Вражаюча закупівля

5 Січ, 09:00

327

Капітальний ремонт проїзної частини насправді виявився поточним: у Яготині «залатають» ями з націнкою у 82%

Ями та корупція — дві біди українських доріг, які тісно пов’язані між собою і створюють своєрідне «замкнене коло». У зв’язку із розкраданням коштів на ремонті проїзних частин, останні перетворюються на суцільні «дірки», які згодом потребуватимуть капітального ремонту, а це допомагає підрядникам і замовникам трішки (а іноді й багато) заробити. В результаті, дороги в Україні й надалі продовжують перебувати у незадовільному стані, а кошти з державного бюджету ховаються в особисті «Нарнії» бізнесменів та чиновників і ніколи вже з них не повертаються.

За останні два місяці у нашій рубриці «Вражаюча закупівля» з’явилося вже два матеріали на цю тему: у листопаді гроші на дорогах розкладали колишні представники забороненої «Партії регіонів», а у грудні — турецький «Онур», який свого часу відрекомендував сам президент України Володимир Зеленський.

Цього разу ремонтувати дороги вирішили в Яготині. 29 листопада 2023 року Яготинська міська рада розмістила в електронній системі публічних закупівель Рrozorro тендер на проведення капітального ремонту дорожнього покриття проїзної частини вул. 1 Травня за 10 445 851 грн.

Ремонт дороги будуть проводити на трьох ділянках: 1247 м2, 2698 м2 та 464 м2. На всіх трьох ділянках установлять нові люки, а на перші і другій — ще й дорожні знаки.

Роботи планують виконати до 31 грудня 2024 року. Заплатять за ремонт дороги протягом 7 робочих днів після виконання робіт підрядником. Закупівля фінансується з місцевого бюджету Яготинської міської ради.

Тендерна документація

У Додатку 5 до Тендерної документації (Перелік документів та інформації  для підтвердження відповідності УЧАСНИКА  кваліфікаційним критеріям, визначеним у статті 16 Закону «Про публічні закупівлі») учасник повинен надати певні документи на своїх працівників. З усіх робітників (від головного інженера до дорожнього робітника) вимагають лише чинні посвідчення про проходження навчання з питань охорони праці. Ніяких документів щодо належного рівня освіти, сертифікатів, що підтверджують право працівників на виконання такого типу робіт, чи хоча б легальність їх працевлаштування замовник не вимагає. Хоча капітальний ремонт доріг (гарантія якого, згідно з умовами договору має тривати 10 років) потребує спеціальної підготовки та навичок від працівників, які будуть виконувати роботи.

Цінова пропозиція

Ремонтувати збираються частину дороги по вулиці 1 травня у Яготині. Хоч у тендері й зазначений КАПІТАЛЬНИЙ ремонт, за технічними характеристиками буде проводитись все ж ЯМКОВИЙ. Нагадаємо, мова йде про три ділянки дороги: 1247 м2, 2698 м2 та 464 м2.

Стандартні розцінки асфальтування доріг у Києві та області такі:

Згідно з Додатком 3 до тендерної документації планується змонтувати щебеневу основу 12 см та заасфальтувати верхній шар товщиною 50 мм. Тепер проста математика. Згідно з таблицею ці роботи будуть коштувати від 330 грн за квадратний метр. Перша ділянка — 1247 м2, тож її вартість становить від 411 510 грн. Друга ділянка — 2698 м2, тож її вартість становить від 890 340 грн. Третя ділянка — 464 м2, тож її вартість становить 153 120 грн. Загалом підсумкова вартість асфальтування мала б становити 1 454 970 грн.

Тепер поглянемо на договір із підрядником, в якому 1 161 479 грн заплатили тільки за першу ділянку дороги. З цієї суми 1 083 424 грн коштує вартість матеріалів і сумішей.

