Ексклюзив

28 Тра, 09:00

401

Кожна четверта компанія — жіноча: бізнес в Україні змінює обличчя

У 2024 році в Україні зареєстрували рекордні 7,4 тис. бізнесів, заснованих жінками. Частка таких компаній зросла до 20%, хоча чоловіки досі контролюють 63% бізнесу. Водночас серед топ-1000 компаній лише 7,4% належать жінкам. Попри зростання активності, їхнє представництво у великому бізнесі залишається низьким.

«Київщина 24/7» дослідила, чому жінки поступово, але впевнено змінюють бізнес-клімат України та у яких сферах вони найбільше керують.

Аналітики YC.Market провели  дослідження структури  власності, управління, гендерного балансу та темпів зростання жіночого підприємництва в Україні.

Ключові висновки:

  1. Чоловіки продовжують контролювати більшість комерційних компаній, однак частка бізнесів, що належать виключно жінкам, поступово зростає.
  2. Жінки найбільш активно представлені у галузях, орієнтованих на професійні послуги, споживчий попит та людську взаємодію — найбільше їх в аудиті та бухгалтерському обліку, туризмі та освіті.
  3. У топ-1000 за доходами лише 7,4% компаній мають виключно жінок-бенефіціарів.
  4. Жінки домінують на посаді головного бухгалтера у найбільших компаніях (73%), хоча їхня частка дещо скоротилась порівняно з попередніми роками.

«Я не могла чекати, поки хтось створить моє ідеальне робоче місце. Минулого року я створила його сама. Спершу було страшно — без фінансової подушки, без досвіду управління, зате з ідеєю, яку не хотілося відпускати. Тепер я контролюю всі робочі процеси, маю змогу реалізовувати свої ідеї в бізнесі, створюю простір, куди люди приходять не лише за кавою, а й за настроєм. У планах — відкриття нового кафе, вже з власною обсмажкою зерна», — розповідає Олена Хмельницька, власниця кав’ярні у Вишневому.

Сфери, де жінки задають тон

Жінки активно йдуть туди, де є професійна довіра, людська взаємодія і потреба в емпатії. Найвища частка жіночих компаній у таких галузях:

  • Аудит і бухгалтерія – 48,5%
  • Туризм – 33,5%
  • Освіта – 32,8%
  • Громадське харчування – 26,2%
  • Легка промисловість – 26%
  • Нерухомість – 25,9%
  • Маркетинг – 25,2%
  • Фармацевтика – 24,8%
  • Медицина – 24,8%
  • Роздрібна торгівля – 24%

Наприклад, Богдана Сергієнко, генеральна директорка столичної клініки пластичної хірургії Docber Clinic виросла до цієї посади з адміністратора.

«Я починала з реєстратури — сиділа на рецепції й бачила, як працює система зсередини. Сьогодні я відповідаю за всі бізнес-процеси клініки: від стратегічного планування до якості обслуговування пацієнтів. У 27 років я керую компанією. У сучасному світі жінка може бути не просто частиною команди, а й тією, хто цю команду формує».

Український бізнес все ще переважно чоловічий

Попри позитивну динаміку, у топ-1000 компаній за доходами лише 7,4% мають виключно жінок-бенефіціарок. І хоча тенденція зростання помітна, жінкам ще належить завоювати місце на великій арені.

Для порівняння:

  • 63,4% компаній із топ-1000 — суто чоловіче володіння;
  • 10,8% — змішане засновництво;
  • 18,4% — немає чіткої інформації про бенефіціарів.

Цікаво, що на початок 2025 року частка компаній з виключно жінками-власницями зросла майже до 20%, тоді як частка змішаних знизилася до ~9,7%. Частка суто чоловічих компаній, навпаки, піднялася до ~63%.

Що стимулює жінок йти у бізнес?

Жіноче лідерство сьогодні — це не лише про економіку, а й про виживання, адаптацію та відповідальність. Тому у прифронтових регіонах (Донеччина, Херсонщина, Луганщина) зафіксовано найбільше зростання жіночої бізнес-активності.

На думку Людмили Лавренко, HR та рекрутерки в умовах війни кількість жінок керівниць зростає, тому що багато жінок взяли на себе відповідальність за фінансове забезпечення сім’ї. Особливо ті, чиї чоловіки мобілізовані або загинули. Також багато родин втратили основне джерело доходу через евакуацію, закриття бізнесів або втрату роботи, що змусило жінок шукати альтернативні шляхи заробітку.

З переваг, що характерні більше жінкам управлінцям експертка виділила:

  • Гнучкість — «як вода, яка знайде вихід навіть крізь стіну».
  • Багатозадачність і витривалість.
  • Інтуїція й емоційна чутливість.

«Пригадую кандидатку у якої не стирчали м’язи, нічого не брязкало, але вона, наприклад, могла донести неприємну інформацію будь-якому «власнику Мідної гори». І це завжди буде коректно, доступно і на його мові», — каже Людмила Лавренко.

З суто жіночих недоліків  рекрутерка підкреслила:

  • Ризик надмірної опіки (ефект «квочки»).
  • Схильність до маскулінності як форми компенсації певних управлінських скілів.
  • Емоційність, яка іноді виходить з-під контролю.

«Яскраво закарбувалась в пам’яті пані керівниця, яка періодично кричала своїм керівникам підрозділів: «Ви ані копійки не отримаєте, бо я знаю, що ви всі крадете, просто, в мене доказів поки не має» (нецензурну лексику опустила). Але з більшістю керівниць співпраця була конструктивна», — розповідає рекрутерка.

Жіноче лідерство в українському ритейлі: хто очолює найбільші компанії?

За даними YC.Market, десятка лідерів виглядає наступним чином:

  1. ТОВ «АТБ-Маркет» : ≈209 млрд грн. Гендиректорка – Наталія Шаповалова.
  2. ТОВ «Епіцентр К»: ≈78,5 млрд грн. Співвласниця – Галина Герега.
  3. ТОВ «КОМФІ ТРЕЙД» (COMFY): ≈35 млрд грн. Співвласниця – Світлана Гуцул.
  4. ТОВ «РОЗЕТКА.УА» (ROZETKA): ≈29,7 млрд грн. Співзасновниця та співвласниця – Ірина Чечоткіна.
  5. ТОВ «Новус Україна» (NOVUS): ≈29,0 млрд грн. Співвласниця – Марина Познякова.
  6. ТОВ «Метро Кеш енд Керрі Україна» (METRO UA): ≈28,8 млрд грн. Гендиректорка – Олена Вдовиченко.
  7. ТОВ ОТК «Європлюс»: ≈14,2 млрд грн. Директорка та співвласниця – Олена Заболотна.
  8. ДП «ЛПП Україна» (бренди House, Cropp, MOHITO та Sinsay): ≈11 млрд грн. Співвласниця – Аніта Рік’єр.
  9. ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет»: ≈10,1 млрд грн. Гендиректорка – Марта Труш.
  10. ТЗОВ ТВК «Львівхолод» (регіональна мережа супермаркетів Рукавичка Мережа Магазинів): ≈6,6 млрд грн. Співвласниця – Ольга Козак.

 

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: Щоб не з’їла інфляція: куди вкладати гроші у 2025 році 

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.