
5 Чер, 09:00
1444
«Кожен, хто скоював воєнні злочини неодмінно буде притягнутий до кримінальної відповідальності», — інтерв’ю з очільником Київської обласної прокуратури
У лютому 2014 року росія розв’язала війну проти України, а 24 лютого 2022-го розпочала повномасштабне вторгнення у нашу країну. Кремль планував знищити українську державу та ідентичність. Київська область однією з перших взяла на себе удар російської армії. Після себе росіяни залишили руїни, катівні та могили. За час окупації загинули 1370 жителів Київщини, 714 з них були закатовані.
Зараз щодня держава-терорист, не маючи спроможності перемогти на полі бою, вдається до варварських атак на українські міста. Під обстріли потрапляє критична інфраструктура, житлові будинку, дитячі садочки та школи.
Нині триває фіксація злочинів, які скоїла та продовжує вчиняти російська федерація в Україні. Докази цих злочинів окупантів активно збирає Київська обласна прокуратура.
Журналісти видання «Київщини 24/7» поспілкувалися з очільником Київської обласної прокуратури Максимом Кримом, щоб розібратися як змінилася криміногенна ситуація в регіоні після звільнення Київщини? Та чи вдасться покарати воєнних злочинців?
Крим Максим Юрійович – керівник Київської обласної прокуратури.
- У 2010 році закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство», має кваліфікацію – магістр права.
- Того ж року розпочав свій професійний шлях на посаді слідчого, а згодом – старшого слідчого військової прокуратури Севастопольського гарнізону Військово-Морських Сил України. Працював на різних посадах у прокуратурі Західного регіону України з нагляду за дотриманням законів у воєнній сфері, військовій прокуратурі Західного регіону України.
- З 2014 року працював на керівних посадах у підрозділах Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону.
- 25 листопада 2020 року призначений на посаду заступника керівника Київської обласної прокуратури.
- 3 січня 2023 року призначений керівником Київської обласної прокуратури.
– Максиме Юрійовичу, Ви очолюєте Київську обласну прокуратуру вже майже півтора року. Що вважаєте головними здобутками на цій посаді?
– За цей час маємо багато позитивних напрацювань. Практично на кожному напрямку прокурорської діяльності є результати роботи, які з кожним роком стають краще.
В умовах збройної агресії органи прокуратури Київської області забезпечують ефективне виконання передбачених законом функцій та завдань прокуратури. Ми встановлюємо та притягаємо до відповідальності осіб, які порушують закон, і забезпечуємо відшкодування завданих кримінальними правопорушеннями збитків. Звісно, все це можливо завдяки злагодженій роботі всього колективу, який працює як єдиний механізм.
– Яка криміногенна ситуація в області та яких злочинів фіксується найбільше в поточному році?
– За чотири місяці цього року зареєстровано понад 12 тисяч кримінальних правопорушень. Це на третину менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Аналіз структури злочинності свідчить, що зменшилась кількість злочинів проти життя та здоров’я, а також проти статевої свободи та недоторканості. Меншою є кількість незаконних заволодінь транспортними засобами та злочинів проти власності. Водночас збільшилась кількість кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин.
До прикладу, у цьому році викрили організовану групу з трьох осіб, яка спеціалізувалась на реалізації наркотичного засобу канабіс. Організатор передавав спільникам придбаний ним канабіс. Останні від початку поточного року систематично збували його на території Бориспільського району наркозалежним особам.
Також скерували до суду обвинувальний акт стосовно організатора нарколабораторії з виготовлення амфетаміну. В орендованій квартирі у Софіївській Борщагівці він обладнав приміщення спеціальним інвентарем, лабораторним посудом та закупив необхідну сировину і реагенти для виготовлення психотропних речовин. Там чоловік виготовляв амфетамін, який фасував та зберігав задля подальшої реалізації.
Для запобігання та протидії незаконному обігу наркотичних засобів та психотропних речовин постійно вживаються координаційні заходи.
Загалом від початку поточного року вже викрито 16 організованих злочинних груп.
– Чи багато викрито колаборантів та державних зрадників? Які результати розслідування на сьогодні?
