Ексклюзив
Коли впадуть ставки за банківськими кредитами?

15 Січ, 10:00

128

Коли впадуть ставки за банківськими кредитами?

У кінці минулого року у Києві та області відбулося зменшення ставок за багатьма банківськими кредитними продуктами: залежно від першого внеску, терміну позики та виду кредиту – від 3% до 5%.  

У 2024 ставки за банківськими кредитами можуть ще більше скоротитися. За яких умов це можливо дослідила «Київщина 24/7».

Кредити стають доступніше

Суттєве падіння облікової ставки з 20% до 16% та  її груднева корекція до 14-15%  стали потужним поштовхом до зниження ставок за кредитами та розвитку партнерських програм банків Києва та області з виробниками й постачальниками різних товарів.

«Залучені під кредитні програми кошти стали більш «дешевими», а відтак дають змогу комерційним банкам активно розвивати різні напрями кредитування. Насамперед іпотеку, автокредитування, споживче кредитування та кредитування бізнесу (на придбання основних засобів бізнесу: широкого спектра устаткування, автотранспорту тощо)», – повідомила банкір Олена Дмітрієва.

Вона нагадала, що вже відбулося зниження іпотечних ставок на придбання житла на первинному ринку відразу на 3% (залежно від першого внеску та терміну позики  сплата за кредитом складе від 7% до 19% річних), ставок за автокредитами на 2-3% (залежно від першого внеску та терміну позики розмір ставки становить до 12% річних), ставок за споживчими кредитами на 2-3% та на 3% знизилися ставки за кредитами для придбання основних засобів ведення бізнесу.

 

Зниження облікової ставки здешевить кредити

За умови стабільної економічної ситуації  можливе подальше зниження облікової ставки, а відтак кошти, які залучатимуть банки для розвитку власних кредитних продуктів, стануть дешевшими. Про це повідомив Сергій Мамедов, голова правління  Глобус банку. Фахівець припускає, що у 2024 році оптимальним можна буде вважати скорочення розміру облікової ставки з чинних 15% до 14-12%. Це потенціально стимулюватиме банки до активного розвитку кредитування за найбільш прийнятними умовами для позичальників. Тому ставки за кредитами можуть скоротитися в середньому ще на 3-4%.

Які тенденції впливатимуть на розвиток банківського ринку?

На думку учасників фінансового ринку, найголовнішими економічними, політичними та психологічними факторами, що вплинуть на розвиток банківського сектору й у тому числі політики кредитування, у 2024 році стануть:

  • Темпи економічного зростання, розвиток більшості галузей економіки (за прогнозом, у 2014 році зростання ВВП може скласти понад 4,5%, що майже на 1% більше за темпи у 2023 році);
  • Розвиток експорту (дія нового «зернового коридору», відсутність перепон на пунктах автомобільного перетину кордону, розширення «лінійки» експортованої продукції тощо);
  • Мінімізація інфляції (за прогнозами, у 2024 році вона може скласти 9,7%);
  • Системна та достатня макрофінансова допомога від країн-партнерів та міжнародних фінансових інституцій (згідно з ухваленим державним бюджетом, у наступному році Україна розраховує отримати 41 млрд $);
  • Стабільна ситуація на валютному ринку: подальша лібералізація ринку з поверненням до плаваючого курсу валют; формування курсу на основі реальних економічних показників за мінімального ажіотажного тиску на курс;
  • Активний розвиток державних пільгових кредитних програм та спільних програм з органами місцевої влади з часткового відшкодування кредитів (зокрема, це програми з кредитування малого та середнього бізнесу «5–7–9» для середніх та малих підприємств «Доступний факторинг» та енергомодернізації будинків «Енергодім»);
  • Події на фронті та рівень отримуваної воєнно-технічної допомоги від західних країн, розвиток власного ВПК, фінансове забезпечення ЗСУ, поступові здобутки зі звільнення українських територій;
  • Наслідки війни: обсяги заподіяної шкоди, протидія ворожим намірам зруйнувати енергетичну та економічну сфери (разом з цим розробка та поступове впровадження планів з відновлення країни);
  • Стратегія реформ, спрямованих на подолання корупції, розвиток громадянського суспільства, розвиток та відновлення економіки – максимальне наближення до стандартів Європейського Союзу, а також залучення потужних інвестицій у відбудову країни («прозорість» дій влади, уникнення політичних суперечок та «інтриг», «боротьби за рейтинги» тощо);
  • Психологічна стійкість громадян і бізнесу перед новими викликами війни (відсутність паніки, ажіотажу, здатність об’єднуватися заради стратегічної мети – перемоги у війні).

«Наразі мова йде про те, наскільки ефективно працюватиме «воєнна» економіка країни, чи вистачить економічного ресурсу не лише на війну, а й на розвиток країни. Вочевидь банківський сектор – це віддзеркалення всіх наявних процесів в країні разом із певними здобутками та помилками. У війни є своя жахлива та цинічна вартість, а перемога – це ціна в десятки тисяч загиблих та поранених воїнів. Саме тому будь-які більш осяжні перспективи розвитку фінустанов залежать передусім від здобуття перемоги у війні та подолання її наслідків», – резюмував Сергій Мамедов.

5 порад позичальникам, що найближчим часом планують отримати банківський кредит

    • Дізнайтеся які партнерські програми діють між банком та постачальником, продавцем необхідного товару. Партнерські програми передбачають низку переваг для покупця, як, наприклад, зниження комісії за оформлення кредиту чи можливість оформлення розтермінування на вигідних для позичальника умовах.
    • Оптимальний перший внесок на придбання житла, автомобіля чи побутових речей становить від 10% до 30% від вартості (чим більший перший внесок, тим менше кредитне навантаження на позичальника).
    • У випадку оформлення іпотечного кредиту на придбання житла на первинному ринку за умовами партнерських програм позичальник отримує додаткову гарантію надійності девелопера та може розраховувати на більш вигідні кредитні ставки.
    • Бажано поцікавитися про розмір комісій та прихованих платежів (у надійних банках він не повинен перевищувати 2-3% від суми позики).
    • Варто звернути увагу, чи є ставка за кредитом фіксованою, а не плаваючою, що може в майбутньому ускладнити своєчасне погашення позики.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Читайте також: Дефіцит кадрів проти надвисокої конкуренції в ІТ: що буде з ринком праці у 2024 році?

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.