Вражаюча закупівля

29 Гру, 12:00

177

Кілька тендерів на виконання одних і тих самих робіт та завищені ціни: у Вишневому з третьої спроби таки проведуть реконструкцію ліцею «Ідеал»

Вишневе — місто у Київській області, що оповите таємницями (куди зникають кошти) і… корупційними скандалами. У жовтні 2023 року «Київщина 24/7» аналізувала тендер від «Вишнівського ліцею «Ідеал» на закупівлю шкільних меблів із завищеними у 2 рази цінами. Тоді виявилося, що постачальником обрали ФОПа, який існує не більше двох тижнів, а тендерну документацію писали під конкретного виробника ТОВ «Аншар груп».

Не пройшло і кілька місяців, як «Вишнівський ліцей «Ідеал» знову опиняється в епіцентрі чергового корупційного скандалу. 1 грудня Управління освіти Вишневої міської ради Бучанського району Київської області оголошує тендер на реконструкцію будівлі «Вишнівського ліцею «Ідеал» за 157 295 466 грн. 

Торги мали відбутися 9 грудня, проте вже 6 грудня замовник публікує інформацію про скасування тендеру, у зв’язку із «неможливістю усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель». Виявилося, що «при перерахунку очікуваної вартості було виявлено технічну помилку в розрахунку. Виявлена технічна помилка не може бути виправлена та може призвести до порушення законодавства у сфері публічних закупівель».

Отож, буквально на наступний день, 7 грудня, Управління освіти Вишневої міської ради перерахувало вартість реконструкції будівлі навчального закладу (та так ретельно, що ціна підвищилась на понад 31 мільйон)! Вартість нового тендеру на реконструкцію ліцею «Ідеал» сягнула 188 499 318 грн.

Торги мали відбутися 15 грудня, проте знову щось пішло не так і сталось не так, як гадалось. Їх скасували через відсутність пропозицій. Невже не знайшлося жодного підрядника, який взявся б за роботу, що коштує так само як 9 тисяч fpv-дронів для ЗСУ?

Управління освіти Вишневої міської ради Бучанського району Київської області теж в це не повірило, тому вирішило спробувати втретє. Попередні торги тільки-но встигнули скасувати, а 15 грудня в електронній системі публічних закупівель Prozorro вже з’явився черговий тендер на реконструкцію «Вишнівського ліцею «Ідеал» за ті ж 188 499 318 грн. Щоправда, цього разу замовнику пощастило — і один учасник таки зареєстрував свою пропозицію. Наразі відбувається кваліфікація переможця, проте і так зрозуміло, хто ним стане.

Роботи з реконструкції ліцею триватимуть до 26 грудня 2024 року. Оплата буде розділена на три частини: спочатку підрядник отримає аванс у розмірі 30% від вартості річного обсягу робіт (протягом 45 календарних днів після підписання договору), протягом проведення реконструкції йому будуть переведені ще 65%, а останні 5% підрядник отримає протягом 45 календарних днів після реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації.

Тендерна документація

У будівлі «Вишнівського ліцею «Ідеал» проведуть такі роботи:

  • демонтажні роботи;
  • обкладка цоколя проти термоудару, оздоблення фасаду;
  • прибудова їдальні;
  • мурування стін та перегородок у навчальному та спортивному корпусах, а також встановлення нових дверей та вікон;
  • заміна сантехніки;
  • встановлення естрадної сцени;
  • заміна покрівлі у навчальному та спортивному корпусах;
  • внутрішнє облаштування корпусів у всіх приміщеннях, у тому числі у сховищі (стіни, підлога, стеля);
  • огородження вхідних і сходової груп;
  • облаштування водостічної системи покрівель та вентиляції у навчальному та спортивному корпусах, а також у сховищі;
  • заміна опалювальної системи;
  • заміна внутрішнього водопостачання та водовідведення, а також зовнішнього водопостачання та господарсько-побутової каналізації;
  • проведення інтернету;
  • встановлення звукового обладнання актової зали та коридорів навчального корпусу;
  • електрооснащення сховища та зовнішнє електроосвітлення;
  • встановлення ІТП (індивідуальних теплових пунктів);
  • встановлення пожежної сигналізації та сигналізації загазованості; блискавкозахисту;
  • автоматизація системи димо- та тепловідведення;
  • благоустрій навколишньої території (спортивного поля та майданчика, доріжок, зелених насаджень);
  • встановлення зовнішньої огорожі;
  • створення муралу на фасаді добудови;
  • закупівля внутрішнього обладнання, меблів, обладнання навчальних кабінетів, актової зали, інтернет-обладнання, обладнання сховища.