– Більшість фігурантів кримінальних проваджень — це особи, які співпрацювали з представниками спецслужб рф. Вони за певну винагороду збирали і передавали ворогу дані про об’єкти критичної інфраструктури та сили оборони.
Від початку повномасштабного вторгнення рф, ми скерували до суду майже 80 обвинувальних актів за фактами державної зради, колабораційної діяльності, пособництва державі-агресору, несанкціонованого поширення інформації про сили оборони України та глорифікації агресора.
Серед обвинувачених колишній намісник Києво-Печерської лаври. На лаві підсудних також двоє колишніх пожежників-рятувальників однієї з частин ГУ ДСНС України у Київській області, які добровільно перейшли на бік ворога та погодились обійняти керівні посади у захопленому структурному підрозділі.
Перед судом постало й двоє працівників українського підприємства, що постачало на потреби країни-агресора комплектуючі до систем залізничного транспорту та спецтехніки, у тому числі на російську залізницю, яка є основним логістичним засобом доставки ворожої військової техніки та боєприпасів.
За участі прокурорів судами ухвалено 49 вироків зазначеної категорії. Так, до 15 років за ґратами за державну зраду засуджено мешканця Київщини, який надсилав представнику спецслужб рф фото та відео військових об’єктів, за що отримував грошову винагороду.
За здійснення колабораційної діяльності під час тимчасової окупації регіону до 10 та 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна засуджено двох чоловіків, які добровільно погодилися на пропозицію військових рф щодо співпраці. Один із засуджених проголосив себе новообраним головою Димерської ОТГ та надавав інтерв’ю російському медіа щодо лояльності окупантів та необхідності співпраці з ними, в адміністративній будівлі селищної ради здійснював прийом громадян, роздавав мешканцям населеного пункту газети з пропагандою збройної агресії рф проти України. Інший – добровільно погодився на пропозицію представників окупаційних військ і обійняв посаду «директора Димерського комбінату комунальних підприємств». Працюючи на вказаних посадах, він займався кадровим забезпеченням підприємства, схиляючи людей працювати на ворога, брав участь у нарадах під головуванням російських військових.
Ми активно продовжуємо роботу на цьому напрямку. Потрібно виявляти таких осіб та притягувати до відповідальності. Співпраця з країною-агресором є найнебезпечнішим злочином проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану.
– Відомо, що під час окупації росіяни захоплювали деякі приміщення прокуратури на Київщині. Як вони себе поводили, хтось із працівників постраждав?
– Тут дещо внесу ясність. З першого дня повномасштабного вторгнення ми орієнтувалися на безпекові заходи й організували свою роботу таким чином, аби зберегти життя співробітників та ефективно виконувати свої функції та завдання.
Під час окупації російські військовослужбовці пошкодили будівлі Бучанської окружної прокуратури та Іванківського відділу Вишгородської окружної прокуратури. Окупанти прострелили вхідні двері до прокуратур, вдерлися у приміщення та розтрощили двері до кабінетів, стріляли по оргтехніці. Частину оргтехніки вони викрали. У Бородянці внаслідок ракетно-бомбових обстрілів цивільної інфраструктури знищено приміщення Бородянського відділу Бучанської окружної прокуратури разом з усією оргтехнікою та іншим обладнанням.
Жоден працівник прокуратури при цьому не постраждав і на той час не перебував за місцем роботи, оскільки ми вжили необхідних заходів задля збереження життя людей.
– Коли загалом прокуратура змогла відновити свою роботу у Київській області після деокупації?
– Прокуратура ні на день не припиняла роботу від початку повномасштабного вторгнення. Прокурори безпосередньо виїжджали на місця обстрілів і забезпечували збір доказів воєнних злочинів там, де це було можливо. Вже після деокупації продовжилася щоденна кропітка робота на звільнених територіях. Прокурори допитували свідків і потерпілих, були залучені під час ексгумацій та впізнань. Разом з тим весь цей час тривала робота і на інших напрямках. Тобто говорити про будь-яку паузу в роботі відомства в нашому випадку неправильно.
– Скільки воєнних злочинів з початку вторгнення зафіксовано на Київщині?
– Обласна прокуратура забезпечила процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях за фактами вчинення понад 23 тисяч кримінальних правопорушень, передбачених статтею 438 Кримінального кодексу України – порушення законів та звичаїв війни.
