна виділити:

  • Захід не довіряє українській владі через її некомпетентність, корумпованість і ось-ось припинить підтримувати Україну;
  • Захід роздратований постійними проханнями Києва про підтримку;
  • Захід корумпує українських можновладців;
  • Україна перебуває під зовнішнім управлінням Заходу;
  • держави-сусіди мають територіальні претензії до України;
  • громадяни держав Заходу зневажливо і зверхньо ставляться до українців загалом і до українських біженців зокрема.

Своєю чергою, до теми «Деморалізація» окупантами були включені повідомлення зі «свідченнями» втрати моральних орієнтирів українським суспільством, а також націлені на експлуатацію різноманітних фобій. Для просування тем використовувалися такі сюжети та меседжі:

  • низький бойовий дух військових, добровільна здача в полон;
  • аморальна поведінка цивільних та військових, взаємна неповага;
  • військові — загроза для цивільних (поза контекстом мобілізації);
  • радість мешканців окупованих територій через прихід росіян;
  • погіршення криміногенної ситуації;
  • «чорна» трансплантологія.

Для просування тези «військові — загроза для цивільних» використовувалися повідомлення про нібито масове зловживання алкоголем у лавах ЗСУ та підготовку до примусового вилучення майна на користь армії. У вересні було опубліковано фейкове оголошення від імені міжнародної організації Save the Children із закликом не віддавати дітей українським військовим для евакуації з прифронтових населених пунктів нібито через загрозу їх потрапляння в руки західних «чорних» трансплантологів.

Фейк: «переваги» російського полону

Перша реклама «переваг» російського полону з’явилася у Facebook наприкінці березня. В основу повідомлення було покладено матеріал запущеного восени 2022 року пропагандистського проєкту «Мама, я в порядке», який публікує відео з українськими військовополоненими.

Завданням проєкту є деморалізація українських військових з допомогою розповідей про те, як добре до полонених ставляться росіяни, як українські військові не хочуть воювати з «братнім народом», масово залишають позиції та не вірять у перемогу.

У просуванні цього контенту залучені російські ресурси, орієнтовані на населення рф і окупованих територій. Адміністратори проєкту навіть повідомили, що він «отримав друге дихання» і публікуватиме більше відео з полоненими українцями.

Значні зусилля фейкоробів були спрямовані на зрив мобілізації в Україні. 82 публікації (13,8% від загального масиву) присвячено темі «Мобілізація». Протягом досліджуваного періоду відбулося зміщення акцентів у антимобілізаційному наративі. Публікації апелювали, в першу чергу, до страху смерті, каліцтва чи полону, а також залякували українців підготовкою мобілізації жінок, підлітків та осіб з інвалідністю.

Аналіз інструментів дезінформації

Повідомлення, таргетовані на українську аудиторію, публікувалися на сторінках, які мали всі ознаки профілів, створених для недоброчесного використання, а саме:

  • беззмістовні назви, вочевидь згенеровані автоматично;
  • фото профілю або відсутнє, або використано зображення фотомоделі чи пейзаж;
  • використання довільних характеристик в описі профілю сторінки (Музикант/ Гурт, Танцюрист, освітній сайт, Ресторан, Нерухомість тощо);
  • відсутність інших публікацій, окрім рекламних;
  • час створення сторінки — напередодні першої рекламної публікації.

Всі проаналізовані рекламні повідомлення були таргетовані на користувачів Facebook в Україні, без виокремлення певних регіонів чи демографічних груп. Розміщення публікацій в групах сторінок також могло здійснюватись автоматизовано.

Крім назв, створених за масками, використовувалися назви для введення читача в оману, шляхом мімікрування під українські медіа, компанії чи патріотичні сторінки. Зокрема, йдеться про сторінки з назвами:

  • Єдині новини;
  • ДТЕК Україна;
  • Найгарячіші новини України;
  • Зелений фронт;
  • Справжній українець.

Причому сторінки клонів українських медіа містили гіперпосилання на розділи меню, профілі журналістів та посилання на публікації на оригінальних сайтах. Щоб у читача могло скластися хибне враження про те, що він читає не фейковий, а справжній ресурс.

Отже, в умовах повномасштабної агресії проти України російські спецслужби активно використовують можливості соціальних мереж для поширення дезінформації та проведення інформаційно-психологічних операцій.

З середини березня 2023 року у Facebook регулярно з’являються рекламні повідомлення, таргетовані на українську аудиторію, що містять як пряму дезінформацію, так і шкідливі меседжі. Їх метою є деморалізація українського суспільства, зниження його спроможності протистояти агресії.

Автори контенту використовують широкий набір інструментів для привернення уваги та збільшення довіри до публікацій: ілюструють публікації яскравими зображеннями та відеороликами, мімікрують під популярні українські новинні ресурси, посилаються на іноземні медіа. При цьому Україна хронічно відстає від росії у веденні ефективної цільової  пропаганди та контрпропаганди. Нам вкрай необхідно робити не лише стандартний набір новин та презентацій, але й цікавий, активний відеоконтент, музичний та ігровий продукт з урахуванням психології  аудиторії різного віку та різних країн. І поширювати його в усьому світі.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: Втрачене дитинство: як білорусь та рф викрадає та перевиховує українських дітей

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.