22 Чер, 15:29

393

Із 16 липня всі сайти мають перейти на українську мову: роз’яснюємо деталі закону

Із 16 липня 2022 року набудуть чинності друга та шоста частини 27 статті закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Згідно з нею всі українські інтернет-ресурси й інтерфейси комп’ютерних програм повинні мати українську версію. Про деталі мовного закону розповідаємо в цьому матеріалі.

У пресрелізі, опублікованому на сайті Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя, зазначається, що українська версія інтернет-ресурсів має завантажуватися для користувачів з України за замовчуванням.

Мова інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах, також повинна бути українська. Із 16 липня 2022 року має бути «локалізований» будь-який товар, на якому встановлена комп’ютерна програма — від автівки до пралки. Інтерфейс товару повинен бути виключно україномовним: чи такий, який використовує електронний екран, чи такий, який має вигляд панелі керування зі звичайними кнопками.

До того ж, якщо іноземний власник реалізовує продукцію в Україні, він також зобов’язаний мати українськомовну версію сайту. Головне — аби український користувач міг повністю розуміти мету діяльності компанії.

У пресрелізі Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зазначає, що вже з 16 січня 2021 року ті суб’єкти, які обслуговують українців у мережі інтернет (мова про інтернет-магазини, інтернет-каталоги тощо), були зобов’язані розміщувати інформацію про послуги та товари на інтернет-ресурсах державною мовою.

«Відтепер же їм необхідно мати основну повноцінну версію українською мовою, яка міститиме максимальний обсяг інформації та завантажуватиметься за замовчуванням», — повідомляє Тарас Кремінь.

Якщо після 16 липня 2022 року на будь-якому інформаційному інтернет-ресурсі бракуватиме українськомовної версії, це означатиме, що власник свідомо порушив вимоги закону про державну мову. Інший варіант — відсутність державної реєстрації ЗМІ або власника як суб’єкта підприємницької діяльності.

«Така діяльність свідчитиме про намір власника інтернет-ресурсу перебувати поза правовим полем України. Це спричинить недовіру до інформації, яку опублікували на ресурсі», — зазначив Уповноважений.

Які штрафи накладатимуть

Із 16 липня 2022 року Уповноважений із захисту державної мови зможе накласти штраф на:

  • посадових осіб органів держвлади й місцевого самоврядування;
  • керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
  • інших фізичних осіб, що порушили закон.

Для громадян і організацій, які порушать законодавство, передбачені такі штрафи:

  • у разі першого порушення — від 3400 до 8500 гривень;
  • у разі повторного — від 8500 до 11900 гривень.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Авторка: Уляна Сторощук.

Фото на головній: УНІАН.