– Вже встановлені особи багатьох окупантів. Чи є такі, які не просто отримали вирок, а й понесли покарання?
– Робота прокурорів у першу чергу зосереджена на воєнних злочинах. Правоохоронні органи регіону спільними зусиллями роблять все, щоб встановити винних осіб та зібрати міцну доказову базу для притягнення їх до відповідальності.
Нині повідомлено про підозру 98 військовослужбовцям збройних сил рф. До суду скерували обвинувальні акти стосовно 76 окупантів, вирок отримали 17 осіб.
Наприклад, до довічного ув’язнення засуджено військовослужбовця рф, який пострілами у спину вбив двох мирних мешканців біля села Мрія на Київщині. До найсуворішого покарання також засуджено виконувача обов’язки начальника розвідки бригади – військовослужбовця 64-ї окремої мотострілецької бригади зс рф. У березні 2022 року в окупованому селі Гавронщина Бучанського району він вбив 70-річного беззбройного мирного мешканця, який просто йшов вулицею.
У суді розглядається справа за обвинуваченням заступника командира з роботи з особовим складом загону мобільного особливого призначення «Ратибор» управління росгвардії, який катував та протиправно ув’язнив 3-х цивільних осіб в холодильних камерах, розташованих в Гостомелі Бучанського району.
Судять також військовослужбовця спецзагону швидкого реагування «Терек» управління федеральної служби військ нацгвардії рф у чеченській республіці. Зокрема, він разом з іншими окупантами, поки що не встановленими, заволодів автомобілями мирних мешканців Київщини та переправив їх до білорусі.
Всі кримінальні провадження і вироки, про які я говорю, це, так би мовити, «заочні» за спеціальною процедурою (in absentia).
Більшість фігурантів перебуває на території рф, або ж бере активну участь у воєнних діях на тимчасово окупованих територіях України. Однак це жодним чином не виключає реальної відповідальності засудженої особи. У переважній більшості випадків їх оголошують у міжнародний розшук, тому як тільки людина виїжджає в ті країни, з якими Україна співпрацює, то є шанси затримати особу й екстрадувати до нашої держави. І тоді відразу виникне можливість виконати вирок, який уже ухвалив суд.
Вкотре наголошую: кожен, хто скоював воєнні злочини неодмінно буде притягнутий до кримінальної відповідальності. Такі злочини не мають строків давності чи обмежених термінів для їхнього розслідування. Ми використаємо всі законні шляхи, щоб забезпечити відповідальність для злочинців.
Тут важливо також розуміти, що справедливість не досягається за один день.
– Чи є станом на сьогодні й досі невпізнані жертви злочинів росіян на Київщині?
– На жаль, так. Після деокупації на звільнених територіях виявили понад 1600 загиблих осіб. Якщо говорити про неідентифіковані тіла, то в кожному випадку відібрані зразки ДНК у загиблих і внесені у відповідну базу. Щоб знайти інформацію про загиблу чи зниклу людину, родичі можуть скористатися ДНК-експертизою. Таким чином поповнюється банк даних і через постійні перевірки зразків знаходять збіги. Далі про це повідомляють органи досудового розслідування шляхом надходження відповідних експертиз.
– Окрім окупаційних звірств прокуратура звісно займається й іншими правопорушеннями. Зокрема, часто повідомляється про повернення землі чи об’єктів нерухомості у власність держави або громади. Скільки за минулий рік вдалось повернути об’єктів та на яку суму?
– У 2023 році ми заявили позови щодо активів вартістю 24,8 млрд грн. Вартість активів, щодо яких суди постановили рішення про задоволення вимог прокурора, склала 16,8 млрд грн. Реально виконано судові рішення на користь держави на суму 20 млрд грн — це майже у чотири з половиною рази більше, ніж у 2022 році.
Вже у цьому році органи прокуратури області пред’явили позовів на 80,4 млрд грн. Суди задовольнили 114 позовів прокурорів на суму понад 25,5 млрд грн. Сума коштів та вартість майна, щодо яких вдалося запобігти вибуттю з державної (комунальної) власності, становить 5,9 млн грн. Повернули у державну й комунальну власність та запобігли незаконному наданню земельних ділянок загальною площею 235 га. Реально виконано судових рішень на суму 6,9 млрд грн.