Ще один цікавий момент договору, що регулює ціну пропозиції — встановлення люків. На першу ділянку дороги довжиною усього лише 1247 м2 їх вирішили встановити аж 9, кожен вартістю 3303,38 грн. При цьому, середня вартість каналізаційного люка в одному з гіпермаркетів сягає 1 500 грн. Звісно, в асортименті є і за 3 000 грн, і дорожче, проте питання: навіщо?

Наступний не менш цікавий лот — дорожні знаки. Їх на першу і другу ділянку дороги, як виявилося, підрядник закупив 23 штуки! А чи не забагато для такої площі?! В Яготині, певно, збираються зробити персональну дорогу для автошколи, на якій будуть розміщені всі можливі дорожні знаки, щоб учні ніколи не склали іспит з водіння. Але це все лірика. Фактично ж за 23 таких знаки заплатили 97 790 грн.

Заробітна плата усіх працівників склала усього лише 64 126 грн.

Підіб’ємо підсумки. Загалом за ямковий ремонт трьох ділянок дороги підрядник запросив 9 114 117,40 грн. Фактично ж, він (із 200 дорожніми знаками) мав би коштувати 1 655 886 грн. Таким чином ціна завищена на 82%. При цьому як власний дохід підрядник вказав суму 39 839 грн. Усього лише. Отака благодійність.

Переможець тендеру

У переможця тендеру, за усіма вже усталеними традиціями нашої рубрики, конкурентів не було. Єдиною компанією, яка взяла участь у торгах і (о диво!) їх виграла, стала ТОВ «ЛІДЕР БУД». Підприємство відносно молоде — воно було зареєстроване 12 листопада 2019 року в Борисполі Артуром Рубеновичем Погосяном.

Артур Рубенович займається дорожнім бізнесом вже не перший рік і до недавнього часу мав кілька компаній, окрім ТОВ «ЛІДЕР БУД». Зокрема, з 2009 по 2020 роки від із братом керував ТОВ «АВТОБАНБУД», з 2015 по 2020 — ТОВ «ДОРБУДСЕРВІС-2015». 2020 рік, схоже, виявився складним, адже Погосянам довелося закрити ще кілька сімейних бізнесів.

Попри це ТОВ «ЛІДЕР БУД» за 4 роки роботи стала переможцем у 189 закупівлях на 60,31 млн грн. З них — тендерів на 30 млн грн компанія отримала від Яготинської міської ради.

При цьому судова історія ТОВ «ЛІДЕР БУД» чистесенька. Ні цивільних, ні громадянських, ні адміністративних, ну і звісно ж ніяких кримінальних справ, у якій фігурує назва компанія немає. І це при такій тісній співпраці з Яготинською міською радою.

Цікаво, що до 2021 року в Україні існувало ще одне ТОВ «ЛІДЕР БУД», проте зареєстроване воно було в Москві Олександром Мільковичем. Зараз компанія продовжує існувати в Росії, а Україна наклала на неї санкції. Якихось зв’язків між цими двома фірмами, крім назви, виявити не вдалося.

Моніторинг Держаудитслужби

3 січня 2024 року Держаудитслужба розпочала моніторинг цього тендеру, у зв’язку із виявленими ознаками порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Державний орган фінансового контролю запросив у замовника обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та визначення його очікуваної вартості.

Яготинська міська рада має надати відповідь протягом 3 днів, проте її ще немає.

Висновок

Дороги — чи не найприбутковіша сфера в Україні. Оскільки їхній ремонт робиться, зазвичай, дешевий і неякісний (бо треба ж якийсь відсоток і підряднику, і замовнику з того всього мати), то і роботи треба проводити частіше. Як ми вже зазначали, це «замкнене коло», яке можна розірвати лише чесністю, але це — чеснота, яка, на жаль, зникає від самої лише думки про великі гроші.

Читайте також: Кілька тендерів на виконання одних і тих самих робіт та завищені ціни: у Вишневому з третьої спроби таки проведуть реконструкцію ліцею «Ідеал»

Фото з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.