В цілому, якщо не брати до уваги мурал на фасаді добудови та заміну опалювальної системи у розпал опалювального сезону (дуже вчасно), це звичайний капітальний ремонт 3-поверхового приміщення. Проте є кілька АЛЕ. У грудні 2023 року «Вишнівський ліцей «Ідеал» провів кілька тендерів, зокрема на заміну вікон (190 651 грн), ремонт приміщення аудиторії (109 951 грн), ремонт підвального приміщення споруди цивільного захисту (2 884 912,42 грн), капітальний ремонт вимощення навколо будівлі (1 011 557,88 грн). Строк виконання усіх цих робіт — до 31 грудня 2023 року.

 

Зіставимо факти: Управління освіти Вишневої міської ради Бучанського району Київської області та «Вишнівський ліцей «Ідеал» одночасно проводять закупівлі на виконання одних і тих самих робіт. Щоправда, у першому випадку — це один великий тендер, а в другому — кілька дрібних. І щось підказує, що замовники зробили це не випадково…

До того ж у серпні 2023 року Вишнівський ліцей провів ще й тендер на благоустрій внутрішньодворової території за 2 333 245 грн. Строк виконання робіт також до 31 грудня, отож ця територія якраз має бути щойно відновлена.

Ще один цікавий момент у Тендерній документації це – меблі. Для навчальних закладів Вишневого це, певно, вже канонічна подія, адже деякі описи меблів, зокрема стільців, знову прописані під конкретного постачальника. Щоправда, вже не під «Аншар груп», а під «Онікс». Цікаво, що ж сталося? Посварилися?

Цінова пропозиція

Аналіз цінової пропозиції для «Вишнівського ліцею «Ідеал» варто почати із меблів. Отож, шкільну парту 640/700/760 мм планують закупити за ціною 2 970 грн. За 612 таких парт заплатять 1 817 640 грн. Насправді ж такі парти коштують 1 500 грн за штуку, а отже їхня загальна вартість мала б скласти 918 000 грн. Таким чином, націнка складає 50%.

Шафа гардеробна 2100х1200х500мм закуплять за ціною 5 790 грн за штуку. Насправді ж такі шафи коштують 2 478 грн. Закули 29 таких шаф за 167 921,89 грн, хоча могли б — за 71 862 грн. Таким чином, націнка до реальної вартості складає 58%.

Для «Вишнівського ліцею «Ідеал» також вирішили закупити кава-машину, причому неабияку, а достатньо коштовну — за 23 760 грн. Все для комфорту і добробуту викладачів.

Ще один цікавий лот — сміттєвий бак за 11 880 грн. Насправді ж без знижки такий коштує 9 867 грн, що на 17% менше заявленої вартості. За два таких баки заплатили 23 760 грн, хоча могли б — 19 734 грн.

За усі меблі й устаткування заплатили 7 346 950,69 грн, і майже в кожній позиції є націнка в середньому у 2 рази. Така ж націнка присутня і на будівельні матеріали. Цікаво, скільки реально коштувала б реконструкція будівлі, за умови, що з технічного завдання виключили б усі пункти, які робитимуться за окремими тендерами від Вишнівського ліцею, і прибрали б націнку? Імовірно, усі роботи обійшлися б щонайменше у 2 рази дешевше, а то і більше. Куди піде ця різниця, пояснювати не будемо. Все і так зрозуміло…

Імовірний переможець тендеру

Єдиним учасником тендеру і, відповідно, єдиним можливим його переможцем є ТОВ «Максима Буд». Компанія була зареєстрована 28 січня 2015 року у Києві Олександром Строгановим. Наразі фірма також належить і його сину — Максиму Строганову (родичі є рівноправними власниками).

Зі своєю жінкою Наталією Строгановою Олександр володіє і фірмою, що займається нерухомістю — ТОВ «Мотель Ван». Наталія, Олександр та Максим мають ще один сімейний бізнес — ТОВ «Максима Буд Плюс».

Загалом, репутація у компанії цілком нормальна, проте і тут є одне АЛЕ. За майже 9 років роботи фірма стала переможцем у 17 закупівлях на загальну суму 195,98 млн грн, 193,2 млн грн з яких — тендер від (барабанний дріб) Вишневого (Реконструкція нежитлової будівлі під громадську будівлю зі спорудою цивільного захисту для розміщення адміністративних органів місцевого самоврядування та центру надання адміністративних послуг Вишневої міської громади). І ця закупівля проводилась буквально нещодавно — у листопаді 2023 року.

Висновок

Виявляється, для того, щоб привласнити бюджетні кошти можна не тільки завищувати ціни, а і створити кілька тендерів на виконання одних і тих самих робіт. І тоді всі «в плюсі»: і роботи зробили, і кошти в кишеню поклали. До того ж так можна дати заробити й кільком замовникам, і кільком підрядникам. А українці й надалі будуть донатити останні копійки на закупівлю fpv-дронів для ЗСУ…

Читайте також: Реставрація пам’ятки монументального мистецтва місцевого значення за завищеними цінами: як за два тижні заробити 46 млн грн на мистецтві?

Фото з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.