Зокрема, вдалося запобігти незаконному вибуттю з державної власності понад 29 тис. га Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Предметом судового спору були три земельні ділянки, які на думку Поліської селищної ради Вишгородського району відведені заповіднику за рахунок земель комунальної власності. У ході розгляду цієї справи прокурори надали суду переконливі докази щодо віднесення спірних територій до об’єкта природно-заповідного фонду.
Від початку року прокуратура забезпечила реальне виконання рішення на користь Вишневої міської територіальної громади та повернула у комунальну власність два гуртожитки на 394 кімнати загальною площею понад 10 тис. кв. м і вартістю майже 400 млн грн.
Повернули земельні ділянки, розташовані вздовж берега річки Дніпро в межах Козинської селищної ради, які протиправно були відведені у приватну власність. Мова йде про 30 га земель водного фонду, вартістю 1,7 млрд грн.
Забезпечили повернення державі понад 12 га земель Чернечого лісу в межах Феодосівської сільської ради Обухівського району, вартістю 523 млн грн.
Багато позовів прокуратури ще розглядаються в судах. Ми вживаємо всіх заходів задля повернення державі земельних ділянок в тому числі таких, які незаконно опинились в приватній власності колишніх високопосадовців. Мова йде про землі на березі річки Дніпро, що внесені до статутного капіталу юридичних осіб, пов’язаних з дружиною колишнього лідера забороненої в Україні партії «ОПЗЖ», а також безпосередньо з ним.
Загалом ми досягли багато позитивних результатів у представницькій діяльності щодо захисту інтересів держави.
– На Київщині періодично викривають роботу нелегальних гральних закладів. Скільки таких випадків у цьому році?
– Від початку року припинено незаконну діяльність 24 гральних закладів з організації та проведення азартних ігор на території області. Викрили та припинили діяльність організованої злочинної групи у складі 4 осіб, яку очолював громадянин рф. У Бориспільському районі вони облаштували гральний заклад та надавали доступ до азартних ігор. За результатом розгляду суд визнав їх винними і зобов’язав сплатити 2 720 000 гривень штрафу.
Досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях ще триває.
– Болючою темою залишається корупція. Які здобутки ?
– Ми посилили боротьбу з корупцією та оргзлочинністю. Координуємо для цього всі правоохоронні органи та оперативні підрозділи.
Спільна злагоджена робота органів правопорядку вже дала реальні позитивні результати. В цьому році скерували до суду 121 обвинувальний акт про кримінальні корупційні правопорушення. 11 обвинувальних актів направили до суду за фактами вчинення злочинів у складі організованих злочинних угруповань.
Викрили на хабарі у 250 тис. грн керівника філії АТ «Київоблгаз» за під’єднання центрального газопостачання до земельної ділянки, на якій планувалось будівництво таунхаусів. Затримали завідувача одного з відділів комунального закладу Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об’єднання», який вимагав та отримав 2 тисячі доларів за підтвердження наявного психіатричного захворювання у жінки.
Також серед викритих осіб — директор одного з державних підприємств Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, який у 8,5 тисяч доларів оцінив надання дозволу на розміщення розважального комплексу та зони відпочинку на гідротехнічних спорудах Київщини та столиці.
На одержанні неправомірної вигоди в понад 21 тис. доларів викрито посадовицю інституту НААН України та двох пособників. Цю суму посадовиця вимагала від голови фермерського господарства за здійснення розрахунків за торішнім договором з оброблення 453 га землі, яка належить інституту, та за можливість укласти договір оренди ділянки на поточний рік. І це далеко не всі приклади роботи на цьому напрямку.
Якщо ж говорити за минулий рік, зазначу, що перед судом постали 58 учасників організованих злочинних угруповань за незаконне переправлення осіб через державний кордон, за незаконне зберігання та збут підакцизних товарів, за незаконний обіг наркотичних речовин, у тому числі через контрабанду, за факти збуту зброї та боєприпасів й інше.
– Які плани на майбутнє в роботі прокуратури?
– Не зупинятися та посилювати зусилля, аби кожен мешканець області відчув справедливість.
Фото: пресслужба Київської обласної прокуратури
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: