КЕКЦ виграв суд проти Кабміну на захист Мархалівського лісу, де почали будувати військове кладовище

27 Вер, 08:34

201

КЕКЦ виграв суд проти Кабміну на захист Мархалівського лісу, де почали будувати військове кладовище

Київський окружний адміністративний суд у середу, 25 вересня, визнав недійсною постанову Кабінету Міністрів України, на підставі якої розпочалося масове вирубування Мархалівського лісу у Фастівському районі Київської області для облаштування Національного військового меморіального кладовища. Про це стало відомо із заяви директора Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) Володимира Борейка, розміщеній на сайті організації.

«25 вересня 2024 року колегія суддів під головуванням судді Лисенко Київського окружного адміністративного суду, розглянувши позов Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) до Кабінету Міністрів України, у якому КЕКЦ просив суд визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 1 березня 2024 р. №225 «Деякі питання видалення дерев, чагарників, газонів і квітників під час виконання підготовчих та/або будівельних робіт і експлуатації Національного військового меморіального кладовища», задовольнила позов КЕКЦ», – ідеться в повідомленні.

Борейко зазначає, що ця постанова Кабміну грубо порушує не лише низку законів України, а й міжнародну Бернську конвенцію про охорону дикої фауни й флори та природних середовищ існування в Європі, ратифіковану Україною. Він зазначив, що Секретаріат Бернської конвенції вже завів справу проти України за її порушення.

Директор КЕКЦ наголосив, що для поховання українських військових має бути обрано більш гідне місце.

«Я вважаю, що наші герої мають бути поховані не в болоті, чим зараз є земля під Мархалівським лісом, а в гідному місці», – зазначив Борейко.

Він подякував за підтримку в цьому питанні Комісії з екології Київської обласної ради, Секретаріату Бернської конвенції та колегії суддів Київського окружного адміністративного суду і мешканцям сіл Мархалівка та Іванковичі.

Нагадаємо, що раніше директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко звинуватив чиновників Міністерства у справах ветеранів України у спробі знищити 270 га Мархалівського лісу з метою подальшого продажу деревини та отримання прибутку у 80 млн грн.

Як ми повідомляли, у лісовому масиві між селами Гатне і Мархалівка Київської області почалась вирубка дерев для будівництва Національного військового кладовища. Як повідомив директор держустанови «Національне меморіальне військове кладовище» Ярослав Пронюткін, роботи розпочали на підставі дозволу на будівництво від 23 серпня 2024 року.

Скандальний бекграунд військового меморіального кладовища

Перші непорозуміння, дискусії та плутанина щодо будівництва НВМК виникли ще на етапі обрання місця для цього кладовища українських Героїв. У жовтні 2022 року Кабмін схвалив створення Міністерством у справах ветеранів державної установи «Національне військове меморіальне кладовище», а розмістити його спершу хотіли в урочищі «Лиса Гора» в Голосіївському районі Києві. Однак громадськість виступила проти, тож уряд та Київрада скасували таке рішення.

Далі столична влада визначила, що військове кладовище збудують у Биківнянському лісі, де вже існує меморіальний заповідник з похованнями жертв масових політичних репресій НКВС УРСР у Києві в 1937-1941 роках. Однак виявилося, що ця ділянка потребує ретельних археологічних досліджень з пошуковими та ексгумаційними роботами. Тож згодом Кабінет Міністрів України затвердив розташування меморіалу в межах Гатненської громади.  Законопроєкт в цілому підтримали 303 народні депутати на пленарному засіданні.

Тоді Уряд затвердив виділення 515 мільйонів гривень на будівництво та функціонування Національного військово-меморіального кладовища у 2024 році.

Це викликало гострий спротив місцевих жителів Гатненської громади. Вони аргументували своє незадоволення екологічними ризиками та потенційним знищенням лісу, на території якого планувалося будівництво. В результаті місцеві мешканці навіть організували серію протестів, створили петиції і провели кілька акцій, спрямованих на привернення уваги до цієї проблеми.

Не зважаючи на обурення місцевих голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович заявив, що Національне військове меморіальне кладовище планується відкрити вже цієї осені.

За словами Дробовича, цей об’єкт вважається «найзначнішою меморіальною локацією в історії України, можливо, за всі часи». Військовий цвинтар має стати не тільки місцем поховання загиблих захисників, а й символом національної пам’яті, скорботи, суму та вдячності від живих тим, хто віддав своє життя за Україну.

Скандальний тендер на будівництво кладовища

Нагадаємо, що чиновники Мінветеранів та меморіального військового комплексу провели тендер вартістю 1,7 млрд грн на будівництво першої черги цього меморіалу. І конкурс виграв консорціум «Білдінг ЮА», в якому 80% частки належить ТОВ «Євроелітбуд».

Це маловідома компанія з уставним капіталом 5 тис. грн. З моменту свого створення компанія взяла участь лише у двох невеликих закупівлях на суму близько 30 млн грн. А за даними аналітичної системи Youcontrol, консорціум «Білдінг Юа» взагалі було створено 4 липня 2024 року – наступного дня після оголошення тендеру на будівництво першої черги Національного військового меморіального цвинтаря.

Виявилося, що консорціумі «Білдінг ЮА», який виграв тендер, є компанії, пов’язані з підсанкційним бізнесменом Вадимом Єрмолаєвим та його донькою. Їхня участь порушує питання щодо прозорості тендеру та можливого впливу санкцій на реалізацію цього важливого проєкту.

Читайте також: Київ планує побудувати нове кладовище біля Бучі за понад 13 млн грн

Фото: Володимир Борейко, з відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.